Zmeny v investičnom portfóliu

„The Bill & Melinda Gates Foundation Trust“, tak sa nazýva fond, ktorý spravuje majetok v rámci jednej z najväčších nadácií sveta a ktorý spravil výrazné zmeny vo svojom investičnom portfóliu. Fond úplne predal svoje pozície v čínskej Alibabe a známom startupe Uber a znížil podiel na polovicu v spoločnosti Apple. Predaj akcií najhodnotnejšej spoločnosti sveta – Apple nasleduje kroky W. Buffeta a jeho Berkshire Hathaway, ktorá taktiež znížila svoju investíciu v nej.

O zmenách v portfóliu W. Buffeta a Berkshire Hathaway sme písali v samostatnom článku. Fond, ktorý mal na konci roka 2019 majetok vo výške 49,8 mld. dolárov nielen predával, ale i nakupoval akcie. Nakúpil napr. 2 mil. akcií firmy Schrodinger, ktorá ponúka softvérovú platformu používanú v procese objavovania liekov a aktuálne ich vlastní už 7 mil.

Predaj akcií Alibaba, Uber a Apple

Gatesov fond opustil pozíciu v čínskom gigantovi Alibaba po tom čo v 4. kvartáli predal viac ako pol milióna jeho akcií. Alibaba sa v uplynulých mesiacoch dostala do viacerých problémov: mala konflikt s čínskymi regulátormi, jej zakladateľ Jack Ma sa vytratil z verejnosti a finančnej skupine Ant Group, v ktorej vlastní firma tretinu bol zmarený vstup na burzu. To sa podpísalo na nie ideálnom výkone jej akcií a zvýšenom riziku.

Bill & Melinda Gates Foundation
Bill & Melinda Gates Foundation, zdroj obrázku

Investícia v spoločnosti Uber nebola taká významná ako v prípade čínskej firmy. Nadačný fond vlastnil iba 26 767 jej akcií a tým sa v roku darilo naopak výnimočne dobre, keď zaznamenali nárast o 71,5% a to najmä vďaka donáškovej službe Uber Eats, ktorej tržby v poslednom štvrťroku minulého roka vzrástli medziročne o 224% na 1,36 miliardy dolárov. Uber pokračoval taktiež v rozširovaní svojej ponuky prostredníctvom akvizície donáškovej služby alkoholu – Drizzly za 1,1 mld., o ktorej sme taktiež informovali v našom článku.

Akciám Apple sa darilo v uplynulom roku ešte viac ako Uberu, keď vystrelili o 80,8%. Rast poháňali okrem dobrých výsledkov i špekulácie ohľadom možnej výroby vlastných elektromobilov. Technologický gigant údajne viedol rozhovory s juhokórejským výrobcom automobilov Hyundai, avšak tie neviedli k žiadnej konkrétnej dohode. Fond vlastnil 2 milióny akcií spoločnosti Apple, avšak polovicu z nich predal v štvrtom kvartáli.

Akcie Schrodinger
Zdroj obrázku: Schrodinger

Nákup akcie Schrodinger

Ako bolo spomenuté ďalšou zmenou v investičnom portfóliu bol nákup akcií firmy Schrodinger, ktorá vstúpila na burzu vo februári minulého roka a jej akcie boli ocenené na $17. Do konca roka sa ich cena vyšplhala o 466% vyššie a v raste pokračujú aj v aktuálnom roku, keď poskočili o ďalších 32,6%. Pozitívny výhľadom ohľadom potenciálnej spoločnosti pridávajú i analytici, medzi nimi napr. Do Kim z BMO Capital Markets Research, ktorý zvýšil svoj cieľový výhľad pre akcie Schrodinger z $97 na $117 aj vďaka dohode s farmaceutickou spoločnosťou Bristol-Myers Squibb, ktorá by mala poháňať rast tržieb.

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokFord plánuje do roku 2030 vyrábať v Európe iba elektromobily
Ďalší článokDo akých akcií sa oplatí investovať v roku 2021?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno