Rozdelenie podniku

Spoločnosť Johnson & Johnson (J&J), ktorá je na ceste k rekordnému roku, plánuje oddeliť zo svojho podnikania segment, ktorý sa zameriava na zdravie spotrebiteľov prostredníctvom výrobkov pre domácnosť ako sú náplasti proti fajčeniu Nicorette, ústna voda Listerine, pleťové krémy Neutrogena a mnoho ďalších. Súčasťou pôvodnej spoločnosti tak ostanú segmenty zdravotníckych pomôcok a farmaceutiky.

Vedenie firmy verí, že z dôvodu výrazného rozmachu, ktoré zažili všetky segmenty J&J v predchádzajúcich rokoch, budú fungovať ako samostatné podniky lepšie. K rozdeleniu by malo dôjsť o 18 mesiacov, pričom manažment musí ešte vyriešiť detaily ohľadom rozchodu. „Toto skutočne odomyká potenciál nášho spotrebiteľského podnikania,“ a zároveň umožňuje farmaceutickej a medicínskej spoločnosti zamerať svoje investície a úsilie, povedal v rozhovore pre Wall Street Journal, generálny riaditeľ J&J Alex Gorsky.

Akcie Johnson & Johnson reagovali na túto správu miernym rastom a piatkové obchodovanie ukončili vyššie o +1,2% na cene $165,01.

J&J dosiaľ podrobne nenačrtla finančné podmienky navrhovaného kroku, hoci uviedla, že transakcia bude oslobodená od dane a očakáva sa, že bude naďalej vyplácať dividendy aspoň na súčasnej úrovni. Dá sa však očakávať, že akcionári firmy získajú akcie novej spotrebiteľskej spoločnosti alebo ich budú môcť získať výmenou za akcie J&J.

Po oddelení spotrebiteľského segmentu by mohlo spoločnosť J&J viac lákať investorov, keďže vývoj liekov a zdravotníckych pomôcok sú jej najrýchlejšie rastúcim biznisom. Toto odvetvie sa navyše teší veľkej popularite investorov vďaka prísnym reguláciám, vysokým ziskovým maržiam a rastovým príležitostiam. Spotrebiteľský biznis, ktorý tvorí 17% tržieb, rastie pomalšie a má nižšie ziskové marže.

Johnson & Johnson

Firma Johnson & Johnson vznikla ešte v roku 1886 tromi bratmi Johnsonovcami a odvtedy sa vypracovala na jednu z najväčších a najcennejších spoločností sveta, pričom pôsobí v 3 odvetviach:

  • Spotrebiteľské výrobky
  • Zdravotnícke pomôcky
  • Farmaceutika

V rámci segmentu spotrebiteľských výrobkov ponúka zákazníkom produkty zameranú na starostlivosť o zdravie pod značkami ako Nicorette, Listerine? Neutrogena, Johnson & Johnson, Tylenol, Zarbee´s, Aveeno či OGX. Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zas dodáva širokú škálu zdravotníckych pomôcok. Spoločnosť taktiež aktívne vyvíja liečbu v oblasti imunológie, kardiovaskulárnych a metabolických ochorení, pľúcnej hypertenzie, onkológie, neurovedy a infekčných ochorení. J&J bola napr. jednou z mála firiem, ktorej sa podarilo vyvinúť účinnú vakcínu na ochorenie Covid 19, hoci jej vakcína nemá taký úspech ako tá od Pfizeru.

Diverzifikované a rentabilné podnikanie Johnson & Johnson umožňuje podniku zvyšovať akcionárom vyplácanú dividendu už 58. rok v rade, čo z neho robí dividendového kráľa. Tento rok má navyše podnik nakročené k tomu, aby získal prívlastok rekordný, keďže výnosy by mali dosiahnuť hodnotu 94,2 miliardy a zisk 25,7 miliardy dolárov. Aktuálny dividendový výnos Johnson & Johnson je vo výške 2,57%.

Akcie Johnson & Johnson


Akcie Johnson & Johnson v tomto roku stúpli o +4,8% a zaostávajú tak za indexom S&P 500, ktorý vzrástol o +24,7%. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 24,7 násobok ročného zisku na akciu a 19,6 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Konsenzus analytikov ohľadom podniku je k 11. novembru mierne optimistickí, keď 11 z 18 analytikov má určené hodnotenie BUY alebou OUTPERFORM. Ich cenový cieľ pre akcie Johnson & Johnson sa nachádza v rozpätí od $169 do $215, pričom priemerný cenový cieľ je na úrovni $187.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Roku vs. FuboTV: ktoré sú lepšie?
Ďalší článokHeineken expanduje na africký trh akvizíciou Distell za €2,2 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno