Pesimistickí Goldmani

Stratégovia investičnej banky Goldman Sachs očakávajú, že rok 2023 bude opäť pre investorov „medvedí“. Podľa ich prognóz index S&P 500 dosiahne na konci roka 2023 úroveň 4 000 bodov, čo je v podstate rovnaká úroveň ako dnes. Európsky benchmark Stoxx Europe 600 by mal stúpnuť o 4 % na 450 bodov. Rovnaký výhľad pre európsky index ponúka aj britská banka Barclays.

„Podmienky, ktoré sú zvyčajne v súlade s kapitálovým dnom, ešte neboli dosiahnuté,“ napísali stratégovia vrátane Petra Oppenheimera a Sharon Bell. Najnižšia úroveň a ocenenia akciových trhov by mali prísť až pri dosiahnutí vrcholu úrokových sadzieb. K tomu sme však ešte vzdialení. Trvalé oživenie možno čakať až potom.

Vytriezvenie po vlne optimizmu?

Tieto skôr pesimistické komentáre prichádzajú po tom, čo akciové trhy zažili prudké nárasty, ktoré vyvolala správa o miernejšej inflácií v USA a zmiernení obmedzení v Číne kvôli Covidu-19. Globálne indexy na základe dobrých správ vyhodnotili situáciu rastom a dostali sa na technické úrovne býčieho trhu. Stratégovia Goldman ale tvrdia, že tieto zisky nie sú udržateľné, pretože akcie sa zvyčajne nezotavia z minima, kým sa tempo zhoršovania ekonomického rastu a rastu ziskov nespomalí. „Krátkodobý vývoj akciových trhov bude pravdepodobne volatilný a klesajúci,“ uviedli.

Tento názor sa zhoduje tiež s názorom Michaela Wilsona z Morgan Stanley, ktorý predpovedá, že americké akcie skončia v roku 2023 takmer bez zmeny v porovnaní so súčasnou úrovňou a ich dosiahnutie bude náročné, vrátane veľkého poklesu v prvom štvrťroku.

Ázijské akcie budú na tom lepšie

Medzitým stratégovia Goldman Sachs očakávajú, že ázijské akcie v budúcom roku prekonajú výkonnosť Európy a USA. Oblasť Ázie a Pacifiku mimo Japonska by mala podľa tamojších prognóz vzrásť o 11 % na 550 bodov. Kolegovia z banky Citigroup sú optimistickejší aj voči čínskym akciám, pričom pozitívne náznaky vidia v zmene postoja komunistickej vlády k politike nulovej tolerancie voči Covidu-19.

Vzhľadom na to, že medvedí trh je zatiaľ stále v plnom prúde, Oppenheimer a jeho tím odporučili zamerať sa na kvalitné spoločnosti so silnými súvahami a stabilnými ziskovými maržami, ako aj na spoločnosti s veľkou hodnotou a zásobami energií a zdrojov, kde sú riziká oceňovania obmedzené.

Ďalšie novinky zo sveta financovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPád FTX otriasol trhom s kryptomenami – ako sa vyhnúť problémom?
Ďalší článok200% rast za 1 deň? Akcie Grindr debutovali na burze
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno