More

    Globálna ekonomika čelí novým výzvam. Centrálne banky v USA a Európe signalizujú zmenu kurzu, no trhy čaká volatilita.

    Globálna ekonomika čelí novým výzvam. Centrálne banky v USA a Európe signalizujú zmenu kurzu, no trhy čaká volatilita.

    Globálna ekonomika čelí novým výzvam

    Vyhliadky globálnej ekonomiky sa zhoršujú, čo môže spôsobiť výrazné turbulencie na finančných trhoch. Centrálne banky sa pripravujú na zmenu svojich menových politík, pričom FED aj ECB signalizujú znižovanie úrokových sadzieb. Tento vývoj sa premieta do neistoty na trhoch, ako ukázalo nedávne stretnutie centrálnych bankárov na výročnej konferencii americkej centrálnej banky (Fed) v Jackson Hole.

    Zmena menových politík a neistota v USA a Európe

    V USA aj Európe centrálne banky posúvajú svoju pozornosť z vysokej inflácie na podporu trhu práce, čo vedie k očakávaniu zníženia úrokových sadzieb. Šéf Fedu, Jerome Powell, naznačil, že americká centrálna banka môže čoskoro pristúpiť k zníženiu sadzieb, hoci presné načasovanie zatiaľ nekonkretizoval. Tento krok by mohol byť prvým zmiernením prísnej menovej politiky od roku 2022.

    V Európe predstavitelia ECB rovnako signalizovali, že v septembri dôjde k zníženiu sadzieb v reakcii na zhoršujúce sa rastové vyhliadky a zmierňujúce sa inflačné tlaky. Kľúčovou otázkou zostáva, či tieto kroky budú predstavovať „normalizáciu“ politiky alebo preventívne opatrenia na podporu ekonomiky.

    Slabá Čína a problémy v Japonsku pridávajú na globálnej neistote

    K slabým vyhliadkam globálnej ekonomiky prispieva aj oslabenie čínskeho rastu, ktorý sa pohybuje na hranici deflácie. Realitná kríza, rastúci dlh a zlá nálada medzi spotrebiteľmi sú ďalšie faktory, ktoré brzdia čínsku ekonomiku. Čínska centrálna banka (PBOC) už zareagovala znížením úrokových sadzieb, aby podporila ekonomiku.

    Na druhej strane, japonská centrálna banka (BoJ) potvrdila svoje odhodlanie zbaviť domácu ekonomiku desaťročia trvajúcej monetárnej podpory. Tento krok ešte viac zvýrazňuje rozdiely v menových politikách hlavných svetových ekonomík, čo len pridáva na volatilite finančných trhov.

    Analytici, hoci sú opatrní, upozorňujú, že predpovede mierneho rastu globálnej ekonomiky môžu byť príliš optimistické, pričom pochybnosti panujú o oživení v USA, eurozóne aj Číne. Výsledkom je, že svetové finančné trhy budú v nasledujúcich mesiacoch čeliť zvýšenej volatilite a rizikám.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.