Kryptomeny sú digitálne alebo virtuálne meny, ktoré sú zabezpečené kryptografiou, čo takmer znemožňuje falšovanie. Charakteristickým rysom kryptomien je, že ich zvyčajne nevydáva žiadny ústredný orgán, čo ich teoreticky robí imunne voči vládnym zásahom alebo manipuláciám. Čo sú kryptomeny?

Čo sú kryptomeny?

Kryptomeny sú systémy, ktoré umožňujú bezpečné platby online, ktoré sú denominované (oficiálne zníženie hodnoty) v podobe virtuálnych „tokenov“, ktoré sú predstavované položkami hlavnej knihy internými v systéme. „Krypto“ označuje rôzne šifrovacie algoritmy a kryptografické techniky, ktoré chránia tieto položky, ako je napríklad šifrovanie eliptickej krivky (skupinu súradníc os x,y), páry verejno-súkromných kľúčov a hašovacie funkcie.

Ako fungujú kryptomeny?

Kryptomena je prostriedok výmeny, ktorý je digitálny, šifrovaný a decentralizovaný. Na rozdiel od amerického dolára alebo eura neexistuje žiadny ústredný orgán, ktorý by spravoval a udržal hodnotu kryptomeny. Namiesto toho sú tieto úlohy distribuované medzi používateľom kryptomeny prostredníctvom internetu. Čo sú kryptomeny?

Čo sú kryptomeny?
https://en.cryptonomist.ch/2019/09/29/blockchain-main-consensus-algorithms/

Koľko je v súčasnosti kryptomien?

Prvou kryptomenou založenou na blockchaine bol bitcoin, ktorý stále zostáva najobľúbenejším a najcennejším, ktorý v zásade načrtol Satoshi Nakamoto v dokumente z roku 2008 s názvom „Bitcoin: systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer“. Nakamoto opísal projekt ako „elektronický platobný systém založený na kryptografickom dôkaze namiesto dôvery.“ Tento kryptografický dôkaz má formu transakcií, ktoré prekračujú a zaznamenávajú do formy programu nazývaného blockchain.

Podľa webu pre prieskum trhu CoinMarketCap.com sa momentálne verejne obchoduje s viac ako 6700 rôznymi kryptomenami. Celková hodnota všetkých kryptomien 27. januára 2021 bola podľa CoinMarketCap viac ako 897,3 miliárd dolárov a celková hodnota všetkých bitcoinov, sa pohybovala okolo 563,8 miliárd dolárov. (Predikciu bitcoinu pre rok 2021 si môžete pozrieť TU) (Predikciu bitcoinu pre rok 2021 si môžete pozrieť TU).

Výhody a nevýhody kryptomien

Výhody

Kryptomeny sú prísľubom uľahčenia prevodu prostriedkov priamo medzi dvoma stranami bez potreby dôveryhodnej tretej strany, ako je banka alebo spoločnosť vydávajúca kreditné karty. Tieto prevody sú namiesto toho zabezpečené pomocou verejných a súkromných kľúčov a rôznych foriem stimulačných systémov.

Prevod prostriedkov je dokončený s minimálnymi poplatkami za spracovanie, čo umožňuje používateľom pokračovať v strmých poplatkoch účtovaných bankami a finančnými inštitúciami za bezhotovostné prevody.

Nevýhody

Poloanonymný charakter transakcií s kryptomenami ich robí dobre vhodnými pre množstvo nelegálnych aktivít, ako sú napríklad pranie špinavých peniaze a daňové úniky. Čo sú kryptomeny?

what are crypto 1
https://www.forbes.com/advisor/investing/what-is-cryptocurrency/

Sú kryptomeny legálne?

Nie je pochýb o tom, že sú v USA legálne, aj keď Čína ich použitie v podstate zakázala. To, či sú legálne, ovplyvňujú jednotlivé krajiny. Nezabudnite tiež, ako sa chrániť pred podvodníkmi, ktorí v kryptomenách vidia príležitosť, ako znechutiť investorov. Kupujúci ako vždy pozor. Čo sú to kryptomeny?

Mal by som investovať do kryptomien?

Odborníci majú zmiešané názory na investovanie do kryptomeny. Keď kryptomena je vysoko špekulatívna investícia s potenciálom intenzívnych cenových výkyvov, niektorí finanční poradcovia ľuďom nikdy neodporúčajú investovať.

„Keď sa pozriete na posledných 12 mesiacov, bitcoin vyzerá v podstate ako moje posledné EKG a index v amerických dolároch je viac-menej rovná čiara. Niečo, čo klesá o 50%, nie je vhodné na nič iné ako na špekulácie„ Tvrdí jeden z významných zahraničných investorov Palion. Čo sú kryptomeny?

Hodnota kryptomien môže stúpať, ale mnoho investorov ich vnímanie iba ako špekulácie, nie ako účinné investície. Dôvod? Rovnako ako platiaci meny, ani kryptomeny negenerujú akýkoľvek hotovostný tok, takže aby ste mohli profitovať, niekto musí za menu platiť viac ako vy. Tomu hovorí teória investícií „väčší blázon“. Porovnajte to s dobre riadeným podnikom, ktorý v priebehu času zvyšuje svoju hodnotu zvyšovanie ziskovosti a hotovostného toku operácií.

Keby a koľko investovať, Harvey hovorí s investormi o tom, o koľko percent z ich portfólie sú ochotní prísť, ak sa investícia až tak nepodarí. „Môže byť 1% až 5%, môže byť aj 10%,“ hovorí. „Závisí to od toho, koľko toho teraz majú a čo je v skutočnosti pre nich z hľadiska dôležitých vecí.“

Aj napriek všetkým názorom Kryptomeny sú momentálne neuveriteľne špekulatívny a volatilný nákup. Obchodovanie s akciami etablovaných spoločností je vo všeobecnosti menej riskantné ako investovanie do kryptomien, ako je bitcoin.

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront, NerdWallet
Predchádzajúci článokAko zareagujú akcie Twitter na včerajšie Q4 kvartálne výsledky?
Ďalší článokAnalýza akcie Box 2021 – technologický líder mimo radarov Wall Street
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno