Veľkolepý návrat býka? Alebo len mŕtva mačka, čo skáče?

Americké akciové trhy boli v posledných týždňoch svedkami historických udalostí. Po oznámení bezprecedentných ciel si investori pripomenuli časy pandémie Covid-19 či iných kríz. Minulý týždeň však priniesol úplne inú atmosféru. Nasdaq vyskočil o viac ako dvanásť percent, čím zaznamenal druhý najlepší deň vo svojej histórii. Indexy S&P 500 a Dow Jones nezaostávali. V jeden deň sa obchodovalo viac než kedykoľvek za posledných 18 rokov. Dôvod? Donald Trump oznámil 90-dňovú prestávku v colnej vojne.

Táto pauza znamená zníženie ciel pre väčšinu obchodných partnerov USA na 10 %, čím sa otvára priestor pre nové dohody. Lenže, ako vždy, nie všetko je také ružové, ako to na prvý pohľad vyzerá. Trump zároveň zvýšil clo na čínske produkty na 125 %, čím ukázal, že obchodná vojna neskončila, len sa presúva do novej fázy. Viac o tejto téme sa dozviete v našom podcaste:

Trump na svojej sociálnej sieti napísal: „BE COOL! THIS IS A GREAT TIME TO BUY!!!“ A burza poslúchla. Investori, ktorí boli predtým vystrašení, spustili nákupnú lavínu. Ale práve tu sa objavuje otázka: je to skutočný začiatok rastu, alebo len ďalší „dead cat bounce“ – krátky odraz uprostred dlhého prepadu?

Burza miluje šoky. Dot-com je príkladom, ale história nás učí opatrnosti

Takéto prudké nárasty sú na prvý pohľad pôsobivé, no často prichádzajú počas najhorších kríz. Zo všetkých 25 najlepších dní v histórii Nasdaqu sa 22 udialo počas dot-com krachu, finančnej krízy 2008 alebo počas pandémie. A teraz sa k nim pridáva rok 2025. Podľa mnohých analytikov to nie je náhoda.

Takzvané „relief rallies“ sú známy jav. Investori sa dočasne upokoja, zaplaví ich nádej, že to najhoršie je za nami, a burza vyskočí. Následne sa však ukáže, že problémy nezmizli, len sa na chvíľu zakryli. Práve na túto situáciu mnohí upozorňujú. Goldman Sachs ešte pred Trumpovým vyhlásením zvýšil pravdepodobnosť recesie v USA, no krátko po jeho prejave ju znížil. Hoci tento „úhybný manéver“ priniesol trhom krátkodobú úľavu, základné problémy ekonomiky nezmizli.

Dot-com déjà vu? Keď trhy prudko rastú, často to neveští nič dobré

Jednou z najväčších obáv investorov dnes nie je inflácia, úrokové sadzby ani geopolitika. Je to neistota, ktorá prichádza priamo z Bieleho domu. Trumpove rozhodnutia prichádzajú náhle, sú často nepredvídateľné a dokážu zmeniť celé trhové prostredie v priebehu niekoľkých hodín. Nejde len o čísla. Generálni riaditelia mnohých amerických firiem, od Honey-Can-Do až po Teslu, sa sťažujú, že nedokážu plánovať výrobu, keď sa clá menia ako počasie.

Elon Musk označil Trumpovho obchodného poradcu Petra Navarra za „dumber than a sack of bricks“, čím len potvrdil narastajúcu frustráciu v biznis komunite. Hoci niektorí označili Trumpov krok za „brilantný“ (napríklad Bill Ackman), väčšina investorov ho vníma ako chaos bez jasného smerovania. Navyše, trh je v súčasnosti extrémne závislý od jedného muža, a to nie je zdravý základ pre dlhodobý rast.

poslednú dekádu, no len pár dní predtým sa akcie Tesly prepadli o viac než pätinu. Celý technologický sektor zaznamenal najhorší kvartál od roku 2022. A to je len začiatok. Firmy netrpezlivo čakajú na výsledkovú sezónu a potrebujú jasnosť v colnej politike, aby mohli upraviť svoje predikcie a plány. No kým sa clá menia z týždňa na týždeň a prezident sám hovorí, že „niekedy treba prehltnúť liek“, stále sa nachádzame v búrke, len momentálne nefúka.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokElektronika mimo ciel. Apple sa vyhol katastrofe, nateraz
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno