Decentralizované financovanie DeFi – Srdcom kryptomien je pozoruhodná história inovácií, ktorá siaha do 80. rokov minulého storočia s pokrokom v kryptografii. Veci sa v kryptopriestore rýchlo menia a aktuálnym trendom je decentralizované financovanie – nepochybne je to vzrušujúci priestor. 

Čo je to DeFi

DeFi, je skratka pre decentralizované financovanie, je zastrešujúcim výrazom pre rôzne aplikácie a projekty vo verejnom blockchainovom priestore zamerané na narušenie tradičného finančného sveta. Inšpirovaný technológiou blockchain sa DeFi označuje ako finančné aplikácie postavené na technológiách blockchain, ktoré zvyčajne využívajú inteligentné zmluvy. Inteligentné zmluvy sú automaticky vynútiteľné dohody, ktoré na plnenie nepotrebujú sprostredkovateľov a môže k nim mať prístup ktokoľvek s pripojením na internet.

DeFi pozostáva z aplikácií a protokolov typu peer-to-peer vyvinutých v decentralizovaných sieťach blockchain, ktoré nevyžadujú prístupové práva na ľahké požičiavanie, vypožičiavanie alebo obchodovanie s finančnými nástrojmi. Väčšina aplikácií DeFi sa dnes vyrába pomocou siete Ethereum, ale objavuje sa veľa alternatívnych verejných sietí, ktoré poskytujú vynikajúcu rýchlosť, škálovateľnosť, bezpečnosť a nižšie náklady.

Decentralizované financovanie DeFi
DeFi. Zdroj: Hedra.com

Prečo inteligentné zmluvy?

Väčšina inteligentných zmlúv ponúka programovacie jazyky Turing Complete, ktoré umožňujú vzájomnú komunikáciu viacerých strán bez potreby centralizovaného sprostredkovateľa. Schopnosť blockchainu ťažiť z inteligentných kontraktov z nich urobila ideálne platformy, ktoré si môžu zvoliť pri vytváraní finančných aplikácií.

Výzvy v rámci centralizovaného financovania

Finančné trhy môžu umožniť vynikajúce nápady a podporiť prosperitu spoločnosti. Stále je moc na týchto trhoch centralizovaná. Keď ľudia investujú do súčasného finančného systému, vzdajú sa svojich aktív sprostredkovateľom, ako sú banky a finančné inštitúcie – to drží riziko a kontrolu v centre pozornosti týchto systémov.

Historicky sme videli, že bankári a inštitúcie nevidia na trhu riziká, ako to bolo vo finančnej kríze v roku 2008 . Nepochybne, keď ústredné orgány kontrolujú peniaze, riziko sa hromadí v strede a ohrozuje systém ako celok.

Bitcoin a rané kryptomeny, ktoré boli pôvodne vyvinuté tak, aby jednotlivcom poskytli úplnú kontrolu nad ich aktívami, boli decentralizované iba pokiaľ išlo o emisiu a ukladanie. Poskytovanie prístupu k širšiemu súboru finančných nástrojov zostávalo náročné, až do vzniku inteligentných zmlúv, ktoré umožnili DeFi.

Protokoly DeFi a ich fungovanie

Z DeFi vyrástol kompletný ekosystém fungujúcich aplikácií a protokolov, ktoré prinášajú hodnotu miliónom používateľov. Aktíva v hodnote viac ako 30 miliárd dolárov sú v súčasnosti uzamknuté v ekosystémoch DeFi, čo z neho robí jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov v rámci verejného blockchainového priestoru.

Tu je prehľad najpopulárnejších prípadov a protokolov Decentralizovaného financovania dostupných na dnešnom trhu:

Pôžičky a pôžičky DeFi

DeFi dala financiám nový smer umožnením poskytovania pôžičiek a pôžičiek. Decentralizované pôžičky, ktoré sa všeobecne považujú za „otvorené financie“, ponúkali držiteľom kryptomien pôžičky na získanie ročných výnosov. Decentralizované požičiavanie umožňovalo jednotlivcom požičiavať si peniaze za konkrétnu úrokovú sadzbu. Cieľom požičiavania a vypožičiavania je slúžiť prípadom použitia finančných služieb pri plnení potrieb komunity kryptomien.

Decentralizované financovanie - DeFi

Compoud. Zdroj:Pinteres

Najvyššia platforma na pôžičky a výpožičky DeFi: Zložené financie

Spoločnosť Compound Finance, ktorá bola uvedená na trh v roku 2018, je dielom Roberta Leshnera. Projekt je pôžičkový protokol vyvinutý na blockchaine Ethereum, ktorý umožňuje používateľom získať úrok zapožičaním aktív alebo si požičať na základe kolaterálu. Zložený protokol to umožňuje vytváraním likvidity pre kryptomeny prostredníctvom úrokových sadzieb nastavených pomocou počítačových algoritmov.

Ako funguje Compound?

Používatelia zlúčeniny získavajú úrok vkladom kryptomien. Tu je zoznam kryptomien, ktoré je možné uložiť v protokole, spolu s očakávaným ročným percentuálnym výnosom (APY). Po dodaní kryptomien na platformu Compound ich môžu používatelia použiť ako záruku za pôžičky.

Zložený token: $ COMP

$ COMP, riadiaci token pre protokol Compound, je token, ktorý používajú jeho držitelia na navrhovanie a implementáciu vývojových zmien protokolu Compound. Zmeny zahŕňajú:

  • Výber digitálnych aktív, ktoré sa majú podporovať.
  • Pridávajú sa úpravy spôsobu distribúcie $ COMP tokenov.
  • Prispôsobenie faktorov kolaterácie platforme.

Decentralizované výmeny

Decentralizované výmeny (DEx) sú jednou zo základných funkcií DeFi, pričom v porovnaní s ostatnými protokolmi je uzamknutá maximálna výška kapitálu. DEx umožňujú používateľom vymieňať si alebo vymieňať tokeny s inými aktívami bez centralizovaného sprostredkovateľa alebo uschovávateľa. Tradičné burzy (centralizované burzy) ponúkajú podobné možnosti, ale ponúkané investície podliehajú vôli a nákladom tejto burzy. Dodatočné náklady na každú transakciu sú ďalším negatívnym aspektom CExs, ktoré DExs riešia.

Pre viac informácií a zaujímavostí zo sveta kryptomien kliknite TU.

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokČínske akcie sú v prepade kvôli obavám z ich vyradenia z amerických trhov
Ďalší článokAkcie Bilibili klesajú pri svojom debute na burze v Hong Kongu o 6%
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno