More

  Boeing obvinený z podvodu po dvoch smrteľných haváriách lietadiel 737 Max, pri ktorých zahynulo celkovo 346 ľudí.

  Boeing obvinený z podvodu po dvoch smrteľných haváriách lietadiel 737 Max, pri ktorých zahynulo celkovo 346 ľudí.

  Americké ministerstvo spravodlivosti formálne vznesie trestné obvinenie na Boeing

  Podľa obžaloby sa Boeing mal dopustiť podvodu, čo viedlo k dvom tragickým haváriám lietadiel 737 Max. Žalobcovia plánujú firme ponúknuť mimosúdnu dohodu o uznaní viny, na základe ktorej by výrobca lietadiel zaplatil pokutu vo výške 487,2 milióna USD. Rodiny obetí však s touto dohodou nie sú spokojné. Podľa advokátky Erin Applebaumovej, ktorá zastupuje časť rodín, dohoda dostatočne neženie Boeing k zodpovednosti za smrť ich príbuzných.

  „Priznanie viny by malo dôsledky na schopnosť firmy uchádzať sa o vládne zákazky,“ uviedla Applebaumová. Dodávky pre americkú armádu pritom tvoria významnú časť príjmov spoločnosti. Z pokuty by Boeing reálne zaplatil len približne polovicu, pretože žalobcovia započítavajú už predchádzajúcu platbu v pôvodnom mimosúdnom vyrovnaní.

  Obe havárie lietadiel 737 Max v rokoch 2018 a 2019 boli spôsobené problémami s asistenčným softvérom, čo viedlo k úmrtiu 346 ľudí. Nedávny audit výroby lietadiel 737 Max u Boeingu a dodávateľa Spirit AeroSystems, vykonaný americkým regulátorom FAA, zistil niekoľko prípadov nedodržania požiadaviek na kontrolu kvality výroby.

  Séria škandálov v Boeingu vyvolala personálne otrasy. Výkonný šéf David Calhoun do konca roka odíde z funkcie na čele firmy, a tiež dôjde k výmene ďalších manažérov. Firma tak čelí nielen finančným, ale aj reputačným stratám, ktoré môžu ovplyvniť jeho schopnosť získať nové zákazky, najmä od americkej vlády a armády. Tieto udalosti poukazujú na dôležitosť prísnej kontroly kvality a transparentnosti v leteckom priemysle, kde akékoľvek zlyhanie môže mať fatálne následky.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové