Luxusný sektor ožíva
Európske akcie luxusných módnych značiek zažili koncom minulého týždňa rast, keďže nové údaje z Číny ukázali, že tamojšia ekonomika v treťom štvrťroku nespomalila tak výrazne, ako sa pôvodne predpokladalo. Tento pozitívny výsledok vyvolal nádej na obnovu trhu, ktorý je pre luxusný sektor kľúčový už dlhšiu dobu. Čínski spotrebitelia dlhodobo patria medzi najväčších zákazníkov luxusného tovaru, takže akékoľvek zlepšenie v ich ekonomike má veľký dopad na výkonnosť týchto značiek.
Akcie luxusných gigantov, ako LVMH (vlastník Louis Vuitton) a Kering (vlastník Gucci), vyskočili o 3,3 % a 5,2 %. Medzi ďalších hráčov, ktorí zaznamenali výrazný nárast, patria Burberry a Salvatore Ferragamo, ktorých akcie vzrástli o viac ako 4 %. Najväčší úspech však zaznamenala Prada, ktorej hodnota sa zvýšila o 5,8 %. Rovnako úspešne sa darilo aj talianskej značke Brunello Cucinelli, ktorej akcie stúpli o 4 % po oznámení lepších než očakávaných výsledkov za tretí štvrťrok.
Podľa analytika Luca Solca zo spoločnosti Bernstein je teraz medzi investormi veľký záujem o luxusný sektor. Mnohí majú pocit, že jeho výkonnosť dosiahol dno a čakajú, že príde obrat k lepšiemu. Tento optimizmus je poháňaný očakávaním, že čínsky trh, ktorý v posledných rokoch výrazne prispel k rastu luxusných značiek, by sa mohol čoskoro zotaviť.
Pre luxusné značky je Čína veľmi dôležitá, pretože veľká časť ich tržieb pochádza práve od čínskych spotrebiteľov. Avšak, Čína momentálne prechádza náročným obdobím, bojuje s krízou v realitnom sektore, vysokou nezamestnanosťou mladých a slabou spotrebiteľskou dôverou. Tieto problémy spôsobujú, že čínski zákazníci sú pri nákupoch luxusných produktov opatrnejší, čo prirodzene ovplyvnilo dopyt po týchto produktoch. O týchto problémoch sme Vás informovali aj v našom podcaste:
Obavy pretrvávajú
Napriek problémom, ktorým Čína čelí, vládne stimuly priniesli nádej na oživenie ekonomiky. Nedávne údaje ukázali, že čínsky HDP vzrástol medzi júlom a septembrom o 4,6 %, čo je o niečo viac, než očakávali analytici, ktorí predpovedali rast na úrovni 4,5 %. Aj keď je tento rast pomalší v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom a stále pod cieľom 5 %, investorom to poskytlo dôvod na optimizmus, že by sa ekonomika mohla začať zotavovať
Napriek tomu však obavy o stabilitu čínskeho trhu pretrvávajú. Len pár dní pred zverejnením týchto údajov totiž LVMH, považovaný za barometer luxusného sektora, oznámil prvý pokles tržieb od pandémie Covid-19. Klesajúci dopyt čínskych zákazníkov spôsobil prepad jeho akcií, čo následne zasiahlo aj ďalšie veľké luxusné značky. Luca Solca z Bernstein dodáva, že tento prepad akcií po zverejnení výsledkov LVMH bol pre investorov príležitosťou kúpiť tieto akcie za nižšie ceny, čo viedlo k následnému oživeniu.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.