Vstup na burzu

Fintech spoločnosť predtým známa ako TransferWise, oznámila svoj zámer ponúknuť svoje akcie na burze cenných papierov v Londýne prostredníctvom priameho výpisu. Takáto forma na rozdiel od IPO alebo SPAC nezahŕňa získavanie nového kapitálu ani získavanie nových investorov, ale znamená, že akcie, ktoré vlastnia súčasní akcionári spoločnosti Wise, sa stanú obchodovateľnými na Londýnskej burze cenných papierov.

Kristo Kaarmann, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ podniku uviedol, že priamy výpis „nám umožňuje lacnejší a transparentnejší spôsob rozšírenia vlastníctva spoločnosti Wise“ ako tradičné uvedenie na akciový trh.

Wise, ktorý bola v minulom roku ocenený sekundárnym predajom akcií na 5 miliárd dolárov, neposkytol žiadne očakávania k stanoveniu cien a budúcej trhovej hodnoty. Ceny akcií ako aj hodnota spoločnosti sa určí prostredníctvom rozšírenej otváracej aukcie počas debutu na akciovom trhu, ktorý sa očakáva o niekoľko týždňov. Napriek tomu podľa očakávaní by mohol byť fintech startup ocenený na zhruba 5 až 6 miliárd eur.

„Jedným z dôvodov, prečo urobiť priamy výpis, je vyhnúť sa týmto špekuláciám a nechať trh, aby určil cenu prvý deň,“ uviedol finančný riaditeľ podniku, Matt Briers.

Priame výpisy akcií sú podobne ako SPAC medzi technologickými spoločnosťami v USA čoraz populárnejšie, keď tento trend začal európsky Spotify v roku 2018 a odvtedy ho nasledovali Slack, Coinbase či Roblox.

Wise

TransferWise bola založený v roku 2011 a zákazníkom ponúka lacnejšiu možnosť cezhraničných prevodov peňazí. Kaarmann a spoluzakladateľ Taavet Hinrikus vyvinuli toto podnikanie ako spôsob, ako znížiť množstvo peňazí, ktoré míňali za zasielanie peňazí medzi Londýnom a ich rodným Estónskom. Dnes má už viac ako 10 miliónov používateľov a spracúva transakcie v hodnote 4,2 miliárd eur každý mesiac.

Spoločnosť sa vo februári premenovala na Wise v snahe zdôrazniť posun smerom k širšej ponuke produktov. Okrem cezhraničných prevodov sa snaží prilákať aj väčších firemných zákazníkov a zavádza komplexnejšie bankové služby, ako napríklad bežné účty s viacerými menami. Hlavné obchodné aktivity podniku v oblasti prevodu peňazí sa zameriavajú v porovnaní s konkurenciou na bohatších zákazníkov, pričom jeho hlavnými súpermi sú predovšetkým banky.

Posielanie peňazí cez Wise
Wise, zdroj obrázku: wise.com

Wise si v priemere účtoval za cezhraničné prevody poplatok na úrovni 0,68% z celkovej hodnoty transakcií v prvom štvrťroku 2021. Kreditné karty a banky si za podobné transakcie tradične účtujú niekoľko percentuálnych bodov. Medzi súkromných investorov britsko-estónskeho podniku patrí aj miliardár Richard Branson, ktorý je majiteľom vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic.

Za 12 mesiacov končiacich 31. marca firma vykázala tržby vo výške 421 miliónov libier, čo predstavuje zhruba 491 miliónov eur. Medziročne sa tak zvýšili o +38,94%. Zisk pred zdanením stúpol v porovnaní s predošlým rokom dvojnásobne na 41 miliónov libier.

Londýn chce konkurovať New Yorku

Rozhodnutie spoločnosti zaradiť akcie na burzu v Londýne miesto New Yorku bude vnímané taktiež ako podpora pre britskú vládu, ktorá sa snaží zatraktívniť krajinu pre rýchlo rastúce technologické podniky.

Toto úsilie však nie vždy našlo úplnú podporu investorov, keďže debut na burze donáškovej služby Deliveroo podporovanej Amazonom sa stretlo s neúspechom. V prvý deň obchodovanie klesli akcie Deliveroo o -26% a debut bol označený za najhoršie IPO v histórii londýnskej burzy.

Briers priznal, že Wise zvažoval okrem Londýna aj iné alternatívy ako New York či Amsterdam, avšak priťahoval ich predovšetkým Londýn, keďže má existujúcu infraštruktúru na uľahčenie priameho výpisu a ponúka prístup ku globálnej investorskej základni. Zároveň potvrdil, že nedávne iniciatívy vlády na podporu pritiahnutia technologických firiem ich pomohli presvedčiť.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokNaozaj C. Ronaldo znížil trhovú hodnotu Coca-Coly o 4 miliardy?
Ďalší článokAkcie Adobe mieria k svojej najvyššej úrovni po výbornom 2. kvartáli 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno