Finančné trhy
Minulý týždeň ukázal, že akciové trhy reagujú na politické udalosti s mimoriadnou rýchlosťou a intenzitou. Tentoraz sa však pozornosť investorov presúva späť k tvrdým ekonomickým dátam, ktoré budú kľúčové pre ďalší vývoj sentimentu. V centre diania budú najmä maloobchodné tržby v USA, ktoré naznačia silu domáceho dopytu, ako aj inflačné dáta z eurozóny a Spojeného kráľovstva, ktoré sú rozhodujúce pre ďalšie kroky centrálnych bánk.
Významným momentom bude zasadnutie Európskej centrálnej banky, kde sa očakáva rozhodnutie o úrokových sadzbách. Pozornosť sa sústredí aj na nové údaje o raste HDP v Číne a vývoji spotrebiteľských cien v Japonsku, ktoré odhalia kondíciu ekonomík v Ázijsko-pacifickom regióne. V neposlednom rade budú sledované aj vyjadrenia predstaviteľov Fedu a ECB, ktoré môžu výrazne ovplyvniť očakávania trhu ohľadom ďalšieho smerovania menovej politiky.
USA: Retail a Powell môžu meniť očakávania
Jednou z najočakávanejších udalostí týždňa je zverejnenie maloobchodných tržieb za marec. Očakáva sa medzimesačný nárast o 1,4 %, čo by bol výrazný posun oproti februárovým 0,2 %. Ak sa tieto predpovede naplnia, mohlo by to naznačovať pokračujúcu odolnosť amerických spotrebiteľov, čo by mohlo oddialiť znižovanie sadzieb zo strany Fedu.
Vzhľadom na zvýšené inflačné očakávania spotrebiteľov, ktoré sa dostali na najvyššiu úroveň za 40 rokov, sa trh bude zameriavať na to, či rast tržieb nesie znaky trvalého oživenia, alebo ide len o sezónny výkyv. V stredu vystúpi šéf Fedu Jerome Powell, ktorého komentáre môžu naznačiť smerovanie menovej politiky. Trh očakáva, že Fed začne s uvoľňovaním menovej politiky v druhej polovici roka, no ak Powell potvrdí, že inflačné tlaky pretrvávajú, očakávania sa môžu rýchlo zmeniť.
Okrem toho budú zverejnené dáta ako Index výrobnej aktivity Empire State (očakáva sa -10 bodov), priemyselná produkcia (očakáva sa pokles o 0,3 %) a hypotekárne žiadosti, ktoré naposledy vyskočili až o 20 %. Tieto údaje spolu s pravidelnými žiadostiami o podporu v nezamestnanosti (predošlý údaj: 223 000) pomôžu vytvoriť obraz o tom, či americká ekonomika naozaj spomaľuje, alebo nie.
Európa: ECB pred znížením sadzieb
Zasadnutie ECB bude kľúčovou udalosťou pre európske trhy. Očakáva sa, že ECB pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na úroveň 2,40 %, čo by bolo v súlade so snahou o podporu ekonomiky eurozóny, ktorá zápasí so stagnujúcim rastom. Ešte pred samotným zasadnutím však bude zverejnená aktuálna inflácia v eurozóne. Analytici predpokladajú medziročnú stabilitu, no v medzimesačnom porovnaní sa očakáva zrýchlenie rastu cien na 0,6 %, čo predstavuje nárast oproti februárovým 0,4 %. Práve tento vývoj by mohol ovplyvniť rozhodovanie ECB a prípadne oddialiť očakávané uvoľnenie menovej politiky.
Nemecko zverejní index cien výrobcov (PPI), kde sa očakáva spomalenie rastu na 0,1 %, čo by bol signál o zmierňovaní tlakov na strane nákladov. V Spojenom kráľovstve sa čaká medziročná inflácia CPI na úrovni 2,7 %, čo je stále nad cieľom centrálnej banky. Dôležitý bude aj ZEW index ekonomického sentimentu, ktorý môže naznačiť, ako odborníci vidia ďalších 6 mesiacov pre eurozónu. Ak by index ukázal zhoršenie vyhliadok, ECB bude pod ešte väčším tlakom konať rýchlo.
Ázia a Pacifik: Čína reportuje rast, Japonsko sleduje infláciu
Z Číny prídu údaje o HDP za prvý kvartál, pričom sa očakáva spomalenie medzikvartálneho rastu z 1,6 % na 1,4 %. Aj keď čísla zostávajú relatívne silné, znamená to, že druhá najväčšia ekonomika sveta stále bojuje s oslabeným exportom a domácim dopytom. Zverejnené budú aj údaje o obchodnej bilancii, ktoré naznačia, ako sa vyvíja čínsky zahraničný obchod, ten je kľúčový pre globálny dopyt po surovinách a technológiách.
Japonsko zverejní index spotrebiteľských cien (CPI), kde sa očakáva zrýchlenie medziročného rastu na 3,2 % oproti predchádzajúcim 3 %. Tento vývoj môže posilniť očakávania, že BoJ (Bank of Japan) bude musieť začať so sprísňovaním svojej extrémne uvoľnenej politiky. Okrem toho budú zverejnené aj dáta o priemyselnej produkcii, kde sa očakáva stabilný rast v porovnaní s januárom, čo by naznačilo, že výrobný sektor Japonska si drží svoju kondíciu aj napriek globálnym otrasom.
Kvartálna sezóna
Štart prvej výsledkovej sezóny roku 2025 priniesol solídne čísla, no trhy sa na ne pozerajú s odstupom. Oveľa viac než minulé kvartály zaujíma investorov to, čo firmy hovoria o budúcnosti. V prostredí colných vojen, politickej nestability a ekonomickej neistoty sú výhľady firiem dôležitejšie ako samotné zisky.
Piatkové výsledky štvorice veľkých amerických bánk,BlackRock, JPMorgan, Morgan Stanley a Wells Fargo, síce priniesli pozitívne prekvapenia, no komentáre vedenia boli opatrné. JPMorgan a Morgan Stanley prekonali odhady na úrovni tržieb aj ziskov. BlackRock a Wells Fargo síce tiež prekonali očakávania v zisku na akciu, no tržby zostali v lepšom prípade neutrálne.
Tento týždeň síce bude o deň kratší kvôli piatkovému sviatku (Good Friday), no rozhodne nebude chudobný na udalosti. Investori sa môžu pripraviť na vlnu kvartálnych výsledkov, predovšetkým z oblasti finančných služieb a technológií. Earnings sezónu otvára v pondelok Goldman Sachs, po ktorom nasledujú Bank of America, Citigroup a Johnson & Johnson v utorok.
V stredu sa pozornosť presunie k firmám ako Abbott, ASML a U.S. Bancorp, zatiaľ čo vo štvrtok budú reportovať Netflix, Taiwan Semiconductor (TSMC), American Express či UnitedHealth. Pre investorov bude dôležité nielen to, či firmy prekonajú očakávania, ale najmä to, aký výhľad ponúknu na nasledujúce štvrťroky. Neistota spojená s obchodnou politikou a colnými opatreniami totiž stále výrazne zatieňuje všetky ekonomické ukazovatele.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.