ECB pokračuje v znižovaní sadzieb
Európska centrálna banka (ECB) na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí znížila kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čo znamená už štvrté zníženie v roku 2024. Hlavná depozitná sadzba klesla na 3 %, zatiaľ čo sadzby pre hlavné refinančné operácie a jednodňové úvery sa ustálili na 3,15 % a 3,4 %. Po tom, čo ECB v septembri 2023 zvýšila depozitnú sadzbu na rekordných 4 % a udržala ju na tejto úrovni až do júna 2024. Tento krok je súčasťou snahy podporiť slabé ekonomické oživenie eurozóny a postupne ju dostať z rastového útlmu.
Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami analytikov, pretože inflácia v eurozóne sa postupne blíži k cieľu 2 %. Celková inflácia by podľa projekcií ECB mala dosiahnuť 2,4 % v roku 2024 a ďalej klesať až na 2,1 % do roku 2027. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, sa má stabilizovať okolo úrovne 1,9 % v roku 2027.
Oživenie ekonomiky je slabé
Hoci nižšie sadzby začínajú tlačiť dole ceny úverov pre podniky aj domácnosti, ekonomické oživenie v eurozóne ostáva pomalé. Podľa aktuálnych odhadov ECB má HDP eurozóny rásť len o 0,7 % v roku 2024 a mierne zrýchliť na 1,1 % v roku 2025. Zlepšenie má byť poháňané hlavne rastúcimi reálnymi príjmami domácností a vyššou investičnou aktivitou firiem.
ECB ale zdôrazňuje, že podmienky financovania sú naďalej prísne, pretože efekty z minuloročného rekordného zvyšovania sadzieb stále ovplyvňujú ekonomiku. Index nákupných manažérov (PMI), ktorý meria aktivitu v sektore výroby a služieb, dosiahol v novembri 48,3 bodu, čo signalizuje pokles aktivity.
Riziká a ďalšie kroky ECB
Na európsku ekonomiku naďalej pôsobia rôzne riziká, vrátane politickej nestability vo Francúzsku, vojny na Ukrajine a pretrvávajúcich problémov v energetike. K tomu sa pridali možné clá zo strany USA, ktoré by mohli zasiahnuť exportne orientované krajiny eurozóny. Tieto faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že ECB bude v roku 2025 pokračovať v znižovaní sadzieb.
Niektorí analytici predpovedajú, že depozitná sadzba by mohla klesnúť o ďalší 1 percentuálny bod na úroveň 2 %, čím by sa uvoľnila menová politika a podporila hospodárska aktivita. Nižšie úroky by totiž zvýšili dopyt po úveroch, čo by mohlo povzbudiť spotrebu a investície v celej eurozóne. Hoci riziká pretrvávajú, ďalšie zníženia sadzieb v budúcom roku by mohli priniesť potrebnú vzpruhu pre stagnujúcu ekonomiku eurozóny. Všetky oči sa teraz upierajú na to, ako sa bude vyvíjať inflácia a aké kroky banka podnikne na jar 2025.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych európskych spoločností si môžete kúpiť TU.