Inflácia zrýchľuje

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce spotrebiteľské ceny (CPI) v USA v novembri medziročne vzrástli o 2,7 %, čo predstavuje mierny nárast oproti 2,6 % z októbra. Tieto čísla síce zodpovedajú očakávaniam ekonómov, no ukazujú, že inflácia sa vzdialila od 2 % cieľa, ktorý si stanovila americká centrálna banka (Fed).

Medzimesačný nárast inflácie bol 0,3 %, pričom v októbri dosiahol 0,2 %. Ide o najväčší mesačný nárast od apríla, pričom tento vývoj pribrzdil optimizmus v súvislosti s rýchlym spomaľovaním inflácie. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, vzrástla rovnako o 0,3 % a medziročne sa drží na stabilnej úrovni 3,3 % už štvrtý mesiac po sebe.

Inflácia v USA zrýchľuje na 2,7 %, Fed aj napriek tomu zníži úrokové sadzby
Zdroj: Tradingeconomic

Napriek miernemu zrýchleniu inflácie sa finančné trhy naďalej prikláňajú k tomu, že Fed na budúcom zasadnutí pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb o 0,25 %. Pravdepodobnosť tohto kroku sa po zverejnení novembrových dát zvýšila z 89 % na 98 %. Základná úroková sadzba Fedu sa momentálne pohybuje v rozpätí 4,50 % až 4,75 %, zatiaľ čo ešte v septembri bola na úrovni 5,25 % až 5,50 %, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu za posledných 20 rokov.

Inflácia v USA zrýchľuje na 2,7 %, Fed aj napriek tomu zníži úrokové sadzby
Zdroj: CMEgroup

Hlavný ekonóm Capital Economics, Paul Ashworth, poznamenal, že „hoci je inflácia stále mierne vyššia, Fed pravdepodobne nebude odkladať ďalšie zníženie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu“. Podľa viacerých analytikov sú kľúčovými faktormi pre budúce kroky Fedu, trajektória inflácie, spomaľujúci hospodársky rast a politické neistoty po voľbách v USA.

Čo tlačí infláciu nahor?

Jedným z hlavných faktorov, ktorý udržiava infláciu vysokú, sú náklady na bývanie a služby. Index bývania, ktorý zahŕňa nájomné, vzrástol medziročne o 4,7 %, čo je mierne spomalenie oproti októbrovým 4,9 %. Medzimesačne vzrástol o 0,3 %, pričom prispel k 40 % novembrového rastu celkovej inflácie.

Aj keď náklady na bývanie začínajú vykazovať známky spomalenia, stále brzdia rýchlejšie zníženie inflácie. Ďalšou oblasťou, ktorá prispela k inflácii, je potravinový sektor. Ceny potravín vzrástli o 0,4 % medzimesačne, pričom „potraviny na doma“ zdraželi o 0,5 %. Výrazným skokanom boli vajcia, ktorých cena stúpla o 8,2 % po predchádzajúcom poklese o 6,4 %. Na druhej strane, sektor energií vykázal relatívnu stabilitu. Ceny energií sa medzimesačne zvýšili len o 0,2 % a medziročne klesli o 3,2 %.

image 68
Zdroj: U.S. Bureau of Labor Statistics

Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách pridáva k inflačným neistotám ďalší rozmer. Trumpove ekonomické plány, ako sú vysoké clá na dovoz, znižovanie daní pre korporácie a obmedzenie imigrácie, sú podľa ekonómov inflačné a môžu zvýšiť tlak na Fed, aby prehodnotil svoju stratégiu. Seema Shah, hlavná globálna stratégička z Principal Asset Management, uviedla, že „trhy vítajú aktuálne čísla, no Fed bude naďalej opatrný v dôsledku hrozby dlhodobo vysokej inflácie a možného vplyvu Trumpových politík“.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokEurópsky Amazon na obzore? Zalando kupuje konkurenta About You
Ďalší článokSora od tvorcu ChatGPT strašiakom Adobe, akcie v prepade
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno