More

  Airbus potvrdil mierny rast dodávok lietadiel za prvý polrok, hoci čelí problémom v dodávateľskom reťazci.

  Airbus potvrdil mierny rast dodávok lietadiel za prvý polrok, hoci čelí problémom v dodávateľskom reťazci.

  Airbus upravil prognózy pre rok 2024

  Európsky výrobca lietadiel Airbus potvrdil, že za prvý polrok tohto roka dodal zákazníkom viac než 320 lietadiel, čo predstavuje mierny nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Manažment firmy v pondelok oznámil, že v júni dodal zákazníkom 67 lietadiel. Za šesť mesiacov tohto roka tak celkové dodávky dosiahli 323 lietadiel, čo v medziročnom porovnaní znamená nárast o 2 %. Tento výsledok potvrdil odhad agentúry Reuters z piatku 5. júla, ktorá sa odvolávala na zdroje z leteckého priemyslu.

  Najväčší výrobca lietadiel na svete zároveň uviedol, že za prvý polrok 2024 zaznamenal 327 celkových objednávok. Po odpočítaní zrušených objednávok čisté objednávky predstavovali 310 strojov. Koncom júna francúzsky výrobca lietadiel oznámil, že musel znížiť svoje pôvodné prognózy dodávok lietadiel na celý rok. Firma pôvodne očakávala, že v roku 2024 dodá zákazníkom 800 lietadiel, avšak pred dvomi týždňami uviedla, že najnovšie počíta s dodávkou 770 strojov.

  Dôvodom zníženia prognóz sú problémy v dodávateľskom reťazci. Airbus poukázal najmä na komplikácie s dodávkami motorov, niektorými časťami konštrukcie a interiérovým vybavením lietadiel. Tieto problémy spôsobili, že spoločnosť musela prehodnotiť svoje pôvodné očakávania a upraviť plány dodávok pre zvyšok roka.

  Okrem zníženia prognóz pre dodávky lietadiel Airbus oznámil, že v prvej polovici roka 2024 zaznamená náklady približne 900 miliónov EUR v dôsledku rozsiahlej revízie svojich programov v oblasti vesmírnych systémov. To má za následok zníženie očakávaných voľných peňažných tokov na 3,5 miliardy EUR z pôvodne očakávaných 4 miliárd EUR. „Výdavky v prvej polovici roka sú hlavne spojené s aktualizovanými predpokladmi o harmonogramoch, pracovnej záťaži, zdrojoch, rizikách a nákladoch počas životnosti určitých telekomunikačných, navigačných a pozorovacích programov,“ uviedol CEO spoločnosť, pričom dodal, že problémy sú značné a môžu pretrvávať 2 až 3 roky.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové