Expanzia

Najväčší výrobca solárnych zariadení so sídlom v USA, spoločnosť First Solar, plánuje investovať 1 miliardu dolárov do novej plne vertikálne integrovanej továrne a ďalších 185 miliónov dolárov na modernizáciu a rozšírenie svojej existujúcej produkcie v Ohiu. Tento krok umožňuje firme rozšíriť svoju solárnu kapacitu v USA na 10 gigawattov v priebehu nasledujúcich 3 rokov, čo je dosť na výrobu solárneho panelu každých 1,6 sekundy, informoval generálneho riaditeľ podniku Mark Widmar.

„Táto expanzia je dôležitým krokom k dosiahnutiu sebestačnosti v oblasti solárnej technológie, ktorá zase podporuje ambície Ameriky v bezpečnosti čistej energie, nasadenie solárnej energie vo veľkom meradle a schopnosť vyvíjať inovácie,“ povedal Widmar.

Oznámenie prichádza po tom, ako sa zákon o znižovaní inflácie (IRA) stal zákonom, ktorý zabezpečuje daňové stimuly v miliardách dolárov na urýchlenie prechodu USA na zelenú energiu. Návrh zákona vyčleňuje približne 30 miliárd dolárov na výrobné daňové úvery na solárne panely, veterné turbíny, batérie a spracovanie kritických minerálov, okrem 10 miliárd dolárov na investičný daňový úver na vybudovanie zariadení na výrobu čistých technológií, ako sú napríklad solárne panely.

„Vzhľadom na rozhodnutie, ktoré bolo prijaté v rámci IRA, uprednostňujeme americký trh,“ povedal Widmar. „Viete, veríme, že s IRA máme trvalý základ priemyselnej politiky, ktorý už dlho obhajujeme. Je to komplexné a tento základ umožní budovať solárny priemysel ako celok.“

Vymaniť sa spod vyplyvu Číny

Widmar nešpecifikoval množstvo stimulov, na ktoré by spoločnosť mohla mať nárok, ale uviedol, že verí, že spoločnosť bude mať „nárok na celý výrobný proces“ čiastočne preto, že sa špecializuje na tenkovrstvové fotovoltaické moduly – na rozdiel od svojich konkurentov, ktorí vo veľkej miere získavajú kryštalické kremíkové fotovoltické články z Číny a juhovýchodnej Ázie. Vzostup First Solar by tak mohla viesť k nižšej energetickej závislosti od Číny. Tá totiž pevne drží výrobu solárnych panelov vo svojich rukých, keďže sa tam vyrába viac ako 70 % svetového polykryštalického kremíka. Navyše, viac ako polovica tejto produkcie pochádza z nepokojného regiónu Sin-ťiang, kde USA obvinili Čínu z genocídy tamojšieho obyvateľstva.

First Solar už má dve prevádzkové zariadenia v Perrysburg a Lake Township v Ohiu. Jeho tretia továreň v Ohiu by mala byť uvedená do prevádzky v prvej polovici roku 2023. Podnik vo svojich najnovších výsledkoch príjmov oznámil, že dosiahol rekordný počet nevybavených rezervácií 44,3 GW. To potvrdzuje, že dopyt spotrebiteľov po zelených technológiach globálne rastie prudkým tempom.

Akcie First Solar


Akcie First Solar za posledný mesiac stúpli zhruba o +25 %, najmä po tom, čo prešiel spomínaný zákon IRA. Od začiatku roka akcie stúpli o +39,6 %, čím jednoznačne prekonávajú výkon širšieho trhu a obchodujú sa na ročnom maxime za 69,1 násobok zisku na akciu (P/E) a 20,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokDividendový kráľ 3M v bezprecedentných problémoch
Ďalší článokDánsky prepravný gigant chce využiť nadmerné zisky na integráciu dodávateľských reťazcov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno