More

  Mastercard postupne ukončí manuálne zadávanie čísiel kariet pri online platbách v Európe do roku 2030. Nový systém tokenizácie nahradí tradičné 16-miestne čísla kariet náhodne generovanými tokenmi.

  Mastercard postupne ukončí manuálne zadávanie čísiel kariet pri online platbách v Európe do roku 2030. Nový systém tokenizácie nahradí tradičné 16-miestne čísla kariet náhodne generovanými tokenmi.

  Inovácia v online platbách

  Od roku 2030 nebudú európski používatelia Mastercard musieť manuálne zadávať čísla svojich kariet pri online platbách. Namiesto tradičných 16-miestnych čísel kariet budú používatelia používať náhodne generované „tokeny“, ktoré zabezpečia ich transakcie. Mastercard oznámila túto zmenu na svojej konferencii, kde uviedol, že všetky karty vydávané na sieti firmy v Európe budú tokenizované. Firma spolupracuje s bankami, fintechmi, obchodníkmi a ďalšími partnermi na postupnom vyraďovaní manuálneho zadávania kariet pre elektronický obchod v Európe do roku 2030 v prospech jedného kliknutia na všetkých online platformách.

  Tokenizácia kariet zabezpečí, že karty budú chránené proti podvodom, tvrdí Mastercard. Užívatelia nebudú musieť pri každej platbe zadávať heslá, keďže Mastercard zavádza tzv. passkeys, ktoré nahradia heslá. Okrem toho umožní zákazníkom uskutočňovať jednorazové platby pomocou biometrickej autentifikácie prostredníctvom odtlačku prsta.

  Podľa výskumnej firmy Juniper Research sa očakáva, že straty z online podvodov s platbami prekročia do roku 2028 sumu 91 miliárd USD. Manažment firmy uviedol, že zavedenie tokenizácie sa zvyšuje o 50 % ročne a teraz zabezpečuje približne 25 % všetkých e-commerce transakcií globálne na jej sieti.

  Budúcnosť platieb Mastercard

  Mastercard sa zameriava na zlepšenie pohodlia a bezpečnosti online platieb, podobne ako pri zavedení čipov a PIN kódov alebo bezkontaktných platieb, ktoré sú dnes bežne používané v rozvinutých ekonomikách po celom svete. Spoločnosť tvrdí, že jej technológia urobí skúsenosť s online platbami takou hladkou, ako sú bezkontaktné platby v kamenných obchodoch. To znamená, že spotrebitelia budú môcť vykonávať platby jediným kliknutím na akomkoľvek zariadení vrátane inteligentných hodiniek, domácich asistentov a dokonca aj automobilov.

  Napríklad Mastercard má partnerstvo s Mercedes-Benz, ktoré umožňuje zákazníkom automobilky používať snímač odtlačkov prstov vo svojom aute na digitálne platby na viac ako 3 600 čerpacích staniciach po celom Nemecku. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 417,4 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +6,4 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +19,5 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 449,1 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové