More

  Letecký priemysel sa pripravuje na rok 2024 s optimistickými očakávaniami. Letecký firmy očakávajú rekordný zisk.

  Letecký priemysel sa pripravuje na rok 2024 s optimistickými očakávaniami. Letecký firmy očakávajú rekordný zisk.

  Letecký priemysel očakáva rekordné čísla

  Letecký priemysel sa pripravuje na rok 2024 s optimistickými očakávaniami. Podľa najnovších údajov Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) by letecké firmy mali v nadchádzajúcom roku dosiahnuť rekordné zisky. Toto oživenie je poháňané rastom cien leteniek a pokračujúcim zotavovaním po pandémii COVID-19, ktorá výrazne ovplyvnila celý sektor.

  Predpokladá sa, že približne polovicu globálnych ziskov budú aj v roku 2024 generovať letecké spoločnosti v Severnej Amerike. Ich predpokladaný zisk na tento rok zostáva na úrovni okolo 14,8 miliardy USD, čo predstavuje významný podiel na celkovom zisku odvetvia. Tento trend naznačuje stabilné ekonomické prostredie a vysoký dopyt po leteckých službách v regióne.

  Európske letecké spoločnosti tiež očakávajú zvýšenie svojich ziskov. Podľa IATA by mali ich zisky vzrásť z 8,6 miliardy USD v minulom roku na 9 miliárd USD v roku 2024. Tento rast je podporovaný silným dopytom po cestovaní v rámci Európy, ako aj medzikontinentálnych letov.

  V celosvetovom meradle by letecké spoločnosti mali dosiahnuť zisk približne 30,5 miliardy USD, čo je nárast o takmer päť miliárd USD oproti predpokladom z decembra minulého roka. Tieto optimistické prognózy sú založené na predpoklade, že globálna ekonomika bude pokračovať v zotavovaní a dopyt po leteckej preprave bude naďalej rásť.

  IATA predpokladá, že v roku 2024 prepravia letecké spoločnosti po celom svete takmer päť miliárd cestujúcich, čo by predstavovalo nové historické maximum. Tento rast počtu cestujúcich je výrazným znakom zotavovania sa po pandémii a signalizuje silný dopyt po medzinárodnom cestovaní.

  Tieto pozitívne prognózy predstavujú zaujímavé príležitosti pre investorov. Investície do leteckých spoločností, najmä tých, ktoré operujú v Severnej Amerike a Európe, by mohli priniesť významné výnosy. Stabilné zisky a rastúci dopyt po leteckej preprave naznačujú, že letecké spoločnosti budú schopné udržať si svoje silné postavenie na trhu.

  Napriek tomu je dôležité sledovať možné riziká, vrátane volatility cien paliva, regulačných zmien a geopolitických napätí, ktoré by mohli ovplyvniť dopyt po leteckých službách. Investori by mali zvážiť diverzifikáciu svojho portfólia a zamerať sa na spoločnosti s pevnými finančnými základmi a silnou pozíciou na trhu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie leteckých spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové