Fúzia medzi Skydance a Paramount Global

Hollywood sa pripravuje na ďalšiu veľkú zmenu. Skydance Media a Paramount Global oznámili svoju dohodu o fúzii, čo znamená nový začiatok pre jedno z najstarších filmových štúdií. Spoločnosti sa dohodli na dvojkrokovom procese, v rámci ktorého Skydance a jeho partneri získajú National Amusements, ktorá vlastní kontrolný podiel rodiny Redstone v spoločnosti Paramount, za 2,4 miliardy USD v hotovosti. Následne sa Skydance spojí s Paramountom, pričom akcionárom ponúkne 4,5 miliardy USD v hotovosti alebo akciách a poskytne ďalších 1,5 miliardy USD na vyrovnanie finančných záväzkov Paramountu.

Táto dohoda znamená koniec éry pre Shari Redstone, ktorej otec a zosnulý patriarcha Sumner Redstone premenil rodinnú sieť drive-in kín na mediálne impérium zahŕňajúce Paramount Pictures, televíznu sieť CBS a káblové televízne siete Comedy Central, Nickelodeon a MTV. „Vzhľadom na zmeny v priemysle chceme posilniť budúcnosť firmy, pričom obsah zostáva našou prioritou,“ povedala Redstone, predsedníčka Paramountu a National Amusements.

David Ellison, 41-ročný technologický magnát, ktorý založil Skydance, sa stane predsedom a CEO nového Paramountu. Jeff Shell, bývalý generálny riaditeľ NBCUniversal, bude jeho novým prezidentom. Ellison, syn spoluzakladateľa Oracle Larryho Ellisona, zdedí mediálnu spoločnosť, ktorá čelí mnohým výzvam, na čele s revolúciou streamovania. Paramount stratil takmer 17 miliárd USD na hodnote od konca roka 2019, keďže jeho tradičný televízny biznis erodoval rýchlejšie, než sa mohla jeho streamovacia služba Paramount+ pretransformovať do ziskovej.

Dobojované! Skydance a Paramount si podali ruky
Zdroj: TheWrap

Napätie v manažmente

Vedenie spoločnosti bolo v napätí. Generálny riaditeľ Bob Bakish bol v apríli odvolaný po konflikte s Redstonovou ohľadom dohody so Skydance. Nahradili ho traja manažéri, ktorí teraz tvoria „kanceláriu generálneho riaditeľa“. Táto skupina navrhla úspory vo výške 500 miliónov USD, predaj určitých aktív a hľadanie možného partnera pre spoločný podnik Paramount+. Ellison prisľúbil priniesť „najlepšie technológie a modernú infraštruktúru“ do Paramount+ a bezplatnej streamovacej služby Pluto TV, pričom zároveň posilňuje tradičné televízne siete Paramountu.

Táto dohoda sa zrodila po mesiacoch rozhovorov, ktoré sa zdali byť v slepej uličke, keď Redstonová náhle zrušila rokovania 11. júna. V tom čase Skydance a jeho partneri dosiahli dohodu o kúpe National Amusements, ktorá vlastní 77 % hlasovacích akcií Paramountu. Avšak rozhovory sa zastavili na ďalších otázkach, vrátane požiadavky National Amusements, aby dohodu schválila väčšina akcionárov, ktorí boli proti Redstonovej, čo Skydance považovalo za neprijateľné.

Skydance vylepšila výplatu rodine Redstonovcou za predaj National Amusements na 1,75 miliardy USD a poskytla silnejšiu právnu ochranu pred možnými žalobami akcionárov, čím otvorila cestu pre novú dohodu. Podľa dohody sa Skydance zlúči s Paramountom v transakcii založenej na akciách, ktorá hodnotí Skydance na 4,75 miliardy USD a vytvorí spoločnosť s hodnotou 28 miliárd USD. Skupina investorov Skydance zaplatí 15 USD za akciu v hotovosti alebo akciách nehlasujúcim akcionárom triedy B Paramountu, čo predstavuje prémiu 48 % k 1. júlu. Akcionári triedy A by dostali 23 USD za akciu v hotovosti alebo akciách, čo je prémia 28 % k 1. júlu.

Dohoda dáva Paramountu 45 dní na nájdenie lepšej ponuky, čo ponecháva možnosť ďalšieho zvratu v už aj tak chaotickom procese dohody. Toto obdobie môže priniesť ďalšie zmeny a prekvapenia v mediálnom priemysle. Paramount Global bude pokračovať v znižovaní počtu zamestnancov, kým sa fúzia so Skydance Media neuzavrie, uviedli riaditelia spoločnosti len niekoľko hodín po oznámení dohody. Spoločnosť sa tiež bude snažiť predať niektoré svoje aktíva.

Akcie Paramount Global


Akcie firmy od začiatku roka klesli o -17,9 % a za posledných 12 mesiacov dokonca o -27,3 % a aktuálne sa obchodujú za 11,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 8,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 8 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 8,2 miliardy USD. Dividendový výnos je na úrovni 1,69 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokVeľký polročný prehľad trhov: Bude rast pokračovať?
Ďalší článokRivian ožíva: Dopyt po EV rastie, udrží momentum?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno