Veľká regulácia vzdelávania

Čína cez víkend ohlásila rozsiahly súbor reforiem pre súkromné ​​vzdelávacie spoločnosti, ktorých cieľom je znížiť pracovné zaťaženie študentov a prepracovať odvetvie, ktoré je komunistickej strany „unesené kapitálom“.

Nové nariadenia vydané cez víkend zakazujú firmám ponúkajúcim školské osnovy a vzdelávanie dosahovať zisky, získavať kapitál alebo vstupovať na akciovú burzu. Taktiež už nemôžu naďalej cez víkendy a prázdniny ponúkať doučovanie súvisiace so školskými osnovami a ani poskytovať online ani akademické kurzy pre deti do šiestich rokov.

Ide o krok, ktorý bude mať obrovské dôsledky, keďže čínsky sektor vzdelávacích technológií vzrástol na 100 miliárd dolárov. Pekinské reformy zásadným spôsobom zmenia obchodný model a prinútia firmy a ich investorov k rozsiahlym zmenám. Od tohto momentu sú tak zahraničné investície do firiem, ktoré vyučujú školské predmety zakázané a každá spoločnosť, ktorá nariadenia porušuje, musí situáciu napraviť.

Na správu okamžite veľkým prepadom reagovali akcie čínskych firiem poskytujúcich online vzdelávanie, medzi ktoré patria populárne podniky ako TAL Education Group, New Oriental Education & Technology Group a Gaotu Techedu. Súhrnne tieto spoločnosti tak stratili viac ako -75% do -85% svojej trhovej hodnoty.

SpoločnosťPokles v piatokPokles pondelok (pre-market)
TAL Education Group-70,76%-24,00%
New Oriental Education & Technology Group-54,22%-24,57%
Gaotu Tachedu-63,26%-24,72%

Všetky významné vzdelávacie spoločnosti v Číne v rámci víkendového vyhlásenia uviedli, že budú dodržiavať nové pravidlá a budú podporovať rozhodnutia komunistickej strany.

Tento krok, ktorý opäť zvyšuje tlak na čínske spoločnosti zo strany štátu však má ďalekosiahlejšie následky, keďže v investoroch vyvoláva strach z toho kam až je ochotná Čína v regulácii zájsť. Akcie Alibaby po piatkovom poklese o -3,5% sa dnes obchodujú v pre-markete nižšie o ďalších -3,76% a budú tak atakovať najnižšiu ročnú úroveň. Akcie JD.com sa v piatok prepadli o -4,77% a dnes o -4,43%. Akcie Pinduoduo sa znížili v piatok o -7,29% a dnes o -10,08%.

Množiace sa problémy

Veľká regulácia vzdelávania tak nadväzuje na predchádzajúce rozhodnutia a opatrenia, ktoré výrazne prehĺbili zaostávanie čínskych akcií za širším akciovým trhom.

Toto zaostávanie v podstate odštartoval bývalý americký prezident, Donald Trump, ktorý vyhlásil Číne obchodnú vojnu a hoci je tento problém z veľkej časti vyriešený, vystriedali ho ešte väčšie problémy. Čínska komunistická strana sa totiž rozhodla viesť boj proti nespútanej expanzii svojich technologických firiem a doplatili na to viacerí tamojší giganti. Alibaba dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, vstup finančnej skupiny Ant Group na burzu bol zmarený a prísnejším regulačnému dohľadu sa nevyhli ani ďalší giganti ako Tencent, JD.com a Baidu.

Akciám spoločností z najľudnatejšej krajiny určite nepomohli ani regulačné orgány USA. Podľa nových pravidiel prijatých v marci musia čínske podniky na americkej burze vykazovať svoje účtovníctvo podľa amerických pravidiel auditu a taktiež zverejňovať zoznam akcionárov a ich napojenie na čínsku komunistickú stranu. V prípade nesplnenia týchto podmienok môžu byť ich akcie vyradené z trhu.

V posledných týždňoch to vyzeralo, že investori dávajú trochu zabudnúť na tieto problémy a na býčom americkom trhu sa začali spamätávať aj čínske akcie. Prišiel však ďalší úder, ktorých ich poslal opäť do červených čísel. V minulom týždni strhol pozornosť investorov 4. najhodnotnejší startup sveta Didi Chuxing, ktorý sa postaral o druhý najväčší čínsky debut na burze v USA (po Alibabe).

Avšak ihneď po vstupe na burzu firma čelila sérii regulačných opatrení. Úrad pre kyberbezpečnosť informoval, že začal vyšetrovanie z dôvodu podozrenia, že DiDi nezákonne získaval informácie a osobné údaje zákazníkov. Čínski úradníci preto navrhli, aby spoločnosť oneskorila prvú verejnú ponuku akcií kvôli obavám, že americká vláda môže získať prístup k údajom o čínskych občanoch z dokumentov, ktoré musel podnik predložiť v súvislosti so vstupom na burzu. Firma to však odmietla a vstúpila na americkú burzu.

To malo za dôsledok, že aplikácia na zdieľanie jazdy typu Uber bola vyradená z mobilných aplikácií App Store a Google Play. Akcie DiDi Chuxing na to reagovali strmým poklesom a podobne reagovali aj akcie ostatných čínskych akcií.

Oplatí sa kúpiť čínske akcie?

Aktuálne s istotou nenájdete vzhľadom na potenciál lepšie akcie ako tie čínske. Firmy Alibaba, JD.com, Tencent, Pinduoduo či Baidu poskytujú veľký potenciál v kombinácii s lacným ocenením, avšak investori musia znášať politické riziko. Nakoniec, aj akcie vzdelávacích platforiem spomenutých vyššie ponúkali v rýchlo rastúcom odvetví vzdelávania značný potenciál a v priebehu 2 dní bola ich trhová hodnota v podstate vymazaná.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokUber kupuje logistickú firmu Transplace za 1,9 mld. eur
Ďalší článokTesla s rekordným štvrťrokom naprieč viacerými dôležitými metrikami
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno