Globálny výhľad finančných trhov – Očakávané výnosy svetových akciových indexov
Na rok 2025 investičné banky odhadujú mierne pozitívny vývoj globálnych akciových trhov, ale upozorňujú na vysoké ocenenia a možné korekcie v prípade horších makroekonomických dát. Netreba však zabúdať na extrémne vydarený rok 2O24, ktorý bol pre hlavný americký index jedným z najlepších od roku 1928, viď obrázok nižšie.
- S&P 500: Goldman Sachs a Morgan Stanley predpokladajú rast o 9-11 % do konca roka 2025, najviac ťahaný rastom firemných ziskov.
- STOXX 600 (Európa): Európske akcie môžu rásť o 5-6 %, ale ekonomické výzvy v EÚ môžu rast spomaliť.
- TOPIX (Japonsko): Predpokladaný rast o 15 %, podložený lepšou firemnou správou a konkurencieschopnosťou.
- MSCI Asia-Pacific ex Jp: Očakávané posilnenie o 10-12 %, ťahané silným rastom Indie a Juhovýchodnej Ázie. V prípade miernych dopadov obchodných vojen s USA.
Najobľúbenejšie ETF v XTB pre rok 2025
Meny a makroekonomické faktory
- Americký dolár (USD): Očakáva sa jeho posilňovanie vďaka vyššiemu ekonomickému rastu USA oproti EÚ a rozvíjajúcim sa trhom.
- Euro (EUR): Riziká slabšieho rastu v EÚ môžu spôsobiť ďalšie oslabenie voči doláru. Taktiež výraznejšie jemnejšia rétorika ECB, ktorá bude zrejme pritlačená k výraznejšiemu znižovaniu sadzieb môže Euru situáciu sťažiť.
- Japonský jen (JPY): BoJ bude pravdepodobne pokračovať v uvoľnenej menovej politike, čo oslabí jen, v druhej polovici roka by sa však situácia mohla obrátiť s mierne vyššími sadzbami a to by Jenu mohlo naopak pomôcť.
- Rozvíjajúce sa trhy (EM FX): Silný dolár a vyššie americké sadzby môžu spôsobiť tlak na oslabenie EM mien.
Nižšie si môžeme pozrieť ešte prehľad kurzov menových párov, podľa JP Morgan research. Ich všeobecný konsenzus sa opiera o silnejší dolár v prvom kvartáli no následne od apríla by dolár mohol strácať voči väčšine hlavných mien. Najmä druhá polovica roka by mohla byť priaznivá a rastová pre AUD, GBP alebo Japonský jen.
Predikcie pre komodity
- Ropa: Ceny sa môžu pohybovať v pásme 70–85 USD/barel, pričom hlavnými faktormi sú geopolitika (Rusko, Blízky východ) a rast globálnych zásob.
- Zlato: Dopyt ako ochrana pred infláciou môže podporiť rast cien zlata. Väčšina analytikov sa zhoduje, že cenový rast podporený geopolitickým rizikom sa môže zastaviť pri cenách atakujúcich 3 150 USD/unca.
- Meď: Kľúčovým faktorom bude priemyselný dopyt spojený s AI a infraštruktúrnymi investíciami.
Ponúknu európske dlhopisy vyšší potenciál?
Európski ekonómovia znížili prognózy rastu HDP v regióne kvôli obchodnej neistote, tlaku čínskej konkurencie a fiškálnym obmedzeniam (najmä vo Francúzsku). Priestor rastu je obmedzený aj výdavkami na Ukrajinu a európsku bezpečnosť, takže ECB zostáva hlavnou inštitúciou na podporu rastu. Očakáva sa hlbšie znižovanie sadzieb, čo by malo pomôcť európskym dlhopisom oproti americkým.
Hlavné makroekonomické riziká a príležitosti
Riziká:
- Možné nové obchodné vojny medzi USA a Čínou.
- Neistota ohľadom fiškálnej politiky USA po voľbách.
- Spomalenie rastu v EÚ a oslabenie rozvíjajúcich sa trhov.
Príležitosti:
- Investície do umelej inteligencie a infraštruktúry.
- Uvoľnenie menovej politiky vo viacerých krajinách.
- Možnosti v “small-mid cap” technologických a priemyselných firmách.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové