Inflácia v eurozóne zrýchľuje
Inflácia v eurozóne v novembri mierne vzrástla na 2,3 %, čo je o niečo viac ako 2 % v októbri, podľa predbežných údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Tento nárast sa zhoduje s očakávaniami trhu, pričom ukazuje na postupné zmierňovanie deflačného tlaku spôsobeného poklesom cien energií. Avšak aj keď tento nárast predstavuje mierny odklon od cieľa Európskej centrálnej banky (ECB). Napriek tomu sa mesačne ceny v eurozóne znížili o 0,3 %, čo je najvýraznejší pokles od januára 2024.
Ceny energií, ktoré sú kľúčovým faktorom inflácie, zostali v novembri nižšie o 1,9 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo je menej výrazný pokles ako v októbri, keď ceny energií klesli o 4,6 %. Na mesačnej báze sa však ceny energií zvýšili o 0,6 %. V novembri 2024 sa spomalil rast cien služieb, ktoré medziročne vzrástli o 3,9 % (v októbri to bolo 4 %). Podobne aj ceny potravín, alkoholu a tabaku narástli o 2,8 %, čo je mierne menej ako 2,9 % v októbri.
Na druhej strane, ceny neenergetických priemyselných tovarov sa v novembri mierne zrýchlili na 0,7 %, čo je nárast zo 0,5 % v októbri. Jadrová inflácia, ktorá nezohľadňuje volatilné ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, zostala v novembri na úrovni 2,7 %, teda na rovnakej úrovni ako v októbri. Tento vývoj signalizuje, že cenový tlak sa môže naďalej zmierňovať, čo podporuje očakávania, že ECB bude pokračovať v uvoľnenej menovej politike.
ECB a možné zníženie úrokových sadzieb
Podľa nových údajov o inflácii v eurozóne je nepravdepodobné, že by sa menová politika ECB čoskoro zmenila. Pokles mesačnej jadrovej inflácie a pokles cien v oblasti služieb dávajú centrálnej banke dôvod na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb na decembrovom zasadnutí. To by mohlo podporiť ekonomiku eurozóny, ktorá čelí spomaleniu rastu.
Index nákupných manažérov (PMI) ukázal, že aktivita v súkromnom sektore eurozóny v novembri klesla, čo naznačuje zhoršujúci sa ekonomický výhľad. PMI klesol na 48,1 bodu, čo je najväčší pokles od januára. Sektor výroby stále čelí vážnym problémom, ale sektor služieb sa už tiež dostal do kontrakcie, čo naznačuje širšie problémy v hospodárstve. Vzhľadom na tieto údaje sa očakáva, že ECB zníži úrokové sadzby o 25 bázických bodov v decembri, pričom ďalšie väčšie zníženie je nepravdepodobné vzhľadom na neistotu ohľadom „neutrálnej úrokovej sadzby.“
Nemecko, najväčšia ekonomika eurozóny, čelí výraznému poklesu v spotrebiteľských výdavkoch. Maloobchodné tržby klesli o 1,5 % medzi októbrom a novembrom, čo je najväčší pokles za posledné dva roky. Tento pokles je výrazne horší, než sa očakávalo, a naznačuje zhoršenú spotrebiteľskú náladu v krajine, čo prispieva k obavám o širšie ekonomické problémy v eurozóne.
Reakcie trhov
Reakcie finančných trhov na infláciu a maloobchodné údaje boli minimálne. Euro zostalo stabilné na úrovni 1,0560 USD voči americkému doláru, pričom výnosy eurových dlhopisov sa nezmenili. Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov sa pohybovali okolo 2,12 %, čo je najnižšia úroveň za takmer dva mesiace. Akciové trhy tiež neprejavili výrazné pohyby, keď index Euro STOXX 50 zostal nezmenený po náraste o 0,4 % vo štvrtok. Z najväčších akciových titulov Airbus SE vzrástol o 1,3 %, Schneider Electric SE o 1 %, a LVMH o 0,6 %, zatiaľ čo Telefonica a Banco Santander klesli o 1,5 % a 1,2 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.