Inflácia v eurozóne klesla

Inflácia v eurozóne v júni klesla na 2,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami. Inflácia v Belgicku dosiahla 10-mesačné maximum, zatiaľ čo v Nemecku zaznamenala pokles. Po krátkom náraste v máji klesla ročná miera inflácie v eurozóne v júni, čo podporilo nádeje na potenciálne zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB).

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) v eurozóne vzrástol v júni medziročne o 2,5 %, čo je mierny pokles z 2,6 % zaznamenaných v predchádzajúcom mesiaci, podľa predbežných odhadov Eurostatu. Na mesačnej báze vzrástla inflácia o 0,2 %, čím si udržala rovnaké tempo ako v máji.

V júni boli motorom inflácie opäť ceny služieb, ktoré medziročne vzrástli o 4,1 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci. Nasledovali ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré zaznamenali nárast o 2,5 % po zvýšení o 2,8 % v máji. Ceny priemyselných tovarov mimo energií vzrástli o 0,7 %, čo je rovnaký nárast ako v predchádzajúcom mesiaci.

Inflácia v eurozóne v júni klesla na 2,5 %
Zdroj: Eurostat

Medzi členmi eurozóny zažilo Belgicko v júni najvyššiu infláciu za takmer rok, pričom ročná harmonizovaná miera dosiahla 5,5 %, čo je najvyššia hodnota od augusta 2023. Na mesačnej báze sa inflácia v Belgicku zrýchlila o 0,5 %.

V súčasnosti sa odhaduje, že ECB zníži úrokové sadzby v septembri, odhaduje to 86 % analytikov. Išlo by tak o druhé zníženie sadzieb v tomto roku, keďže Európska centrálna banka pristúpila k prvému zníženiu úrokových sadzieb minulý mesiac. Išlo pritom o prvé zníženie sadzieb od roku 2019. Kľúčová sadzba bola znížená o 25 bázických bodov na 4,25 % z 22-ročného maxima 4,5 %.

Sadzba pre jednodňové refinančné operácie klesla na 4,50 % a sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie na 3,75 %. Tento krok bol motivovaný spomalením tempa rastu spotrebiteľských cien a zlepšením inflačného výhľadu v eurozóne. Keďže inflácia spomalila aj v júni, zvyšuje to šance na ďalšie znižovanie sadzieb.

Inflácia v eurozóne v júni klesla na 2,5 %
Zdroj: Economist Intelligence

Reakcie trhu

Euro kleslo o 0,2 % voči USD na 1,0716, čo znamená koniec trojdňového rastu. Výnosy zo štátnych dlhopisov eurozóny zostali po zverejnení inflačných údajov prevažne nezmenené. Európske akcie v utorok klesli, pričom Euro Stoxx 50 klesol o viac ako 1 %, Nemecký DAX a francúzsky CAC 40 zaznamenali podobné poklesy. Madrid zaostal, pričom IBEX 35 klesol o 1,4 %, čo odrážalo slabú náladu na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokDungeon & Fighter Mobile novým blockbusterom pre Tencent
Ďalší článokMusk a Tesla šliapli na plyn, akcie najvyššie od januára
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno