Investovanie do akcií v roku 2021

Uvažujete nad investovaním do akcií a chcete vedieť ako funguje? Prečítajte si náš kompletný návod, kde nájdete všetky potrebné informácie

0
5443

Čo sú to akcie a ako sa tvorí cena akcie?

Akcia je cenný papier, vďaka ktorému je akcionár (držiteľ akcie) oprávnený podieľať sa na riadení, zisku a prípadne i likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. V praxi to znamená, že investor, ktorý kúpi akcie nejakej spoločnosti, povedzme Apple, sa stáva jedným z jej majiteľov a má teda právo i na tú časť zisku, ktorú sa manažment rozhodne vyplatiť akcionárom (dividenda). Investor môže na akciách zarobiť prostredníctvom buď kapitálového alebo dividendového výnosu. Ako funguje investovanie do akcií

Cenu akcie rovnako ako v iných oblastiach ekonomiky určuje trhových mechanizmus, čiže dopyt a ponuka priamo na burze cenných papierov. Čím viac ľudia sú ochotní zaplatiť za akciu nejakého podniku, tým väčšmi bude cena akcie stúpať. Naopak, ak sú investori ochotní predávať akcie a nie sú ochotní ich za túto cenu kupovať, cena bude klesať.

xtb

Tak sa určuje cena a na dopyt po akciách vplývajú mnohé udalosti, ktoré sa môžu, ale nemusia týkať danej konkrétnej firmy, napr: zhotovenie nového produktu, expanzia na nové trhy, zvýšenie dividendy, hospodárske výsledky (či už dobré alebo zlé), inovácie, ekonomická nálada investorov či hospodárske podmienky. Investovanie do akcií

Akcie
Ako funguje investovanie do akcií

Aký zmysel majú akcie a prečo firmy vstupujú na burzu?

Jedna zo základných otázok, ktorú si ľudia pokladajú je aký majú zmysel akcie a prečo firma vstupuje na burzu. Tie najpodstatnejšie dôvody sú:

  • Oddeľovanie majetku – prostredníctvom vydaných akcií má každý vlastník presný prehľad o tom akú časť spoločnosti vlastní, aké má hlasovacie práva, práva na likvidačný zostatok, časť zo zisku, atď.
  • Získanie kapitálu – asi najdôležitejším aspektom, prečo podniky vstupujú na burzu je získanie kapitálu. Povedzme, že ste založili startup, ktorý sa Vám pekne rozbieha, získavate zákazníkov, tržby rastú, avšak viete, že s ešte väčším kapitálom by Vaša firma mohla rásť ešte viac. Máte niekoľko možností: vydať dlhopisy (investori kúpia dlh Vašej spoločnosti), získať úver od banky alebo môžete vydať akcie na burze. Ak sa rozhodnete vstúpiť na burzu, predáte určitú časť firemných akcií verejnosti a získané peniaze môžete využiť na rôzne účely podľa potreby.
  • Prestíž – Drtivá väčšina najväčších a najznámejších spoločností má svoje akcie vydané na burze, hoci je primárnym zdrojom získanie kapitálu, v mnohých prípadoch je to i vec prestíže, keďže sú viac na očiach.

Oplatí sa investovať do akcií?

Jednoznačne áno! Akcie si užívajú post najlepšej formy investície z dlhodobého hľadiska. Za posledných 150 rokov, akcie rástli cca 7%-ným ročným tempom vrátane hospodárskych kríz a ďalších prepadov, pričom v posledných dekádach sa priemerné tempo výnosov ešte mierne zrýchlilo. Prečo sa teda oplatí do nich investovať? Odpoveď je podieľanie sa na úspechoch jednotlivých firiem a to vo forme vyššie spomínaného kapitálového či dividendového výnosu.

Kapitálový výnos

Kapitálový výnos predstavuje percentuálny rozdiel medzi cenou predaja akcie a nákupom akcie. V podstate ide teda o zhodnotenie investície z hľadiska cenového pohybu, čiže čím vyšší je kapitálový výnos, tým lepšie.

Príklad: Kúpili ste 5 akcií Apple za cenu 100 euro za kus, čiže ste investovali 500€. Ako bolo uvedené v úvode cenu akcie určuje dopyt a ponuka akcií na trhu. Povedzme, že na burze je silný dopyt po akciách Apple a v dôsledku toho cena stúpne na 150€ za kus. V tom sa rozhodnete, že Vám prídu akcie Apple drahé a rozhodnete sa ich predať, za čo zinkasujete 750€ (5 akcií x 150€). Váš kapitálový výnos z investície teda predstavuje 50% ((750/500*100)-100).

Dividendový výnos

Ak nakúpite akcie nejakej firmy, stávate sa jej akcionárom a teda z tohto titulu vyplýva, že máte právo na časť zisku. Forma zisku, ktorá je vyplácaná akcionárom sa nazýva dividenda. Dividendový výnos teda vyjadruje mieru zisku investora formou vyplatených dividendy z celkovej investície.

Príklad: Apple každoročne dokáže generovať miliardy eur čistého zisku, z ktorého určitú časť využíva na investovanie do ďalšieho rastu, ďalšiu časť odkladá ako rezervu a poslednú časť vypláca akcionárom ako dividendu. Povedzme, že 1 akcia Apple stojí opäť 100€ a vypláca dividendu vo výške 3€ na 1 akciu. V tom prípade dividendový výnos predstavuje 3% (3/100*100).

Ako funguje investovanie do akcií
Investovanie do akcií, zdroj obrázku: eToro

Investovanie do akcií v roku 2021

Takto fungujú akcie a investovanie do akcií. Poďme sa ešte pozrieť na to cez koho investovať, ako si vybrať vhodné akcie, ako nakupovať akcie a ako si vytvoriť správne investičné portfólio.

Cez koho investovať?

Akcie ako aj iné investičné aktíva sa v praxi nakupujú prostredníctvom brokera. Broker je spoločnosť, ktorá je oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch a prostredníctvom jej platformy môžu klienti uzatvárať transakcie a obchody na burze. Výber vhodného brokera, cez ktorého budete investovať je dôležitý krok, ktorý by ste nemali podceniť, pretože Vám môže ušetriť relatívne veľa peňazí. Investovanie do akcií

Pri výbere brokera by ste mali zohľadniť poplatky za transakcie či vedenie účtu, dostupnosť trhov (americká burzy – NYSE, Nasdaq, nemecká burza,…), portfólio ponúkaných investičných aktív, ochranu účtu, výšku minimálneho vkladu či zákaznícky servis. Túto prácu sme už spravili za Vás a preto odporúčame prečítať si naše články ako kúpiť akcie alebo cez koho investovať – porovnanie brokerov 2021. Investovanie do akcií

Ako si vybrať vhodné akcie?

Neexistuje konkrétny a exaktný vzorec či ukazovateľ ako si vybrať dobrú akciu, ktorá Vám zarobí “veľké” peniaze, avšak existujú pravidlá a princípy, ktoré keď budete dodržiavať, Vaše investovanie bude v dlhodobom horizonte ziskové. Pred kúpou konkrétnej akcie by si mal investor zistiť informácie z nasledujúcich oblastí:

  • Čo firma robí, ako zarába a aký ma potenciál
  • Potenciál trhu, na ktorom spoločnosť pôsobí
  • Hodnotové ukazovatele – ktoré ukážu či je akcia aktuálne drahá či lacná (P/E, P/FCF,…)
  • Finančná sila spoločnosti – ukazovatele ukazujú či firma nie je priveľmi zadĺžená, prípadne ako sa dokáže vyrovnať s problémami (Cash-To-Debt, Interest Coverage, Current Ratio)
  • Vývoj a Rentabilita spoločnosti – ako firma rastie, čo sa týka tržieb či ziskovosti (Revenue growth, ROI, ROE, Operating Margin, EPS Growth,…)
  • Manažment – či spoločnosť riadi schopné vedenie
  • Dividendový výnos

Analýza akcií jednotlivých firiem je v skutočnosti veľmi široký pojem a veľkí investori dopodrobna skúmajú kvantá informácií, avšak na investovaní do akcií dokážu zarábať i malí investori, ktorí by si mali zistiť o formách, do ktorých chce investovať aspoň základné informácie z oblastí, ktoré sú opísané vyššie. 

V súvislosti s touto témou Vám odporúčame tiež prečítať si naše analýzy a porovnania vybraných akcií, ktorými sa môžete inšpirovať.

Ako kúpiť akcie a investičné portfólio

V súvislosti s touto témou Vám opäť odporúčame prečítať si článok ako kúpiť akcie, kde je zobrazený podrobný návod aj s možnosťami zadávania pokynov či transakcií a taktiež informácie ako si vytvárať investičné portfólio. investovanie do akcií

etoro
xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno