Vstup na burzu

O plánovanom vstupe na burzu spoločnosti Deliveroo sme už informovali v našom článku v strede februára. Britský donáškový startup začalo prijímať ponuky investorov na nákup akcií, ktorých cena sa pohybuje od 3,90 libry do 4,60 libry za kus. Táto výška by mala priniesť Deliveroo trhovú hodnotu vo výške 7,6 až 8,8 miliárd libier, čo vytvorí najväčší vstup na londýnsku burzu od septembra minulého roka, kedy ponúkla svoje akcie spoločnosť THG.

Startup bude prijímať ponuky investorov do 30. marca a s akciami sa začne obchodovať hneď nasledujúci deň. Investorom momentálne ponúkol 384,6 miliónov akcií a táto suma by sa mohla zvýšiť ešte o ďalších 10%, ak bude po nich dostatočný dopyt. Manažment očakáva, že by z predaja akcií mohol získať cca 1 miliardu libier, ktorú plánuje investovať do expanzie podnikania.

Medzi najväčších akcionárov spoločnosti Deliveroo patrí Amazon ktorý vlastní 16%-ný podiel, firmy rizikového kapitálu DST Global a Index Ventures, ktoré vlastnia každá po 10% a americká skupina T. Rowe Price Group s podielom na úrovni 8,1%. Procesom IPO firmu sprevádzajú banky Goldman Sachs a JPMorgan Chase.

Skvelý rast poháňaný pandémiou

Podnik založený v roku 2013 a poskytuje donáškovú službu vo viac ako 200 mestách vo Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku, Francúzsku, Írsku, Španielsku, Taliansku, Austrálii, Novom Zélande, Singapure, Hong Kongu, Spojených Arabských Emirátoch a v Kuvajte. V týchto lokalitách spolupracuje so 140 tisíc reštauráciami a 110 tisíc kuriérmi, pričom firemnú aplikáciu ma stiahnutú takmer 10 miliónov zákazníkov.

Deliveroo
Zdroj obrázku

Plánovaný vstup na burzu prichádza v čase, keď obmedzenia z dôvodu pandémie spôsobili stúpajúci dopyt po donáškových službách. Tento fakt poháňal aj rýchly rast Deliveroo, ktorého celková hodnota nákupov na platforme sa v januári a februári zvýšila o 121% oproti rovnakému obdobiu minulého roka, uviedla spoločnosť.

Vo svojich posledných celoročných výsledkoch spoločnosť uviedla, že bola zisková „na prevádzkovej úrovni“ (operating income) v roku 2020 šesť mesiacov, avšak napriek tomu vykázala celkovú stratu 223,7 milióna libier. Deliveroo nebude podľa niektorých odhadov analytikov ziskové až do roku 2023, uviedol Dev Chakrabarti, manažér portfólia v AllianceBernstein.

Riziká spojené s kúpou akcií Deliveroo

Hoci existuje ohromný potenciál firmy, netreba zabúdať, že Deliveroo pôsobí v značne konkurenčnom prostredí. Okrem mnohých menších aplikácií na doručovanie potravín či jedál z reštaurácií konkuruje aj podnikom Uber Eats a Just Eat Takeaway.com, európskej jednotke, ktorej sme sa venovali tiež v našej samostatnej analýze.

Mnohí investori sa v súvislosti s donáškovými platformami taktiež boja efektu, ktorý spôsobí, keď začne pandémia výraznejšie ustupovať a ľudia sa vrátia do ulíc. To by mohlo viesť k výraznejšiemu poklesu dopytu po službách týchto firiem.

Ďalšou hrozbou sa zdá rozhodnutie najvyššieho britského súdu, ktorý nariaďuje, aby kuriéri, ktorí doručujú jedlo nepracovali na živnosť a iné alternatívne formy práce, ale aby boli riadne zamestnaní a dostávali plné pracovné benefity ako sú hodinové mzdy, nemocenské dávky či príspevky na dôchodok. To spraví škrt cez rozpočet mnohým donáškovým službám, ktorým toto nariadenie zvýši prevádzkové náklady. V súvislosti s touto témou spoločnosť Just Eat Takeway už informovala, že všetci jej kuriéri sú plne zamestnaní.

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokBlackRock zníži poplatky na vybraných ETF fondoch takmer na nulu
Ďalší článokAdobe zvyšuje svoje očakávania vďaka silnému prvému kvartálu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno