Fast Retailing
Japonská spoločnosť Fast Retailing, ktorá prevádzkuje módnu značku Uniqlo, znížila odhad zisku na druhú polovicu fiškálneho roka o 10 miliárd jenov (68 miliónov USD). Dôvodom sú očakávané negatívne dopady amerických ciel na ich rýchlo rastúce podnikanie v Severnej Amerike.
Väčšina produktov Uniqlo predávaných v USA pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde sa na vývoz odevov vzťahujú clá až do výšky 49 %. Americký prezident Donald Trump síce oznámil 90-dňové pozastavenie týchto ciel, avšak výnimku tvorí Čína, na ktorú boli clá zvýšené zo 104 % na 125 %.
CEO Fast Retailing Tadashi Yanai uviedol, že rozšírenie výroby mimo Čínu do ďalších ázijských krajín im umožňuje pružne reagovať na obchodné politiky USA. Zároveň však varoval, že eskalácia obchodných vojen môže mať deštruktívne následky pre rozvojové krajiny. Napriek týmto výzvam firma zvýšila celoročný odhad prevádzkového zisku na 545 miliárd jenov z pôvodne očakávaných 530 miliárd, najmä vďaka silným predajom v Japonsku a na medzinárodných trhoch počas prvej polovice roka.
V Severnej Amerike zaznamenala rast zisku o približne 25 %, pričom plánuje otvoriť ďalších 25 predajní v USA a Kanade. Finančný riaditeľ Takeshi Okazaki zároveň dodal, že časť tovaru už bola do USA dovezená, a preto bude vplyv ciel pravdepodobne len obmedzený. Firma však bude situáciu pozorne sledovať a reagovať podľa vývoja v ďalšom fiškálnom roku.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.