Dividendy v kurze

Dividendy, jeden z hlavných spôsobov, ako investorom poskytovať návratnosť ich investície. V súčasnosti sa zdá, že popularita dividend rastie. Dôkazom je ich vyplácanie americkými spoločnosťami. To totiž dosiahlo v prvom štvrťroku nový rekord 164,2 miliardy USD, čo je nárast o 7 % oproti minulému roku. Celosvetové vyplácanie dividend v prvom kvartáli tohto roka tiež medziročne vzrástlo o 2,4 % na 339,2 miliardy USD. Ak Vás zaujíma, aké boli štatistiky v rámci tejto problematiky v roku 2023, môžete si prečítať článok nižšie:

Globálne vzrástli dividendy v prvom štvrťroku o 2,4 % na nový rekord 339,2 miliardy USD, uvádza tak najnovšia správa Janus Henderson Global Dividend Index. Podľa nej, Švédsko a Kanada v prvom štvrťroku prekonali svoje rekordy a USA tiež zaznamenalo historický rekord. Rast dividend v Európe (okrem Spojeného kráľovstva) brzdil nízky rast vo Švajčiarsku a zníženie dividend v Dánsku, ale región smeruje k povzbudzujúcemu druhému štvrťroku. Slabosť v Austrálii znížila celkový obraz pre Áziu a Tichomorie (okrem Japonska). Japonsko naďalej vykazovalo silný rast, aj keď celkový dolárový objem bol oslabený slabým jenom.

Prvý štvrťrok ukázal širokú silu naprieč rôznymi sektormi, pričom väčšina dosahovala stabilný jednociferný rast. Banky predstavovali štvrtinu globálneho rastu v prvom štvrťroku, s nárastom o 12,0 %. Doprava vykázala výrazný pokles, hlavne kvôli veľkému zníženiu dividend dánskej lodnej spoločnosti Maersk.

Platby v prvom štvrťroku boli v súlade s očakávaniami a zvyšok roka vyzerá, že splní súčasnú prognózu analytikov. Celkovo sa čakáva, že globálne výplaty dividend vzrastú tento rok o 5 % na rekordných 1,72 bilióna USD.

Dividendy horúcim hitom tohto roku, rekord zlomený
Zdroj: Janus Henderson

USA na vrchole

Rast dividend v USA v prvom štvrťroku zrýchlil a dosiahol rekordných 164,3 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 7,0 %. Zvýšenie jednorazových špeciálnych dividend znamenalo, že celkový rast bol ešte rýchlejší, a to na úrovni 7,9 %. Americké blue chip spoločnosti majú dostatok hotovosti a sú viac než ochotné rozdeliť časť z nich investorom. Technologickí giganti Microsoft a Apple sú veľkými platcami dividend, rovnako ako ďalšie firmy indexu Dow Jones Industrial Average, ako sú JPMorgan Chase, Chevron, Johnson & Johnson a Verizon. Costco tiež vynikalo ako dividendový miláčik, vďaka jednorazovej špeciálnej dividende vo výške 15 USD na akciu (celkovo približne 6,7 miliardy USD), ktorú vyplatilo v januári.

„Rast dividend v USA zostáva pozoruhodne silný, keď sa spoločnosti snažia nájsť rovnováhu medzi kapitálovými výdavkami, finančnými potrebami a výnosmi pre akcionárov prostredníctvom dividend a spätných odkupov akcií v prostredí vyšších úrokových sadzieb,“ povedala Amber Milam, manažérka portfólia klientov v Janus Henderson.

Medzi novými (a v jednom prípade starými) menami, ktoré sa v tomto štvrťroku pridali do klubu dividendových platičov, bol Walt Disney. Spoločnosť, ktorá pozastavila svoju dividendu v roku 2020, aby si zachovala hotovosť počas vrcholu pandémie Covid-19, oznámila minulý december, že obnovuje svoju polročnú dividendu. Disney vyplatil v januári akcionárom 30 centov na akciu.

Meta a telekomunikačný gigant T-Mobile tiež oznámili svoje prvé výplaty dividend za posledný rok. Meta začala vyplácať dividendy koncom marca, čo predstavovalo približne 1,3 miliardy USD pre jej akcionárov. Prvá dividenda spoločnosti T-Mobile prišla v štvrtom štvrťroku 2023, s celkovou výplatou 747 miliónov USD. T-Mobile vydal ďalšiu výplatu dividendy vo výške 769 miliónov USD v prvom štvrťroku a naznačil, že plánuje každoročne zvýšiť svoju výplatu približne o 10 %. Dividenda T-Mobile teraz prináša výnos 1,6 %. Spoločnosť má ešte dlhú cestu, aby dohnala svojich konkurentov AT&T a Verizon Communications, ktoré obe majú dividendové výnosy nad 6 %.

Top platcovia

Európski farmaceutickí giganti Novartis a Roche sa umiestnili ako najväčší platitelia dividend na svete v tomto období, s výplatami 8,6 miliardy USD a 7,6 miliardy USD. (Microsoft a Apple, ktoré platili najviac dividend v roku 2023, klesli na štvrté a ôsme miesto). Čínsky e-commerce a cloudový gigant Alibaba sa tiež prvýkrát objavil v tomto prestížnom zozname (avšak nedostal sa do TOP desiatky), s výplatou tesne pod 2,6 miliardy USD. Alibaba, rovnako ako Meta a T-Mobile, nedávno iniciovala výplatu dividend.

Investori by si mali zvyknúť na vyššie dividendy. Spoločnosť Alphabet, oznámila tento rok program výplaty dividend. Prvá výplata je naplánovaná na jún. Janus Henderson poznamenal, že vďaka rastúcim firemným ziskom takmer všetky americké spoločnosti, ktoré vyplácajú dividendy, buď zvýšili alebo udržali svoje výplaty pre akcionárov za posledný rok. Jedinou významnou výnimkou bol zápasiaci reťazec lekární Walgreens Boots Alliance. (Ten bol tento rok nahradený v indexe Dow spoločnosťou Amazon, ktorá dividendy nevypláca.)

Nedávno sme sa pozreli sme sa na to, čo znamená pojem dividendový kráľ, na aktuálny zoznam dividendových kráľov a na to či sa oplatí do nich investovať. Všetky informácie si môžete pozrieť v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Rôzne dividendové spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNeurotechnológia a AI. Bude čítanie myšlienok stále Sci-fi?
Ďalší článokPosvietené na #1 Automobilky
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno