ESG investovanie

ESG investovanie v skratke znamená spoločensky zodpovedné investovanie. To znamená také, pri ktorom sa zohľadňuje to, ako sa spoločnosti správajú voči životnému prostrediu, svojmu okoliu a zamestnancom. ESG investovanie

Snaha o zodpovedné a udržateľné podnikanie nielen voči životnému prostrediu, ale aj voči zamestnancom, sociálnej komunite či zákazníkom sa postupom času združila pod termín ESG. Tento termín nadobudol v posledných rokoch v investičnej komunite dôležitosť natoľko, že vznikol pojem ESG investovanie – v súčasnosti najhorúcejšia téma v investovaní. Táto skratka predstavuje environmentálne, sociálne a riadiace faktory, ktoré by mali investori pri investovaní kapitálu zohľadňovať.

3 kľúčové faktory ESG

  • Enviromentálne faktory (E): Skúmajú aký vplyv má spoločnosť na životné prostredie? Posudzujú uhlíkovú stopu firmy, využívanie obnoviteľnej energie, recykláciu, energickú efektivitu, mieru toxických chemikálií zapojených do jej výrobných procesov či snahu manažmentu o udržateľnosť v rámci jej dodávateľského reťazca.
  • Sociálne faktory (S): Posudzujú ako podnik vylepšuje sociálne dopady na svojich zamestnancov, zákazníkov ako aj širšiu komunitu. Zameriavajú sa na rovnosť (pohlavnú, rasovú, vekovú, náboženskú), pracovné podmienky, vzťahy na pracovisku, zodpovednosť voči zákazníkom, ochranu zamestnancov a podporu marginalizovaných skupín a komunitných programov.
  • Firemné faktory riadenia (G): Skúmajú či je riadenie podniku transparentné, etické, nezávislé, ale aj odmeňovanie exekutívy (napr. či nie je prehnané na úkor akcionárov) a jej diverzitu.
ESG investovanie

Udržateľné investovanie na vzostupe

Podľa Globálnej asociácie pre udržateľné investície (Global Sustainable Investment Association) prekročili aktíva ESG v roku 2020 hranicu 35 biliónov dolárov, čo bol od roku 2016 nárast o viac ako 50 %. ESG investície tak tvoria tretinu celkových globálnych spravovaných aktív a rozhodne teda nejde o okrajový typ investícií.

A ako sú na tom ETF, ktoré zohľadňujú ESG? Ako uvádza Statista, hodnota aktív alokovaných do fondov ETF, ktoré do svojej stratégie zahrnuli environmentálne, sociálne a governance ciele, vzrástla z 5 miliárd amerických dolárov v roku 2006 na 391 miliárd amerických dolárov v roku 2021. V Európe sú investície so zameraním na ESG obzvlášť obľúbené –⁠ v roku 2022 do udržateľných ETF vložili investori 65 % z celkového objemu prostriedkov investovaných do týchto inštrumentov.

ESG investovanie môže byť výnosnejšie

Rôzne výskumy ukazujp, že ESG investovanie môže byť dokonca výnosnejšie ako to klasické. Štúdií na túto tému existuje celý rad a ich výsledky sú zhrnuté napríklad vo veľkej metaanalýze (tj súhrnnej analýze niekoľkých čiastkových štúdií), na ktorej sa podieľala aj newyorská univerzita.

Analýza ukázala, že 59 % štúdií vykonaných na tému návratnosti ESG investícií zistilo, že udržateľné investície mali rovnaké alebo lepšie výnosy ako investície tradičné. V dlhšom časovom horizonte sa totiž vďaka iniciatíve v oblasti životného prostredia, sociálnej zodpovednosti a v oblasti riadenia zlepšuje finančná výkonnosť. Iba v 14 % sa preukázal negatívny efekt zahrnutia ESG faktorov do investovania. Veríme tak, že uplatňovanie ESG v procese investičného rozhodovania má zmysel.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokRebríček TOP 30: Najziskovejšie spoločnosti za rok 2022
Ďalší článokZníženie cien funguje, Tesla získava podiel na európskom trhu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno