Inflácia v USA zrýchľuje, centrálna banka vyčkáva na ďalší vývoj

Najnovšie údaje o inflácii v USA ukázali, že cenové tlaky v ekonomike pretrvávajú, čo pravdepodobne oddiali akékoľvek znižovanie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému (Fed). Index spotrebiteľských cien (CPI) v januári 2025 vzrástol o 3 % medziročne, čo je mierne zrýchlenie oproti decembrovým 2,9 %. Trhy očakávali, že inflácia zostane stabilná na úrovni 2,9 %, no výsledky prekonali očakávania a naznačujú, že cesta k cieľovým 2 % bude ešte zdĺhavá.

Na mesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny o 0,5 %, čo je najväčší nárast od augusta 2023. Analytici predpokladali rast len o 0,3 %, no vyššie náklady na bývanie a rast cien energií prispeli k silnejšiemu zdražovaniu. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, stúpla o 3,3 % medziročne a o 0,4 % medzimesačne, čím prekonala očakávané hodnoty. Tento vývoj naznačuje, že inflácia zostáva tvrdohlavo vysoká, aj keď sa v predchádzajúcich mesiacoch zdalo, že sa situácia stabilizuje.

Inflácia v USA v januári zrýchlila na 3 %
Zdroj: Tradingeconomic

Najnovšie údaje ukazujú, že vyššie úrokové sadzby zatiaľ dostatočne nezabrzdili infláciu, a preto centrálna banka môže udržiavať prísnejšiu menovú politiku dlhšie, než trhy pôvodne očakávali. Jedným z faktorov, ktorý prispel k januárovému rastu inflácie, boli vyššie náklady na bývanie, ktoré naďalej tlačia jadrovú infláciu nahor. Náklady na prenájom sa síce v medziročnom porovnaní ochladili na 4,4 %, čo je najmenej za posledné tri roky, no stále zostávajú vysoké.

Hlavní vinníci: bývanie, energie a potraviny

Energetické náklady tiež rástli, ceny zemného plynu vzrástli o 4,9 %, zatiaľ čo ceny benzínu sa po predchádzajúcom poklese začali stabilizovať. V oblasti potravín bol najväčším prekvapením prudký nárast cien vajec o 15,2 %, čo bol najväčší mesačný skok od júna 2015. V medziročnom porovnaní sú ceny vajec vyššie až o 53 %.

Hoci sa inflácia postupne spomaľovala, najnovšie čísla naznačujú, že boj proti rastúcim cenám nie je ani zďaleka vyhratý. Fed bude pravdepodobne potrebovať viac dôkazov o trvalom poklese inflácie, než začne uvažovať o znižovaní úrokových sadzieb. Ekonomická stratégia Principal Asset Management Seema Shah varuje, že aj keď sezónne faktory mohli dočasne ovplyvniť januárové údaje, kombinácia rastúcich miezd, vyššej inflácie v sektore služieb a obchodnej politiky vlády môže vytvoriť nové inflačné riziká.

Ďalšou neznámou je obchodná politika Donalda Trumpa, ktorý oznámil zavedenie 25 % ciel na dovoz ocele a hliníka, pričom sa očakávajú ďalšie clá na Mexiko, Kanadu a Čínu. Analytici varujú, že protekcionistické opatrenia môžu viesť k novému inflačnému tlaku, čo by ešte viac skomplikovalo rozhodovanie Fedu. Hoci sa očakáva, že Fed nakoniec pristúpi k znižovaniu sadzieb, súčasný vývoj naznačuje, že prvé zníženie môže prísť až v druhej polovici roka 2025. Centrálna banka chce mať istotu, že inflácia je pod kontrolou, než začne uvoľňovať menovú politiku.

Inflácia v USA v januári zrýchlila na 3 %
Zdroj: CMEGroup

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAlibaba je späť, AI boom posiela akcie na najvyššie úrovne od roku 2022
Ďalší článokBitcoin: Digitálne zlato alebo len ďalšie špekulatívne aktívum?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno