Nemecké akcie posilňujú

Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz oznámil ambiciózny plán investícií vo výške 500 miliárd EUR, ktorý má oživiť ekonomiku a posilniť obranu krajiny. Tento rozsiahly balík financií je rozložený na obdobie desiatich rokov a v americkom kontexte by zodpovedal dodatočným výdavkom vo výške 3 bilióny USD. Plán si však vyžaduje prekročenie pravidiel tzv. dlhovej brzdy, ktorá Nemecku ústavne obmedzuje nadmerné zadlžovanie.

Dlhová brzda (nemecky Schuldenbremse) je legislatívny mechanizmus, ktorý obmedzuje schopnosť nemeckej vlády zadlžovať sa. Bola prijatá v roku 2009 po finančnej kríze ako súčasť ústavnej reformy s cieľom zabezpečiť stabilitu verejných financií. Zaviedla ju vláda kancelárky Angely Merkelovej v spolupráci s nemeckým parlamentom.

Bola zakotvená priamo v nemeckej ústave (Grundgesetz), aby sa predišlo jej jednoduchému zrušeniu v budúcnosti a ochránili sa verejné financie pred neuváženým zadlžovaním. Podľa pravidiel dlhovej brzdy môže federálna vláda vykázať maximálny deficit vo výške 0,35 % HDP ročne. O tejto téme sme Vás informovali aj v našom najnovšom podcaste v ktorom sa venujeme tomu najpodstatnejšiemu na finančných trhoch:

Výnimky sú povolené len v prípade závažných situácií, ako sú hospodárske krízy či prírodné katastrofy. Ak sa vláda rozhodne tieto limity prekročiť, musí jasne preukázať dôvody a zaviesť plán na postupné znižovanie dlhu. Táto prísna fiškálna politika posilnila dôveru investorov v stabilitu nemeckej ekonomiky a dlhodobo prispela k tomu, že Nemecko je považované za finančne najdisciplinovanejšiu krajinu v Európe.

Merz sa však vyjadril, že pokiaľ ide o obranu, Nemecko je pripravené konať podľa princípu „čokoľvek bude potrebné“. Tento postoj signalizuje zásadné zvýšenie vojenských výdavkov v reakcii na rastúce geopolitické napätie. Hoci trhy na oznámenie reagovali pozitívne, reakcia nebola dramatická. Európsky akciový index iShares Europe ETF stúpol o 3 % a euro posilnilo na úroveň 1,08 USD. Sektorové zastúpenie iShares Europe ETF si môžete pozrieť nižšie:

Dlhová brzda dobrzdila, nemecké akcie na vzostupe
Zdroj: Ishares

Ekonomické výzvy a hrozba obchodných ciel

Hoci Merz má politické nástroje na presadenie tohto balíka investícií, jeho realizácia potrvá dlhšie. Podľa odborníkov sa prvé finančné prostriedky dostanú do obehu pravdepodobne až koncom roka 2025. Medzitým však Európe hrozí ďalší problém, obchodné clá zo strany USA. Prezident Donald Trump plánuje od 2. apríla zaviesť tzv. recipročné clá, ktoré môžu výrazne ovplyvniť nemecký export. Analytici varujú, že Trumpove clá môžu zohľadňovať aj európske dane z pridanej hodnoty (DPH), čo by pre firmy predstavovalo ďalšiu finančnú záťaž.

Podľa experta Aarona Hurda z State Street Global Advisors by obchodná vojna mohla stlačiť hodnotu eura až na 1,05 USD. V dlhodobom horizonte však Hurd očakáva návrat eura na úroveň medzi 1,15 – 1,20 USD, a to vďaka silnejšej nemeckej ekonomike a zvýšeným výdavkom na obranu. Nemecký investičný plán prináša nové príležitosti pre investorov. Analytik Andrew Clifton zo spoločnosti T. Rowe Price odporúča investície do firiem pôsobiacich v oblasti infraštruktúry, ako je francúzska spoločnosť Groupe SPIE alebo írsky výrobca stavebných materiálov Kingspan Group.

Podľa Cliftona majú potenciál rásť aj európske banky, keďže vyššie investície podporia rast ekonomiky a zvýšená spotrebiteľská dôvera môže udržať úrokové sadzby na vyššej úrovni dlhšie, ako sa očakávalo. Analytik Michael Field z Morningstar odporúča zamerať sa na nemecké energetické spoločnosti ako Veolia Environnement a RWE, ktoré by mohli profitovať z rozsiahlych investícií do energetiky a infraštruktúry.

Rastúce výdavky na obranu zároveň posilňujú atraktivitu nemeckej zbrojárskej firmy Rheinmetall, ktorej akcie už tento rok stúpli o 50 %, no analytici veria, že rastový potenciál ešte nie je vyčerpaný. Podľa odborníkov tieto zmeny signalizujú zásadný geopolitický posun. „Tento raz je to skutočné,“ uviedol Eoin Drea z Wilfried Martens Centre for European Studies. „Končí sa americká éra v Európe a začína obdobie väčšej samostatnosti regiónu.“ Rheinmetall si od vypuknutia vojny na Ukrajine pripísal už vyše 1000 %, viac v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJWallStreetJournal, Gurufocus, Companiesmarketcap
Predchádzajúci článokČipy ovládajú akciové trhy: Toto je 30 najväčších polovodičových firiem sveta
Ďalší článokCez koho investovať? Porovnanie brokerov v roku 2025
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno