Intel zvažuje kúpu výrobcu čipov GlobalFoundries za 25,5 mld. eur

Potenciálna akvizícia by mala pomôcť Intelu získať späť svoje stratené vedúce postavenie vo výrobe čipov pre tretie strany.

0
438

Potenciálna akvizícia

Pre spoločnosť Intel by prevzatie GlobalFoundries znamenalo opätovné naštartovanie úsilia o revitalizáciu jeho ochabujúcich výrobných kapacít. Vlastníkom GlobalFoundries je Mubadala Investment, majetkový fond v Abu Dhabi a ten zatiaľ neeviduje oficiálnu ponuku na kúpu od Intelu. Naďalej však usiluje, aby do konca tohto roka alebo najneskôr začiatkom budúceho roka vstúpila firma na akciovú burzu, kde by mohla byť ocenená na 30 miliárd dolárov (25,5 miliardy eur).

Spoločnosť GlobalFoundries vznikla, keď fond Mubadala v roku 2009 kúpila výrobné závody od Advanced Micro Devices (AMD) a neskôr ich skombinovala so singapurskou spoločnosťou Chartered Semiconductor Manufacturing. Ak chce teraz Intel presvedčiť fond o predaji výrobcu, bude musieť uskutočniť svoju najväčšiu akvizíciu v histórií a jej cenu by mohol navýšiť aj globálny nedostatok polovodičov.

Potenciálna akvizícia, o ktorej Intel uvažuje, vyvolala medzi viacerými investormi optimizmus, keďže dáva zmysel aj preto, že by získal významné skúsenosti a vedúce postavenie v poskytovaní služieb tretích strán, ktoré jej chýbajú, spolu so zavedenou zákazníckou základňou, ktorej môže potenciálne predávať ďalšie služby, napísali analytici KeyBanc v piatok.

xtb

Z vývoja aj do výroby

Intel výroba čipov
Intel chce získať späť dominantné postavenie vo výrobe čipov, zdroj obrázku: OC3D

Intel, ktorý bojuje na poli vývoja vlastných čipov GPU a CPU so známymi menami AMD a Nvidia sa okrem vývoja snaží čoraz viac zameriavať na ich výrobu a ťažiť tak z nedostatku výrobnej kapacity. Týmto krokom by navyše spoločnosť oproti 2 hlavným konkurentom viac diverzifikovala svoje podnikanie, keďže AMD, Nvidia, Apple a ďalšie spoločnosti nechávajú výrobu vlastne vyvinutých čipov na tretie strany.

Pat Geslinger, ktorý od februára pracuje ako výkonný riaditeľ Intelu sa zaviazal, že ním vedená firma čoskoro obnoví svoje dominantné postavenie vo výrobe počítačových procesorov a čipov po tom čo ho v predošlých rokoch stratila oproti hráčom ako TSMC či Samsung.

K tomuto kroku bol Intel taktiež viac menej donútený, keďže v oblasti GPU a CPU získavajú čoraz väčší podiel na trhu AMD a Nvidia. Akvizícia by mohla výrazne pomôcť tomuto cieľu rovnako ako v marci oznámená investícia v hodnote 20 miliárd dolárov do výstavby 2 nových závodov na výrobu polovodičov v USA, v Arizone.

Nevýhodou však je, že GlobalFoundries nevyrába najpokročilejšie a najkomplexnejšie procesory, ktoré tvoria takmer polovicu príjmov konkurenta TSMC. Pred niekoľkými rokmi spoločnosť upustila od plánov na výrobu podobne pokročilých čipov pomocou technológie ultrafialovej litografie (EUV). Táto technológia je taká zložitá a drahá, že dokonca aj Intel mal ťažkosti so zdokonalením výroby, pričom zatiaľ iba Samsung a TSMC preukázali, že môžu efektívne vyrábať čipy prostredníctvom tejto technológie.

GlobalFoundries dnes používa staršiu technológiu na výrobu menej pokročilých polovodičov, hoci čipy majú často rovnako dôležité použitie. Podobne ako u iných výrobcov polovodičov, firma uviedla, že rozširuje svoju výrobu investíciou 4 miliárd dolárov do nového závodu v Singapure.

Akcie Intel


Intel sa momentálne na burze nachádza na cene $54,64 za akciu, čo znamená, že od začiatku tohto roka sú akcie spoločnosti v pluse o +9,7%, avšak od svojej najvyššej ročnej hodnoty sú nižšie o -20,2%. Aktuálne sa obchodujú akcie za 12,28 násobok ročného zisku na akciu (P/E), resp. za 11,98 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Ročný dividendový výnos je na úrovni 2,54%.

Sentiment medzi analytikmi ohľadom akcií Intel je aktuálne zmiešaný, keď zo 41 analytikov, 12 určilo rating BUY, 17 rating HOLD a 7 rating SELL, ostatní boli niekde medzi. Ich cenový cieľ sa nachádza v rozpätí od $40 do $85 na akciu, pričom priemerný cenový cieľ analytikov je $64,92, čo je o +18,8% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Intel má naplánované zverejnenie kvartálnych výsledkov už na štvrtok.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno