Odkupy akcií (buyback)

Spoločnosť Apple každoročne generuje desiatky miliárd dolárov čistého zisku. Kde tieto peniaze utráca? Vyvíja nové a lepšie produkty, rozširuje svoje podnikanie a najmä vo veľkom kupuje vlastné akcie. Vďaka tomu poskytujú svojim akcionárom hodnotu v tom, že pri nemennom ročnom zisku a kvôli odkúpeným akciám počet celkových akcií v obehu znižuje a to vytvára vyšší zisk na akciu (EPS). A keďže jeden z hlavných hodnotových ukazovateľov je P/E – pomer ceny akcie (P) a zisku na akciu (E) – nižší pomer tohto ukazovateľa teda spôsobuje rast ceny akcií. Rizikom môže byť, že spoločnosť odkupuje akcie v čase, keď sú nadhodnotené. Odkupy vlastných akcií sú obľúbenou alternatívou voči vyplácaniu dividendy a na Wall Street sú bežnou praxou. Ich výhodou je aj to, že z odkupov akcií (buyback) sa neplatí daň.

Preborníkom v tejto oblasti je Apple. Ten za poslednú dekádu minul na buybacky 550 MLD USD. Aj keď boli akcie firmy v posledných dňoch pod tlakom kvôli oneskoreniam výroby svojich najnovších mobilných telefónov, Apple sa na tohtoročnom medvedom trhu darilo lepšie ako iným veľkým technologickým spoločnostiam. Solídne výnosy a veľkorysé odkupy sa stali ústrednou súčasťou investičnej tézy, vďaka čomu sú akcie atraktívnejšie v turbulentných časoch.

„Takto získavajú investori bezpečný prístav,“ povedal Gene Munster, ktorý zastrešoval Apple počas 21-ročnej kariéry analytika pred spolu založením spoločnosti rizikového kapitálu Loup Ventures. „Keď sa budú stále objavovať a generovať také peniaze, aké robia a kupovať si späť svoje vlastné akcie, vysiela to silný odkaz a myslím si, že v tom budú pokračovať, ako len budú môcť.“

Čistá hotovosť Apple

Ďalší ukazovateľ pre investorov o apetíte spoločnosti Apple po vlastných akciách príde v apríli, kedy spoločnosť zvyčajne dopĺňa autorizáciu na spätný odkup. V každom z posledných dvoch rokov sa do programu pridalo 90 miliárd USD. Akcie Apple sa ako jediné z „Big Tech“ po zverjenení štvrťročných čísel neznížili a správa zabránila analytikom dramaticky znížiť ich rating.

Aj keď sa ekonomiky na celom svete spomaľujú, dopyt po najdrahších iPhonoch od Apple je stále silný, tvrdia analytici. Momentálnym problémom sú meškania výroby z dôvodu lockdownov Číne, čo vedie k rekordným čakacím časom na dodávky podľa analytikov, keď sa začína sezóna sviatočných nákupov. Aj keď to môže spôsobiť krátkodobý zásah do výnosov, nič nenasvedčuje tomu, že by to narúšalo dlhodobý prepad akcie.

Vlastná liga

Spoločnosť Apple, ktorej akcie na začiatku roka nakupoval aj Warren Buffet hromadila hotovosť pod vedením spoluzakladateľa Steva Jobsa a generálny riaditeľ Tim Cook pracoval na spôsoboch, ako lepšie investovať peniaze a vrátiť ich akcionárom. Apple skončil minulý štvrťrok s hotovosťou a obchodovateľnými cennými papiermi v hodnote 169 miliárd USD.

„Toto je agresívna stávka, ktorú uzavreli, niečo, čo by Steve Jobs nikdy neurobil a spoločnosti a jej investorom sa to pekne vyplatilo, čiastočne preto, že akcie sa počas tohto obdobia darili dobre,“ povedal Munster o spätnom odkúpení akcií. Apple, najväčšia svetová spoločnosť s trhovou hodnotou takmer 2,3 bilióna dolárov, je tiež vo vlastnej lige, pokiaľ ide o spätné odkupy akcií. Za dva z posledných piatich rokov minul druhého najvyššieho nákupcu o najmenej 50 miliárd dolárov. Minulý rok minula takmer 90 miliárd dolárov, čo sa približne rovná trhovej hodnote Citigroup Inc.

Apple tiež vypláca hotovostnú dividendu, ale je to takmer dodatočný nápad. Štvrťročná výplata 23 centov za akciu sa rovná 0,6 % ceny akcií, čo je jeden z najnižších výnosov v indexe S&P 500. Apple v máji zvýšil výplatu o cent a uviedol, že sa zaviazal k každoročnému zvyšovaniu.

Akcie Apple


Akcie Apple v tomto roku klesli o -13,86 % a momentálne sa jedna akcia obchoduje za 141,93 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 23,0 násobok ročných tržieb na akciu (P/E); 20,7 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 17,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, Apple
Predchádzajúci článokAkcie Roku klesli po znížení ratingu na Wall Street
Ďalší článokSalesforce sa opäť prepadáva, výhľad manažmentu naznačuje spomaľovanie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno