Cenová vojna

Spoločnosť Deliveroo, jeden z hlavných konkurentov Just Eat Takeaway, oznámila svoj odchod z Hongkongu, kde čelila tvrdému konkurenčnému boju a slabým predajom. Firma uzavrie svoju aplikáciu v meste 7. apríla a časť svojich aktív predá konkurenčnej spoločnosti Foodpanda, ktorú vlastní Delivery Hero SE. K odchodu Deliveroo prispela agresívna expanzia aplikácie KeeTa, ktorú vlastní čínsky gigant Meituan.

image 59
Zdroj: Companiesmarketcap

KeeTa vstúpila na hongkonský trh v roku 2023 a rýchlo získala podiel na trhu vďaka agresívnym zľavám. Tento cenový boj spôsobil, že Deliveroo, zamerané na prémiové reštaurácie a drahšie objednávky, nedokázalo udržať krok. Analytici zo spoločnosti Panmure Liberum označili Hongkong za jedno z najcitlivejších trhov na zľavy v portfóliu Deliveroo. KeeTa využila práve túto slabinu a vďaka agresívnym zľavám dokázala vytlačiť Deliveroo z trhu.

Priemerná hodnota objednávky v aplikácii KeeTa je približne 120 HKD (14,2 EUR), čo je o 60 HKD menej ako priemerná hodnota objednávok v aplikáciách Foodpanda a Deliveroo. CEO Deliveroo Will Shu už začiatkom roka vylúčil možnosť „nekonečných promo akcií“, aby udržal firmu na trhu v Hongkongu. Konkurenčný tlak totiž spôsobil, že medzinárodná divízia spoločnosti zaznamenala slabší výkon v štvrtom kvartáli.

Deliveroo sa sústredí na ziskové trhy po rokoch strát

Aj keď hongkonská divízia predstavovala len približne 5 % z celkovej hodnoty hrubých transakcií spoločnosti (GTV), jej odchod z trhu znížil rast medzinárodného GTV o 5 percentuálnych bodov. Spoločnosť zároveň uviedla, že hongkonská divízia generovala stratu na úrovni EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi).

Pre Deliveroo je tento krok súčasťou širšej stratégie zameranej na opustenie nerentabilných trhov a sústredenie sa na zlepšenie ziskovosti a cash flow. Po rokoch finančných problémov sa spoločnosti v roku 2024 podarilo dosiahnuť svoj prvý čistý zisk vo výške 2,9 milióna GBP, čo predstavuje výrazný obrat oproti strate 32 miliónov GBP v predchádzajúcom roku. Tržby spoločnosti vzrástli o 2 % na 2,07 miliardy GBP a Deliveroo po prvýkrát zaznamenalo aj pozitívny voľný cash flow.

Napriek tomu je potrebné poznamenať, že tento zisk bol výrazne ovplyvnený mimoriadnym výnosom vo výške 28,5 milióna GBP z tzv. „finančných príjmov“, čo zahŕňa najmä úroky. Základná prevádzková činnosť spoločnosti však aj naďalej vykázala stratu vo výške 12 miliónov GBP.

Deliveroo opúšťa Hongkong: Tlak konkurencie a cenová vojna ukončili jeho pôsobenie
Zdroj: Snacks UK

Súboj o britský trh pokračuje

Po odchode z Hongkongu sa podnik plánuje sústrediť na svoje hlavné trhy, najmä na Spojené kráľovstvo a Írsko, kde firma generuje 61 % svojich príjmov. Aj na domácom trhu však Deliveroo čelí silnej konkurencii. Hoci v roku 2022 prekonalo firmu Just Eat z hľadiska tržieb, holandský konkurent si naďalej udržuje silnú pozíciu na trhu a nedávno získal finančnú podporu od ambiciózneho investora.

Do boja o britský trh výrazne zasahuje aj Uber Eats, ktorý v roku 2023 zaznamenal 55 % nárast tržieb v Spojenom kráľovstve, zatiaľ čo firma dosiahla iba 8 % rast. Deliveroo, kedysi oslavované ako technologický „jednorožec“ Spojeného kráľovstva, malo po svojom debute na burze v Londýne v roku 2021 veľké problémy.

Deliveroo opúšťa Hongkong: Tlak konkurencie a cenová vojna ukončili jeho pôsobenie
Zdroj: Snacks UK

Počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) vo výške 7,6 miliardy GBP bola označená za najhoršie IPO v histórii Londýna, keď akcie spoločnosti v prvý deň klesli o 26 %. Napriek tomu si akcie Deliveroo v uplynulom roku polepšili o 7 %, keďže spoločnosť sa priblížila k bodu zlomu. Avšak po oznámení odchodu z Hongkongu akcie britskej spoločnosti opäť klesli.

Akcie Deliveroo


Akcie firmy za posledný rok vzrástli o 6,8 % na 121,8 GBP. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za -0,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 102,6 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,3 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokStopka pre čínske akcie? Novou výzvou nie sú clá, ale deflácia
Ďalší článokBaidu vstupuje do ringu AI modelov, výkon ako DeepSeek za polovičnú cenu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno