Eli Lilly oznámila akvizíciu biotechnologickej spoločnosti Morphic Holding za 3,2 miliardy USD, čím získa prístup k experimentálnemu lieku na liečbu rôznych typov zápalových ochorení čriev. Akcie Morphic po oznámení fúzie výrazne vzrástli o 76 % na 56,15 USD v rozšírenom obchodovaní po tom, čo Eli Lilly ponúkla 57 USD za akciu, čo predstavuje 79 % prémiu oproti poslednej zatváracej cene akcií.

Morphic vyvíja lieky na liečbu závažných chronických ochorení. Ich hlavný program sa zameriava na zápalové ochorenia čriev, konkrétne ulceróznu kolitídu a Crohnovu chorobu. Ulcerózna kolitída je ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela nesprávne napáda vlastné tkanivá, čo spôsobuje zápal a vredy (otvorené rany) na vnútornej strane hrubého čreva. To môže viesť k príznakom ako sú hnačky, krv v stolici a bolesti brucha. Crohnova choroba je podobné ochorenie, ale môže postihovať ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst až po konečník. Tiež spôsobuje zápal, ktorý môže viesť k bolestiam brucha, hnačkám a únave.

Morphic pracuje na vývoji lieku s názvom MORF-057. Tento liek sa užíva perorálne, čo znamená, že ho pacienti môžu užívať vo forme tabletiek. Momentálne prebiehajú tri štúdie, ktoré testujú účinnosť a bezpečnosť tohto lieku. Dve z týchto štúdií sa zameriavajú na pacientov s ulceróznou kolitídou a jedna na pacientov s Crohnovou chorobou.

Cieľom týchto štúdií je zistiť, či liek môže zlepšiť zdravotný stav pacientov a zmierniť príznaky týchto závažných ochorení. Ak budú výsledky týchto štúdií pozitívne, liek by mohol pomôcť mnohým ľuďom, ktorí trpia týmito chronickými zápalovými ochoreniami čriev. Tento liek patrí medzi potenciálne rastové motory spoločnosti pre toto desaťročie spolu s liekmi na diabetes a obezitu, ako sú Mounjaro a Zepbound.

„Tešíme sa na privítanie kolegov z Morphicu, pretože táto strategická transakcia posilňuje náš záväzok vyvíjať nové terapie v oblasti gastroenterológie, kde farmaceutický gigant významne investoval do vývoja prvotriednych molekúl pre pacientov,“ uviedol Daniel Skovronsky, hlavný vedec spoločnosti.

Akcie Eli Lilly


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +54,4 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +102,4 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 915 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 135,2 násobok zisku na akciu (P/E), 47,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 63,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 915,1 miliardy USD. Ide tak o 10. najhodnotenejšiu firmu na svete. Dividendový výnos je v súčasnosti na úrovni 0,57 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRivian ožíva: Dopyt po EV rastie, udrží momentum?
Ďalší článokFrancúzsko prekvapilo: Ľavica triumfuje, krajina v patovej situácii
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno