More

    Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA zaznamenal v júli mierny nárast, čo naznačuje, že inflácia postupne poľavuje.

    Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA zaznamenal v júli mierny nárast, čo naznačuje, že inflácia postupne poľavuje.

    Inflácia spomaľuje: FED na ceste k uvoľneniu menovej politiky

    Cenové tlaky v Spojených štátoch pokračujú v zmierňovaní, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že FED na svojom septembrovom zasadnutí menového výboru (FOMC) pristúpi k prvému zníženiu úrokových sadzieb od roku 2019. V júli vzrástol Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) medzimesačne o 0,2 % a medziročne o 2,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov.

    FED preferuje jadrový PCE index, ktorý nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií. Index meria zmeny cien tovarov a služieb zakúpených spotrebiteľmi v Spojených štátoch. Je to široko používaný nástroj na meranie inflácie a poskytuje obraz o tom, koľko spotrebitelia platia za nákupy. Tento ukazovateľ sa v júli zvýšil o 0,2 % medzimesačne a medziročne o 2,6 %, čo je mierne pod očakávaniami ekonómov, ktorí predpokladali rast o 2,7 %.

    Osobné príjmy v júli stúpli o 0,3 %, čo prekonalo prognózu 0,2 %, zatiaľ čo spotrebiteľské výdavky vzrástli o 0,5 % v súlade s predpoveďami. Trh očakáva, že Fed zníži úrokové sadzby na septembrovom zasadnutí po tom, čo od marca 2022 do júla 2023 zvýšil sadzby trinásťkrát po sebe. Kľúčová sadzba v USA sa momentálne nachádza na 23-ročnom maxime v pásme 5,25 % až 5,50 %.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie amerických spoločností si môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.