More

  Európska centrálna banka ECB je pripravená začať znižovať úrokové sadzby: Philip Lane a Piero Cipollone o budúcnosti menovej politiky.

  Európska centrálna banka ECB je pripravená začať znižovať úrokové sadzby: Philip Lane a Piero Cipollone o budúcnosti menovej politiky.

  ECB je pripravená začať znižovať úrokové sadzby

  Európska centrálna banka (ECB) je na pokraji významnej zmeny v svojej menovej politike. Hlavný ekonóm ECB, Philip Lane, oznámil, že inštitúcia je pripravená od budúceho týždňa začať so znižovaním úrokových sadzieb. Lane zdôraznil, že súčasné údaje naznačujú, že ECB môže začať zmierňovať úrokové sadzby, pokiaľ nedôjde k nečakaným ekonomickým prekvapeniam. Lane vysvetlil, že ECB musela doteraz udržiavať vysoké úrokové sadzby, aby zabezpečila, že inflácia bude naďalej klesať a neostane nad cieľovou úrovňou banky. Takýto stav by bol ťažko zvrátiteľný a spôsobil by značné ekonomické problémy.

  Ďalšie rozhodnutia o znižovaní úrokových sadzieb v priebehu tohto roka budú závisieť od nových ekonomických údajov. Lane potvrdil, že ECB bude situáciu priebežne hodnotiť a podľa potreby pristúpi k ďalším krokom, ak to bude považovať za primerané a bezpečné. Podobné názory vyjadril aj člen Výkonnej rady ECB, Piero Cipollone. V nedávnom vyhlásení zdôraznil, že najnovšie ekonomické údaje podporujú možnosť znižovania úrokových sadzieb. Cipollone očakáva, že ak nenastanú žiadne ďalšie ekonomické šoky, inflácia sa bude v nadchádzajúcich mesiacoch pohybovať okolo súčasnej úrovne a na budúci rok sa spomalí na cieľovú úroveň ECB.

  Dôležitosť znižovania úrokových sadzieb

  Znižovanie úrokových sadzieb je kľúčovým nástrojom ECB na podporu hospodárskeho rastu a stabilizáciu inflácie. Nižšie úrokové sadzby môžu stimulovať investície a spotrebu tým, že znižujú náklady na pôžičky pre podniky a domácnosti. Táto politika je obzvlášť dôležitá v kontexte snahy o oživenie ekonomiky po pandémii COVID-19 a súčasných globálnych ekonomických výzvach. Napriek pozitívnym signálom existujú aj riziká spojené s rýchlym znižovaním úrokových sadzieb. Neočakávané ekonomické šoky alebo nepredvídané zmeny v globálnej ekonomike by mohli zmeniť súčasnú prognózu. ECB bude musieť pozorne sledovať vývoj na trhoch a flexibilne reagovať na nové údaje.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie európskych spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové