Čínsky developer na pokraji kolapsu

Akciové trhy zažili včera svoj druhý najhorší deň od mája, keď hlavné akciové indexy prudko poklesli. Index S&P 500 klesol vo včerajšom obchodovaní -1,7%, Dow Jones o -1,8%, Nasdaq o -2,2% a výrazný pokles zažil aj európsky index Stoxx 600 -1,7% a ázijsky index Hang Seng -3,3%. Investorov vystrašili šíriace sa problémy na čínskom trhu s nehnuteľnosťami, ktoré spôsobil čínsky developer Evergrande.

Evergrande má najväčšiu dlhovú záťaž zo všetkých verejne obchodovaných spoločností zaoberajúcich sa správou alebo vývojom nehnuteľností na svete a teraz jej hrozí kolaps kvôli možnému nesplateniu úrokov a výnosov z vydaných dlhopisov. Celkové záväzky podniku dosahujú úroveň 305 miliárd dolárov.

Šibeničný termín na splatenie záväzkov vo výške 83,5 milióna dolárov, ktorý je už tento štvrtok, sa blíži a firma nemá financie na ich pokrytie. Navyše ďalších 47,5 milióna dolárov má Evergrande splatiť už budúci týždeň v stredu. Investori pritom nerátajú s možnosťou, že by komunistická vláda v Pekingu pokračovala v úsilí zachrániť ťažko zadlženú spoločnosť. Politici zatiaľ iba verejne vyzývajú na možnosť predĺženia doby splátok.

Evergrande v súčasnosti vlastní vyše 1300 developerských projektov vo viac ako 280 čínskych mestách. Podniká tiež v ďalších oblastiach, napríklad v správe majetku či výrobe elektromobilov a nápojov. Ak sa Evergrande dostane do platobnej neschopnosti, bude musieť prikročiť k reštrukturalizácii dlhu. Akcie spoločnosti Evergrande reagovali na vývoj udalosti včerajším poklesom na americkej burze o viac ako -22% a na hongkongskej burze dosiahli najnižšiu úroveň za posledné desaťročie.

Dopad na globálnu ekonomiku a trhy

V prípade krachu by utrpelo viacero účastníkov trhu, od akcionárov cez držiteľov dlhopisov, financujúcich bánk až po dodávateľov materiálu či bežných ľudí, ktorí si kúpili byty od Evergrande ešte pred začatím výstavy. Títo ľudia zaplatili zálohy, o ktoré by v prípade kolapsu mohli prísť. Podľa niektorých expertov by to mohlo prerásť tiež do významného zásahu do finančného systému v Číne a keďže ide o druhú najväčšiu ekonomiku sveta aj do globálnej ekonomickej aktivity.

Ak sa tak stane mohlo byť to zároveň spôsobiť veľkú korekciu na akciových burzách, keďže čoraz viac hlasov vyjadruje svoje obavy zo súčasného príliš drahého ocenenia akcií. Zároveň panujú v investičnej komunite obavy z rastúcej inflácie. Nad rizikami na americkom akciovom trhu pritom varovali analytici mnohých firiem vrátane Citigroup, Deutsche Bank či Bank of America. Investičná banka Morgan Stanley včera dokonca varovala nad rastúcou pravdepodobnosťou poklesu S&P 500 o viac ako -20%.

JP Morgan Chase a niektorí ďalší poprední analytici však neočakávajú, že by sa problémy Evergrande mohli rozšíriť globálne. Najväčšia svetová banka z hľadiska aktív aj naďalej potvrdila svoj optimistický výhľad, pričom včerajší pokles označila za krátkodobý prehnaný.

Tento týždeň budú investori pozorne sledovať stretnutie ohľadom budúcej menovej politiky Federálneho rezervného systému (FED) a spôsob, akým sa americká centrálna banka bude snažiť vrátiť podporu finančným trhom.

Akcie Evergrande


Akcie spoločnosti Evergrande na americkej burez reagovali na vývoj udalosti včerajším poklesom o viac ako -22% a sú na svojej historicky najnižšej úrovni. Od svojej maximálnej úrovne spred 4 rokov pritom poklesli už o -91,6%.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokEurópsky OVH Cloud by pri plánovanom IPO mohol získať hodnotu €4 mld.
Ďalší článok3 rastové akcie, ktoré nedávno vstúpili na burzu a nemali by uniknúť tvojej pozornosti
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno