Investovanie do ETF fondov

V poslednom čase sa stáva čoraz populárnejšie pasívne investovanie a synonymom tohto pomenovania sú ETF fondy. Toto označenie získali, pretože vďaka ich kúpe nemusíte strácať čas analýzou akcií konkrétnych firiem a ich neustálym nakupovaním a predávaním. Ale čo to tie ETF fondy sú? Prečo sa hovorí, že sú lepšie ako podielové fondy, oplatí sa do nich investovať a aké existujú? Na to všetko Vám odpovieme v tomto článku.

ETF je skratka pre anglický pojem „Exchange traded funds“. ETF fondy jednoducho predstavujú na burze obchodované fondy a obchoduje sa s nimi podobne ako s akciami jednotlivých spoločností. Tým, že pasívne investovanie si nevyžaduje správu, býva táto forma investovania lacnejšia kvôli nižším poplatkom. Pasívne investovanie je taktiež oproti vlastnej aktívnej správe portfólia menej náročné a investorov chráni pred chybnými investičnými rozhodnutiami.

Ďalšou veľkou výhodou fondov obchodovateľných na burze je lacná diverzifikácia. Spravidla sa totiž skladajú z desiatok akcií rôznych spoločností a tým pádom nemusíte investovať do každej jednej akcie zvlášť, aby ste dosiahli potrebnú mieru diverzifikácie. Ďalšou výhodou sú veľmi nízke poplatky.

Čo sú ETF fondy
IG akcie.sk

Ako fungujú fondy obchodované na burze?

Na tomto obrázku je vysvetlené ako fondy obchodované na burze fungujú. Povedzme, že sa ETF skladá zo 4 akcií: Coca-Cola, Spotify, Amazon a Twitter a každá akcia má vo fonde rovnakú váhu (25 %) a teda dokopy tieto 4 akcie nám vytvárajú 1 cenný papier (fond obchodovateľný na burze).

Akcie štyroch spoločností sa pohybujú na burze rôzne podľa toho ako sa daným firmám v praxi darí. Povedzme, že akcie Coca-Coly poklesli a sú v mínuse o 5 %, akcie Twitteru poklesli o 10 %, ale akcie Spotify a Amazon stúpli o 15 %, resp. 20 %. Potom pohyb 1 akcie ETF fondu bude tvoriť obyčajný súčet pohybu týchto akcií, z ktorých sa skladá. V skutočnosti sú fondy zložené zo desiatiek až stoviek akcií.

Oplatí sa investovať do ETF fondov?

Človek si pri pochopení konceptu aktívneho a pasívneho investovania často musí hovoriť „pasívne investovanie je lacnejšie, ale aktívne investovanie vďaka skúseným správcom má lepšie zhodnotenie“. To však úplne pravda nie je. V skutočnosti ani zďaleka.  Niektoré aktívne spravované fondy občas hlásia veľmi dobré výsledky, ktoré prekonávajú hlavné akciové indexy. Prekonať takýto index nie je nemožné, problémom však je, že podiel fondov, ktorým sa to darí pravidelne, je len veľmi nízky.

Z aktívne spravovaných európskych fondov (denominovaných v eurách) sa počas posledných 10 rokov podarilo prekonať americký akciový index iba 5 % (!) z nich. Trochu lepšie výsledky mali aktívne fondy vo vzťahu k európskym akciám. Za posledných 10 rokov dokázalo prekonať európsky akciový index 17 % fondov. Inými slovami: 95 %, resp. 83 % aktívne spravovaných fondov nedokázalo prekonať výsledok akciových indexov, teda pasívnej správy. Opäť pripomíname, že aktívne investovanie je pritom drahšie ako to pasívne.

Aktívne investovanie reprezentované napr. aj podielovými fondami majú často poplatky až vo výške 2 až 3 % ročne, pričom poplatky za držanie ETF fondov sú nižšie ako 0,7 %.

image 12
Zdroj obrázku: Portu

Prečo sú ETF fondy výkonnejšie?

Znížené objemy obchodovania spojené s pasívnym investovaním (ETF) môžu viesť k nižším nákladom pre investorov. A čo viac, pasívne spravované fondy si účtujú nižšie nákladové pomery ako väčšina aktívnych fondov, pretože šetria prostriedky za správu a analytický výskum. Pasívne investovanie tiež obmedzuje chyby ľudského rozhodovania a emócií, ktoré vo všeobecnosti vedú k horším výkonom.

Ako sa delia ETF?

Neexistuje oficiálne delenie ETF fondov, avšak zhrnieme tú niektoré druhy tak, aby tomu porozumel každý a ešte viac ocenil možnosti investovania do nich.

  • Podľa trhu – Existuje mnoho ETF, ktoré sú zamerané na konkrétne trhy ako sú povedzme Čína, India, Brazília, Južná Kórea, Afrika, USA, Európa, Juhovýchodná Ázia, atď. To znamená, že tieto fondy sa skladajú z akcií firiem z danej krajiny, pričom Vy ako investor sa môžete podieľať na raste tohto trhu. Jednou z najúspešnejších investícií tohto druhu za posledné roky bol nákup ETF fondov, ktoré sa zameriavali na čínsky trh.
  • Podľa odvetvia Veríte konkrétnemu sektoru ekonomiky, ale nechcete analyzovať desiatky firiem pôsobiacich na danom trhu? Stačí si vyhľadať správne a investovať do fondu, ktorý je zložený práve z takého odvetvia hospodárstva, ktorému veríte, že má potenciál, napr. trh s autonómnými vozidlami, cloud, internetové spoločnosti, farmaceutické spoločnosti,… (Príklad: 3 sektorové ETF, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste)
  • Podľa aktíva – Niektoré ETF sú zamerané na akcie, iné na dlhopisy či na komodity a ďalšie aktíva
  • Podľa indexu – Takéto fondy sa snažia kopírovať akciové indexy, typickým príkladom je vyššie spomenutý akciový index S&P 500, obľúbené sú tiež ETF sledujúce pohyb akciového indexu Nasdaq.
  • Podľa stratégie – Na trhu nájdete fondy, ktoré sa skladajú z akcií podnikov z rôznych štátov či odvetví, ale spája ich jednotná stratégia. Typickým príkladom sú rôzne agresívne fondy zamerané na inovácie a rast, inou formou sú rôzne dividendové fondy zamerané na stabilné spoločnosti s vysokou dividendou. Niektoré fondy sú zamerané vyslovene na menšie spoločnosti, iné zasa na väčšie.

Európske ETF fondy

Dôležitým faktom, ktorý by mali mať Európania na mysli je, že americké ETF sú pre Európanov nedostupné v podobe podkladových aktív (reálne ETF teda nevlastníte/nekúpite). Možno ich nakúpiť iba prostredníctvom CFD, čo predstavuje veľmi zjednodušenie stávku s brokerom ohľadom výkonnosti daného aktíva (v našom prípade teda ETF). To znamená, že ak sa pohne cena daného amerického ETF, pohne sa aj cena Vášho fondu a môžete realizovať výnos/stratu. Ak daný fond k určitému dátumu vypláca dividendu, rovnaký peňažný výnos ako náhradu dividendy Vám vyplatí broker. Sktuočný ETF fond ale investor v prípade CFD kontraktu nevlastní.

Mnohí investori však CFD nechcú kupovať napr. kvôli poplatkom. Ich výška sa líši v závislosti od brokera. Ak chce európsky investor vlastniť fond ETF ako podkladové aktívum, musí byť emitovaný na európskej burze a musia sa obchodovať pod skratkou UCITS. Našťastie, v poslednom čase sa tento výber výrazne zvýšil a neustále sa rozširuje.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokTechnologickí investori v juhovýchodnej Ázii chcú vidieť zisky a to hneď
Ďalší článokPravidlo 72 a jeho využitie nielen v investovaní
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno