More

  Gilead Sciences dosahuje prelom v oblasti prevencie HIV. Nová injekcia zamedzila všetkým prípadom HIV v Afrike.

  Gilead Sciences dosahuje prelom v oblasti prevencie HIV. Nová injekcia zamedzila všetkým prípadom HIV v Afrike.

  Gilead Sciences dosahuje prelom

  Gilead Sciences dosiahla významný úspech v oblasti prevencie HIV. Ich experimentálna injekcia, podávaná dvakrát ročne, zabránila 100% prípadov HIV u žien a dospievajúcich dievčat v Afrike. Toto je prvý úspešný veľký pokus, ktorý môže viesť k vzniku silného nového liečebného režimu na prevenciu vírusu.

  Manažment dúfa, že ich nová dlhotrvajúca injekcia lenacapavir poskytne jednoduchšiu alternatívu v porovnaní s inými liekmi na prevenciu HIV, ktoré sú buď denné pilulky alebo injekcie každé dva mesiace. Injekcie dvakrát ročne by mohli byť podávané počas pravidelných návštev u lekára, čo by uľahčilo ich prijímanie. HIV ročne novoinfikuje približne 1,3 milióna ľudí po celom svete. Zatiaľ čo súčasná liečba je účinná, výskumníci hľadajú lepšie spôsoby, ako predchádzať tejto potenciálne smrteľnej chorobe. Napriek tomu, že vakcína zatiaľ nebola vyvinutá, najnovší liek Gilead môže byť sľubnou alternatívou.

  Akcie Gilead vzrástli až o 8,3 %, čo je ich najväčší denný nárast od októbra 2022. Podľa analytika Briana Abrahamsa z RBC Capital Markets by preventívne použitie lieku mohlo priniesť ročné tržby vo výške 1,7 miliardy USD alebo viac. Štúdia zahŕňala približne 5 300 žien a dospievajúcich dievčat vo veku od 16 do 25 rokov v Južnej Afrike a Ugande. Niektoré z nich dostávali injekciu lenacapavir, zatiaľ čo iné dostávali staršie lieky spoločnosti, vrátane Truvady alebo Descovy. Neboli zaznamenané žiadne prípady HIV medzi ženami, ktoré dostali injekciu dvakrát ročne, čo je výrazne nižšie ako základná miera infekcií v týchto populáciách. Injekcia bola tiež lepšia ako Truvada.

  Spoločnosť teraz vykonáva druhú prevenciu skúšky lenacapavir u mužov, ktorí majú sex s mužmi, ako aj transgender žien a mužov. Táto štúdia, ktorá zahŕňa aj ľudí v USA, by mala priniesť výsledky už koncom roku 2024. Ak bude úspešná, manažment očakáva, že podá žiadosť o regulačné schválenie na preventívne použitie lenacapaviru v USA a ďalších krajinách. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 88,1 miliardy USD a jej akcie v tomto roku klesli o -15,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -7,7 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 70,7 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové