Francúzsko zahlo na ľavo

Politické neistoty budú naďalej poháňať volatilitu trhov v Európe po prekvapivom výsledku francúzskych volieb, ktoré sa konali v nedeľu. Ľavicová aliancia si v druhom kole volieb zabezpečila 188 kresiel v Národnom zhromaždení. Centristická aliancia prezidenta Emmanuela Macrona je na druhom mieste so 161 kreslami. Krajne pravicová National Rally (NR) a jej spojenci, ktorí jasne vyhrali v prvom kole, skončili tretí so 142 kreslami. Tento výsledok znamená, že žiadna strana nezíska 289 kresiel potrebných na celkovú väčšinu v 577-člennom zhromaždení, čo krajinu povedie na kurz nerozhodného parlamentu.

Ratingová spoločnosť S&P varuje, že patová situácia vo francúzskom parlamente skomplikuje politické rozhodovanie. Varovala tiež, že naďalej slabý rast ekonomiky by mohol spôsobiť opätovné zníženie hodnotenia úverovej bonity krajiny. Francúzsko sa po parlamentných voľbách bude musieť vyrovnať s patovou situáciou v parlamente a zrejme ho čakajú zložité rokovania o zostavení vlády.

Francúzsko prekvapilo: Ľavica triumfuje, krajina v patovej situácii
Zdroj: Politico

Euro výrazne oslabilo proti iným menám G-10 začiatkom júna, keď francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil predčasné voľby. Euro sa v druhej polovici júna prepadlo o 2 % oproti americkému doláru na 1,0664. Kurz sa prudko zotavil nad 1,08 minulý týždeň po prvom kole francúzskych volieb, keď krajne pravicová strana Le Pen nedosiahla absolútnu väčšinu v parlamente. Avšak výsledky z nedele opäť vyvíjali tlak na euro. Rezistencia eura však môže naznačovať, že investori sú menej znepokojení ľavicovou vládou než krajne pravicovou vládou.

Obavy o verejné financie Francúzska

Jeden z lídrov NPF, Jean-Luc Melenchon, vyzval alianciu na riadenie krajiny a odmietol akékoľvek rokovania s inými stranami. Manifest aliancie zahŕňa zvýšenie verejných výdavkov, zníženie veku odchodu do dôchodku, zvýšenie minimálnej mzdy a zastropovanie cien potravín a energií, čo môže viesť k väčšiemu vládnemu deficitu.

To ešte viac zhorší finančnú situáciu Francúzska, ktorého deficit (5,5 %) je už výrazne nad prahom Európskej únie vo výške 3 %. Francúzsko musí znížiť svoj deficit o 0,5 % ročne podľa nových pravidiel, hoci neexistujú žiadne explicitné odporúčania, ako by krajiny mali znížiť deficit, až kým nová komisia nenastúpi do úradu v novembri.

Výsledky boli neočakávané, ale nie katastrofálne pre trhy. Pravdepodobne budú nasledovať týždne rokovaní, aby sa zistilo, či sa skupiny dokážu spojiť a získať potrebnú väčšinu. Riziková prirážka na francúzsky dlh, meraná výnosmi 10-ročných vládnych dlhopisov, sa v piatok stiahla na 3,21 % po dosiahnutí osemmesačného maxima 3,37 % začiatkom týždňa. Medzitým najviac zasiahnuté sektory, ako sú bankové akcie a akcie zelených energií, zaznamenali najväčší nárast. Francúzsky benchmarkový index CAC 40 sa zotavil o 2,7 % z najnižšej úrovne v júni a po druhom kole volieb vzrástol o 0,3 %. Nemecký DAX klesol o 0,1 % a londýnsky FTSE 100 stratil 0,3 % hodnoty.

Francúzsko prekvapilo: Ľavica triumfuje, krajina v patovej situácii
Zdroj: Google

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Jednotlivé indexy si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokEli Lilly s novou akvizíciou, získa Morphic Holding za 3,2 miliardy USD
Ďalší článokTOP 3 edukačné materiály XTB na leto 2024
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno