Posledné prišli na rad Big Tech

Big Tech spoločnosti s výnimkou akcií Meta Platforms (Facebook) doteraz účinne odolávali výraznejším prepadom. Kým menšie technologické firmy rýchlo v mnohých prípadoch stratili viac ako 50 až 60 % trhovej hodnoty, vyššie spomínané stratili iba zhruba 20 %. To však po minulom týždni už neplatí.

Po zverejnení štvrťročných čísel, ktoré vo väčšine prípadov sklamali investorov a naznačili spomalenie rastu, sa výrazne znížili aj trhové hodnoty Big Tech podnikov. Iba medzi 25. a 28. októbrom sa hodnoty týchto firiem znížili o 700 miliárd USD. Pokles sa pritom odvtedy nezastavil. Keďže tieto firmy navyše tvoria najväčšiu zložku vo veľkých indexoch S&P 500 alebo Nasdaq, stiahli so sebou aj tie. Čo to ale znamená?

TXbbhYtP vOcUZ5O4c0y13RSl qQWeNCfsoRg8Lk0u8JvaEnS3nh1Vl8PwCxlStXxoRGBwyifX7HokGC8z7PSB5GWolWoKfcgYINfQsZ0 4ZmaimO3ZCmCeNNUeu2UezyeQnzstuyLPyzutm1vQoTACObo0tjKO515xFlnYCSJscR0r DSJztQ2eLMb1FQ

Ekonomické spomalenie je tu

Ako sme už vyššie spomínali, prudký pokles hodnoty veľkých technologických spoločností vyvolali ich štvrťročné čísla. Tie naznačili, že po rokoch rozmachu skutočne prichádza ekonomické spomalenie

Alphabet, materská spoločnosť Google, nedosiahla očakávania analytikov z hľadiska výšky tržieb i zisku. Technologický gigant potvrdili znižujúci sa dopyt po online reklame kvôli tomu, že podniky z celého sveta si začínajú uťahovať opasky. Trhová hodnota firmy sa od začiatku roku prepadla už o 40,8 %. Microsoft sa prepadol po tom, čo sa ukázalo, že cloudový biznis spoločnosti, hlavný zdroj jeho rastu, začína spomaľovať. To naznačilo nižšie výdavky firemných zákazníkov na IT infraštruktúru. Akcie Microsoftu v tomto roku odpísali 35,1 % trhovej hodnoty.

Investorov nepríjemne prekvapil aj Amazon. Jeho výsledky neboli až také zlé ako samotná predpoveď manažmentu ohľadom ďalšieho vývoja. Najväčší online predajca na svete oznámil, že bude čeliť ťažkým makroekonomickým výzvam v podobe spomaľovania ekonomiky a nižších výdavkov spotrebiteľov. Hodnota Amazonu v tomto roku klesla až o 45,6 % a dostala sa prvýkrát od roku 2020 pod úroveň 1 bilióna USD. 

Ešte horší prepad zažíva Meta Platforms. Inzerenti znižujú svoje výdavky na reklamu, na trhu sa stále viac presadzuje čínsky TikTok a budovanie metaverza stojí peniaze. Mnoho peňazí. Iba za posledných 12 mesiacov bývalý Facebook minul na budovanie Zuckerbergovho sna viac ako 13 miliárd USD. Ziskové marže firmy tým výrazne klesajú a investori tomuto snu až tak neveria. Preto akcie Mety v doterajšom priebehu roka klesli o 73,5 % a sú najnižšie od roku 2015. 

AMZN YahooFinanceChart 1

Posledným mohykánom z Big Tech, ktorý stratil “iba” 20,9 % hodnoty je Apple.

Jedinečná príležitosť?

Napriek tomu, že situácia na finančných trhoch nie je ružová a Big Tech spoločnosti čelia skutočným problémom, práve toto môže byť vhodná možnosť investovať do nich. Roky sa považovali akcie týchto spoločností za drahé, dnes sú na úrovniach, na akých dlhú dobu neboli. Silný a diverzifikovaný biznis týchto spoločností ich navyše predurčuje k tomu, aby zostali úspešnými aj v budúcnosti.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokFED pokračuje vo zvyšovaní sadzieb, trhy reagujú poklesom
Ďalší článokBuffetov Berkshire sa prepadol do straty kvôli klesajúcim cenám akcií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno