Farmaceutické firmy stúpajú
Akcie niekoľkých zdravotníckych a farmaceutických spoločností po celom svete zaznamenali v piatok významný nárast. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž vyhlásila rýchlo sa šíriace ohnisko afrického vírusu Mpox za globálnu zdravotnú núdzovú situáciu. Tento krok zvýšil očakávania týkajúce sa rastúceho dopytu po vakcínach, čo spôsobilo, že akcie farmaceutických spoločností prudko vzrástli.
Jednou z firiem, ktorá z tohto vývoja profitovala, je Bavarian Nordic, dánsky výrobca vakcín. Jeho vakcína proti Mpoxu s názvom JYNNEOS (známa aj pod obchodnými názvami Imvanes a IMvamune) je už schválená a zaznamenala zvýšený dopyt. Akcie firmy stúpli o 17,6 %, čo je významný nárast, ktorý prichádza v čase, keď spoločnosť oznámila, že má pripravených na distribúciu približne 300 000 dávok vakcíny. Firma má tiež kapacitu vyrobiť až 10 miliónov dávok pre africké krajiny do konca budúceho roka.
Vakcína JYNNEOS je jednou z dvoch vakcín proti touto vírusovému ochoreniu, ktoré schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), a zároveň ju odporúča Strategická poradná skupina odborníkov pre imunizáciu WHO (SAGE). Rast akcií sa netýkal iba na Bavarian Nordic. Shanghai ZJ Bio-Tech, čínsky výrobca súprav na detekciu vírusov, zaznamenal nárast akcií o 7,91 %, zatiaľ čo japonský dodávateľ medicínskych nástrojov, Precision System Science, si polepšil o 5,28 %.
Vážnosť situácie v Afrike
Mpox, predtým známy ako opičie kiahne, bol prvýkrát objavený v roku 1958 u opíc používaných na výskum v Dánsku. Prvý ľudský prípad Mpoxu bol zaznamenaný u deväťmesačného chlapca v Konžskej demokratickej republike v roku 1970. V posledných rokoch sa Mpox rozšíril do sveta počas globálnej pandémie v rokoch 2022-2023.
V súčasnosti sa objavil nový variant vírusu, ktorý spôsobuje šírenie Mpox v krajinách, ktoré predtým nezaznamenali prípady, ako sú Uganda, Keňa, Burundi a Rwanda. Napriek tomu, že WHO už v máji 2022 vyhlásila Mpox za globálnu núdzovú situáciu, nový rýchlo sa šíriaci kmeň vyvoláva zvýšené obavy z toho, že riziká môžu byť teraz oveľa väčšie.
V oficiálnom vyhlásení na webovej stránke WHO profesor Dimie Ogoina varoval, že súčasné šírenie vírusu Mpox v niektorých častiach Afriky, spolu s novým sexuálne prenosným kmeňom vírusu, predstavuje vážnu hrozbu nielen pre Afriku, ale pre celý svet. Mpox bol pôvodne zanedbávaný, čo následne viedlo ku globálnemu vypuknutiu v rokoch 2022-2023. „Je čas konať, aby sme zabránili opakovaniu histórie,“ zdôraznil Ogoina.
Dr. Matshidiso Moeti, regionálna riaditeľka WHO pre Afriku, vyjadrila podporu snahám o riešenie tejto situácie a potvrdila, že významné kroky sú už v plnom prúde. V úzkej spolupráci s komunitami a vládami WHO pokračuje v posilňovaní opatrení na obmedzenie šírenia vírusu Mpox a pracuje na tom, aby tieto ohniská boli pod kontrolou. Medzinárodné cestovanie, ktoré sa po pandémii znovu rozbehlo, taktiež prispieva k šíreniu prípadov a môže zhoršiť aktuálnu situáciu.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.