Dopyt po rope bude rásť
Analytici z investičnej banky Goldman Sachs očakávajú, že vrchol globálneho dopytu po rope nastane približne o desať rokov. Táto prognóza prináša nové svetlo do debaty o budúcnosti energetických zdrojov a naznačuje, že prechod na čistú energiu môže byť pomalší, než sa pôvodne predpokladalo.
Podľa analytikov Goldman Sachs budú za väčšinou rastu globálneho dopytu po rope stáť rozvíjajúce sa trhy v Ázii. Tieto trhy majú obrovský potenciál pre rast, čo znamená, že budú aj naďalej zvyšovať svoju spotrebu energie vrátane ropy. Významný nárast dopytu sa očakáva najmä v krajinách ako India a Čína, ktoré sa snažia naplniť svoje energetické potreby na podporu hospodárskeho rastu a industrializácie. Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste:
V správe z októbra minulého roka Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uviedla, že globálny dopyt po rope by mal dosiahnuť vrchol pred rokom 2030, vzhľadom na silné snahy o prechod na čistú energiu. Podiel ropy, zemného plynu a uhlia na celosvetovej dodávke energií sa podľa IEA do konca desaťročia zníži na 73 % z približne 80 %.
Analytici však teraz tvrdia, že dopyt po rope porastie viac a dosiahne vrchol neskôr, než sa pôvodne predpokladalo. Podľa najnovšej prognózy by dopyt po rope mal do roku 2030 vzrásť na 108,5 milióna barelov denne, namiesto predchádzajúceho odhadu 106 miliónov barelov denne. Vrchol dopytu po rope očakávajú v roku 2034 na úrovni 110 miliónov barelov za deň, po ktorom bude nasledovať dlhšia stagnácia do roku 2040.
Faktory ovplyvňujúce dopyt po rope
Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú túto aktualizovanú prognózu, je nedávna stagnácia predaja elektrických vozidiel (EV). Podľa analytikov Goldman Sachs čelí trh elektrických vozidiel viacerým výzvam, vrátane znižovania dotácií na niektorých európskych trhoch a pokračujúcej cenovej vojny, ktorá vytvára tlak na zisky a spomaľuje tempo nových investícií do EV. Ak by tento scenár pokračoval, dopyt po rope by mohol rásť až do roku 2040, kedy by mohol dosiahnuť približne 113 miliónov barelov denne.
Tieto predpovede majú významný dopad na investorov a celý energetický sektor. Investori by mali zohľadniť, že prechod na obnoviteľné zdroje energie môže byť pomalší, než sa pôvodne predpokladalo. To môže otvárať príležitosti na investície do tradičných energetických zdrojov, ktoré budú aj naďalej hrať kľúčovú úlohu v globálnej ekonomike.
Zároveň je dôležité sledovať, ako sa budú vyvíjať politické a ekonomické podmienky v súvislosti s dotáciami a investíciami do elektrických vozidiel a iných čistých technológií. Ak by sa podmienky zlepšili, mohlo by to urýchliť prechod na čistú energiu a zmeniť dlhodobé prognózy dopytu po rope.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.