Inflácia v USA klesla

Medziročná inflácia v USA v máji klesla na 3 %, čo je najnižšia úroveň za viac ako tri roky. Bez započítania volatívnych cien potravín a energii sa tzv. jadrová inflácia zvýšila o 0,1 % mesačne a 3,3 % medziročne. Ročný nárast jadrovej miery bol najnižší od apríla 2021. Pokles cien benzínu o 3,8 % prispel k zníženiu inflácie, čo kompenzovalo nárasty cien potravín a bývania o 0,2 %.

Mesačná miera inflácie klesla v júni prvýkrát za viac ako štyri roky, čo poskytuje ďalší argument pre FED na znižovanie úrokových sadzieb neskôr v tomto roku. Inflácia dosiahla vrchol nad 9 % v júni 2022, čo viedlo americkú centrálnu banku k sérii zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré skončili v júli 2023. Odvtedy centrálna banka drží svoju základnú úrokovú sadzbu v rozmedzí 5,25 % – 5,50 %, aj keď inflácia výrazne klesla.

Po zverejnení správy vzrástli futures na akciovom trhu, zatiaľ čo výnosy z dlhopisov klesli. To znamená, že analytici zvýšili stávky, že centrálna banka začne znižovať sadzby už v septembri. V súčasnosti viac ako 80 % analytikov očakáva, že americká centrálna banka by mohla začať so znižovaním úrokových sadzieb na svojom stretnutí 18. septembra. Očakáva sa, že by sa sadzby mohli znížiť na úroveň 5 % – 5,25 %.

Inflácia v USA na ročnom minime, v júni klesla na 3 %
Zdroj: Cmegroup
Inflácia v USA na ročnom minime, v júni klesla na 3 %

Vo štvrtok tiež Ministerstvo práce oznámilo, že týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 222 000, čo je pokles o 17 000 oproti predchádzajúcemu týždňu a najnižšia úroveň od 1. júna. Priemerné hodinové mzdy sa zvýšili o 0,4 % mesačne, aj keď medziročne stúpli iba o 0,8 %.

Reakcie trhu

Po zverejnení údajov o inflácii zostali akciové trhy relatívne stabilné. Index S&P 500, ktorý sleduje výkon 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA, sa pohyboval tesne nad nulovou hodnotou. Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite zaznamenali nárast o 0,1 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKométa afrického e-commerce trhu: Jumia Technologies žiari
Ďalší článokTOP prehliadané akcie podľa analytikov XTB
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno