Ethereum „ETF“ je teraz dostupné aj v Čechách a na Slovensku
Kryptomeny sú špecifické finančné aktívum, ktorému sa v posledných rokoch cenovo príliš nedarilo. Avšak aj napriek tomu sa v tomto sektore od posledného bull runu odohralo mnohé. Posledným takýmto míľnikom bolo pre svet kryptomien schválenie spotového ETF na Ethereum v USA. A ako to už býva, vďaka tomu sme sa konečne dočkali jednoducho dostupnej európskej obdoby aj my. Po novom teraz také aktívum ponúka aj XTB!
Sú kryptomeny mŕtve?
Mnoho investorov, ktorí sa o tento sektor primárne nezaujímajú, si môže túto otázku v danej chvíli vcelku oprávnene klásť. Ak by toto bola pravda, ETF na Ethereum by asi nestálo za veľkú pozornosť. Poďme sa teda najskôr krátko pozrieť na súčasný stav sektora.
Záujem retailových investorov bol v posledných rokoch skutočne malý a správy o tomto svete sa prakticky prestali objavovať v mainstreamových médiách. Pokiaľ sa ale pozrieme do histórie, takéto obdobie nezáujmu nie je pre kryptomeny nič nové. Od svojho počiatku sa cena Bitcoinu, ktorá udáva trend aj pre zvyšok sektora, pohybovala v zhruba štvorročných cykloch, viď obrázok nižšie.
Z grafu jasne vidíme, že časovo sa blížime začiatku nového cyklu, ktorý bol v minulosti vždy spojený so skokovým rastom cien. Pokiaľ sa teda cyklus bude opakovať v podobnom štýle ako tie predošlé, rok 2025 by mal byť pre kryptomeny znovu tým rokom, kedy uvidíme najväčší rast cien. To korešponduje aj s makroekonomickou situáciou, ktorá sa javí čoraz viac pozitívna a od ktorej sú kryptomeny veľmi závislé. Ako už bolo tiež spomenuté, samotné kryptomeny prešli radom míľnikov. Neustále sa pracuje na zlepšení ich technológie a využitia. Mnoho krypto projektov bolo schopných uzavrieť spoluprácu s obrovskými nadnárodnými spoločnosťami, ktoré chcú tieto technológie využiť, a Bitcoin aj Ethereum, dve najväčšie kryptomeny súčasnosti, teraz majú na trhu dostupné svoje vlastné spotové ETF. To je jednak veľké víťazstvo v rámci regulácie, ale predovšetkým sú vďaka tomu tieto aktíva jednoducho dostupné pre celý rad retailových a inštitucionálnych investorov, ktorí k nim predtým nemali prístup, čo exponenciálne zvyšuje potenciálny dopyt.
Treba povedať, že o budúcnosti kryptomien boli napísané celé knihy a nikto nemá krištáľovú guľu, aby to predpovedal s istotou. Kryptomeny sú stále vysoko rizikové aktívum, avšak určite ho nie je možné považovať za mŕtve a investori aj traderi by mali mať tento sektor v nasledujúcich mesiacoch v hľadáčiku.
Kryptomeny v XTB
XTB pred niekoľkými rokmi zaradilo do svojej ponuky kryptomeny vo forme CFD derivátov. V tomto prípade však išlo o deriváty, ktoré sa obchodovali s pákovým efektom, za ktorý sa platili poplatky. CFD preto neboli ideálne pre dlhodobé držanie, ale išlo skôr o nástroje vhodné pre krátkodobé alebo strednodobé špekulácie. Pred niekoľkými mesiacmi však spoločnosť pridala niekoľko ETF a ETN fondov, ktoré kopírujú ceny Bitcoinu (VBTC.DE a BTCE.DE), a tiež fond VT0P.DE, ktorý obsahuje kôš najväčších kryptomien. Pred niekoľkými dňami bol do ponuky pridaný ďalší fond s tickerom VETH.DE, ktorý kopíruje práve cenu Etherea. Jeho cena je v súčasnosti zhruba 14 EUR.
Detaily ETH fondu VETH.DE
Ide o európsky fond obchodovaný v eurách s ročným poplatkom 1 % od spoločnosti VanEck, ktorý spravuje približne 130 miliónov eur (viac informácií nájdete priamo na webových stránkach spoločnosti VanEck). Fond je zo 100% krytý Ethereom, ktoré je uložené u kryptografického správcu s poistením. Ako je však uvedené vyššie, nejde priamo o ETF, ale o ETN. To je skratka pre Exchange Traded Note. Fond, rovnako ako tie obsahujúce iba BTC, musí byť takto vedený kvôli európskej legislatíve, ktorá na rozdiel od tej americkej neumožňuje, aby sa fond, ktorý drží iba jedno aktívum, nazýval ETF. Fondy ETN sa od fondov ETF tiež mierne líšia, napríklad v miere zaistenia. Hoci spoločnosť VanEck je jedným z najväčších emitentov ETF na svete, určite treba spomenúť, že ETN je typ dlhového cenného papiera, ktorý sa obchoduje na burze. Jeho emitent sa zaväzuje vyplatiť investorom prostriedky vo výške hodnoty certifikátov, ktoré si kúpia. ETN je však nezaistený bankový cenný papier, takže v prípade platobnej neschopnosti emitenta nie je fond krytý záručným fondom. Riziko takých problémov je síce malé, ale nikdy nie je úplne nulové a každý, kto uvažuje o investícii prostredníctvom ETN, by sa mal podrobnejšie zoznámiť ako s aktívom, tak so špecifikami ETN. V každom prípade však tento nástroj predstavuje pomerne jednoduchý spôsob, ako pohodlne investovať. Dotyčný fond (biely) od svojho vzniku veľmi verne kopíruje cenu samotného Etherea (modrý).
Viac informácií o éterovom fonde nájdete v novom videu Tomáša Vranku a na webových stránkach XTB: https://www.xtb.com/sk
Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov. Investovanie je rizikové, investujte zodpovedne.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.