More

    Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v auguste vzrástli: Čo to znamená pre ekonomiku?

    Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v auguste vzrástli: Čo to znamená pre ekonomiku?

    Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ rástli

    Maloobchodné tržby v eurozóne a v celej Európskej únii za august 2024 priniesli pozitívne správy. Podľa predbežných údajov zverejnených Eurostatom došlo k medzimesačnému nárastu tržieb o 0,2 % v eurozóne a o 0,3 % v EÚ. Tento mierny rast tržieb signalizuje, že spotrebiteľská aktivita v regióne sa oživuje po období stagnácie v júli.

    Okrem medzimesačného rastu vykázali tržby aj medziročný nárast. V porovnaní s augustom 2023 vzrástol index maloobchodných tržieb v eurozóne o 0,8 % a v EÚ o 1 %. Tento vývoj naznačuje, že spotrebitelia sa postupne vracajú k väčším výdavkom, čo môže byť dôležitým signálom pre stabilizáciu a rast ekonomiky.

    V rámci sektoru sa najviac darilo predaju nepotravinárskych výrobkov, kde tržby v eurozóne vzrástli o 1,4 % v medziročnom porovnaní, zatiaľ čo v EÚ bol tento nárast ešte výraznejší, až o 1,7 %. Na druhej strane, tržby za potraviny, nápoje a tabak v eurozóne klesli o 0,2 %, kým v EÚ stagnovali.

    Z údajov Eurostatu vyplývajú aj zaujímavé regionálne rozdiely. Najväčší medzimesačný nárast maloobchodných tržieb v auguste 2024 bol zaznamenaný v Luxembursku (5,3 %), na Cypre (2,2 %) a v Rumunsku (1,6 %). Na opačnom konci spektra stáli krajiny ako Dánsko (-1,5 %), Slovensko (-1,1 %) a Bulharsko a Chorvátsko (zhodne -0,7 %), ktoré vykázali pokles tržieb. Zaujímavý je aj medziročný pohľad. Luxembursko zaznamenalo najstrmší nárast, a to až o 17,3 %, nasledované Rumunskom (8,9 %) a Chorvátskom a Cyprom (zhodne 5,7 %). Na druhej strane, Estónsko (-2,7 %) a Belgicko (-1,7 %) vykázali najväčšie poklesy.

    Na Slovensku sa maloobchodné tržby v auguste 2024 medziročne zvýšili o 1,1 %. Aj keď tento rast nie je tak výrazný ako v niektorých iných krajinách, ukazuje pozitívny vývoj v oblasti spotrebiteľských výdavkov. Spotrebitelia na Slovensku prejavili väčší záujem o nákupy, čo by mohlo podporiť domáci trh a hospodárstvo.

    Výhľad do budúcnosti

    Aj keď sú tieto údaje povzbudivé, je potrebné mať na pamäti, že situácia v maloobchode je stále ovplyvnená viacerými faktormi, ako sú inflácia, úrokové sadzby a geopolitické neistoty. Rast tržieb za palivá, ktorý v eurozóne dosiahol 1,1 % a v EÚ 1 %, poukazuje na citlivosť trhu na cenové pohyby komodít.

    S ohľadom na slabšie výkony niektorých ekonomík v regióne bude dôležité sledovať ďalší vývoj maloobchodných tržieb v nadchádzajúcich mesiacoch. Stimuly zo strany centrálnych bánk a vlády môžu zohrávať kľúčovú úlohu v udržaní spotrebiteľskej dôvery a hospodárskeho rastu.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.