Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2022

Čo sú ETF fondy, ako sa dellia, ako ich kúpiť, oplatí sa do nich investovať, sú vhodnejšie ako podielové fondy? Na všetky tieto otázky odpovedáme v stručnom prehľade pre rok 2022.

0
1939

Investovanie do ETF fondov

V poslednom čase sa stáva čoraz populárnejšie pasívne investovanie a už v podstate synonymom tohto pomenovania sú ETF fondy. Toto označenie získali, pretože vďaka ich kúpe nemusíte strácať čas analýzou akcií konkrétnych firiem a ich neustálym nakupovaním a predávaním. Ale čo to tie ETF fondy sú? Prečo sa hovorí, že sú lepšie ako podielové fondy, ako ich kúpiť a aké existujú? Na to všetko Vám odpovieme v tomto článku.

ETF je skratka pre anglický pojem „Exchange traded funds“. ETF fondy jednoducho predstavujú na burze obchodované fondy a obchoduje sa s nimi podobne ako s akciami jednotlivých spoločností. Najväčšou výhodou ETF je jednoduchá a lacná diverzifikácia Vášho investičného portfólia, pretože tieto ETF sa spravidla skladajú z desiatok akcií rôznych spoločností a tým pádom nemusíte investovať do každej jednej akcie zvlášť, aby ste dosiahli potrebnú mieru diverzifikácie a taktiež nízke poplatky.

xtb

Diverzifikácia je potrebná z dôvodu, aby ste „nenosili všetky vajíčka v jednom košíku“ a teda, keď sa jednej firme a teda aj ich akciám na burze dariť nebude, ostatným sa dariť môže a v priemere bude Vaše portfólio rásť. ETF fondy emitujú na burzu veľké a špecializované spoločnosti ako MSCI, ProShares, iShares či Vanguard.

Čo sú ETF fondy
IG akcie.sk

Na tomto obrázku je vysvetlené ako ETF fondy fungujú. Povedzme, že sa ETF skladá zo 4 akcií: Coca-Cola, Spotify, Amazon a Twitter a každá akcia má vo fonde rovnakú váhu – 25% a teda dokopy tieto 4 akcie nám vytvárajú 1 akciu / časť ETF fondu. (V skutočnosti sú v ETF desiatky akcií a s rôznymi váhami).

Akcie štyroch spoločností sa pohybujú na burze rôzne v závislosti podľa toho aké sú populárne a podľa toho ako sa daným firmám v praxi darí. Povedzme, že akcie Coca-Coly poklesli a sú v mínuse o 5€, akcie Twitteru poklesli o 10€, ale akcie Spotify a Amazon stúpli o 15€, resp. 20€. Potom pohyb 1 akcie ETF fondu bude tvoriť obyčajný súčet pohybu týchto akcií, z ktorých sa ETF skladá.

Oplatí sa investovať do ETF fondov?

Najväčšie výhody ETF sú:

 • Diverzifikácia
 • Jednoduchosť
 • Vysoká likvidita
 • Nízke náklady
 • Dividendy
 • Dostupnosť

Ako sme už spomenuli asi najväčšia výhoda je diverzifikácia. Druhou najväčšou výhodou sú pravdepodobne nízke náklady a to najmä v porovnaní s podielovými fondami, keďže zvyčajne Vás nákup nebude stáť viac ako 0,7% z investície (mnoho ETF sa obchoduje aj za mieru výdavkov nižšou ako 0,10%). Plusom je určite taktiež jednoduchosť, nákup ETF je maximálne jednoduchý a podobá sa nákupu akcií. Vysoká likvidita znamená, že tieto fondy sú vo veľkom množstve obchodované a preto sa ich cena neustále mení a v dôsledku toho ich môžete taktiež hocikedy predať a zinkasovať peniaze za svoju investíciu.

Okrem kapitálového výnosu (zhodnotenie investície – rast ceny ETF na burze) ponúka mnoho fondov aj dividendový výnos, ktorý tvorí ďalšiu časť príjmu pre investora. Ďalšou výhodou je, že môžete prostredníctvom nich je možné investovať do konkrétnych trhov, sektorov, krajín či typov spoločností – o tom si však viac povieme nižšie pri téme ako sa delia ETF fondy.

ETF
Zdroj obrázku: finmarie.com

Európske ETF fondy

Dôležitým faktom, ktorý by ste mali mať tiež na mysli je, že americké ETF sú pre Európanov nedostupné v podobe podkladových aktív (reálne ETF teda nevlastníte/nekúpite). Možno ich nakúpiť iba prostredníctvom CFD, čo predstavuje veľmi zjednodušenie stávku s brokerom ohľadom výkonnosti daného aktíva (v našom prípade teda ETF). To znamená, že ak sa pohne cena daného amerického ETF, pohne sa aj cena Vášho ETF a môžete realizovať výnos/stratu. Ak dané ETF k určitému dátumu vypláca dividendu, rovnaký peňažný výnos ako náhradu dividendy Vám vyplatí broker.

Mnohí investori však CFD nechcú kupovať napr. kvôli poplatkom. Ich výška sa líši v závislosti od brokera. Ak chce európsky investor vlastniť ETF ako podkladové aktívum, musí byť emitované na európskej burze a musia sa obchodovať pod skratkou UCITS. Našťastie, v poslednom čase sa tento výber výrazne zvýšil.

Ako kúpiť ETF fondy

Na nákup ETF fondov nepotrebujete nič viac ako peniaze a obchodný účet prostredníctvom brokera, ktorý Vám uskutoční transakcie. Založenie takéhoto účtu dnes trvá už v podstate pár minút, avšak treba si pripraviť doklady totožnosti a bankový výpis na overenie osoby.

Čomu by ste však mali venovať pozornosť, ak by ste chceli potenciálne investovať do ETF je výber vhodného brokera. Tých je na trhu mnoho a úroveň kvality nimi poskytovaných služieb, jednoduchosť platformy ako aj výšky poplatkov sú rôzne. Aby ste nemuseli strácať čas hľadaním toho vhodného brokera sme spracovali výber tých najlepších brokerov na trhu a porovnali ich rôzne aspekty a to nielen čo sa týka obchodovania ETF fondov, ale aj akcií, kryptomien, komodít a ďalších investičných aktív. Článok môžete nájsť TU.

Z našich skúsenosti na obchodovanie s ETF fondami môžeme odporučiť najmä brokera XTB.

ETF fondy vs. Podielové fondy

ETF fondy a podielové fondy sú si v niečom podobné a v niečom úplne odlišné. Obe skupiny ponúkajú diverzifikáciu, keďže prostredníctvom nich kupujete širokú škálu akcií, dlhopisov alebo iných aktív. Najväčší rozdiel spočíva v tom, že podielové fondy sú aktívne riadené (riadi ich manažér fondu, ktorý vyberá akcie, do ktorých investuje), kdežto väčšina ETF fondov je pasívne riadená bez ľudského faktora a kopírujú určité akciové indexy.

Najznámejší akciový index – S&P 500 sa aktuálne obchoduje za cenu $3 915, na trhu môžete nájsť ETF fondy, ktorých zloženie kopíruje zloženie tohto akciového indexu a teda aj jeho výkonnosť, napr. SPDR S&P 500 ETF Trust, ktorý sa obchoduje za cenu $391.

ETF poplatky
ETF SPDR S&P 500 ETF Trust

Čo však považujeme za najdôležitejší rozdiel je výška poplatkov. Investícia do podielových fondov prostredníctvom finančných poradcov či banky Vás ročne výjde spravidla hneď na niekoľko percent. Podľa zákona toto číslo nemôže prekročiť hranicu 5%, avšak aj priemerné náklady na ich nákup, ktoré sú väčšinou v rozpätí 1,5% až 3,5%veľmi veľa. Podielové fondy si od Vás pýtajú peniaze rôzne: buď účtujú vstupný poplatok, výstupný poplatok, konverzný poplatok, priebežný poplatok či dokonca výkonnostný poplatok. Jednoducho poplatky, poplatky, poplatky.

Avšak prečo by ste ich mali platiť, keď prostredníctvom ETF fondov zaplatíte omnoho menej. Na obrázku vyššie je spomínaný ETF fond kopírujúci S&P500 a môžete vidieť, že miera výdavkov je na úrovni iba 0,09%. Niekto by mohol oponovať, že možno majú podielové fondy vyšší výnos, avšak to nie je pravda, keďže až 80% portfólio manažérov, ktorí aktívne riadia fondy nedokáže prekonať výnos akciového indexu S&P 500. A ak chcete daný index prekonať, na trhu nájdete rovnaké množstvo, resp. aj viac ETF fondov v porovnaní s podielovými fondami, ktoré to dokázali.

V neposlednom rade, keďže sú ETF verejne obchodované, zákon ich berie podobne ako akcie a ak je pri nich dodržaná podmienka, že investor drží svoju investíciu viac ako 1 rok, nepodlieha zisk zdaneniu. To však neplatí pri podielových fondoch.

Ako sa delia ETF fondy?

Neexistuje oficiálne delenie ETF fondov, avšak zhrnieme tú niektoré druhy tak, aby tomu porozumel každý a ešte viac ocenil možnosti investovania do nich.

 • Podľa trhu – Existuje mnoho ETF, ktoré sú zamerané na konkrétne trhy ako sú povedzme Čína, India, Brazília, Južná Kórea, Afrika, USA, Európa, Juhovýchodná Ázia, atď. To znamená, že tieto fondy sa skladajú z akcií firiem z danej krajiny, pričom Vy ako investor sa môžete podieľať na raste tohto trhu. Jednou z najúspešnejších investícií tohto druhu za posledné roky bol nákup ETF fondov, ktoré sa zameriavali na čínsky trh.
 • Podľa odvetvia Veríte konkrétnemu sektoru ekonomiky, ale nechcete analyzovať desiatky firiem pôsobiacich na danom trhu? Stačí si vyhľadať správne a investovať do fondu, ktorý je zložený práve z takého odvetvia hospodárstva, ktorému veríte, že má potenciál, napr. trh s autonómnými vozidlami, cloud, internetové spoločnosti, farmaceutické spoločnosti,…
 • Podľa aktíva – niektoré ETF sú zamerané na akcie, iné na dlhopisy či na komodity a ďalšie aktíva
 • Podľa indexu – Takéto fondy sa snažia kopírovať akciové indexy, typickým príkladom je vyššie spomenutý akciový index S&P 500, obľúbené sú tiež ETF sledujúce pohyb akciového indexu Nasdaq.
 • Podľa stratégie – Na trhu nájdete fondy, ktoré sa skladajú z akcií podnikov z rôznych štátov či odvetví, ale spája ich jednotná stratégia. Typickým príkladom sú rôzne agresívne ETF fondy zamerané na inovácie a rast, inou formou sú rôzne dividendové ETF zamerané na stabilné spoločnosti s vysokou dividendou. Niektoré fondy sú zamerané vyslovene na menšie spoločnosti, iné zasa na väčšie.

Naše články o ETF fondoch:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno