Finančné trhy
Svetové finančné trhy sa tento týždeň zameriavajú na rozhodnutia hlavných centrálnych bánk o úrokových sadzbách, ktoré môžu ovplyvniť smerovanie trhu. Pozornosť investorov sa sústredí najmä na Federálny rezervný systém (Fed), ktorý môže zasiahnuť a podporiť nestabilnú Wall Street po nedávnom prepade do korekčného pásma. Hlavné svetové akciové indexy zaznamenali minulý týždeň straty, keďže obchodná vojna medzi veľkými ekonomikami posilnila averziu voči riziku.
Napriek piatkovému zotaveniu ostáva trh pozorný voči rozhodnutiam centrálnych bánk, vrátane Fedu, Bank of Japan (BOJ), Bank of England (BOE), Swiss National Bank (SNB) a People’s Bank of China (PBOC). Rastú šance, že tieto banky zaujmú miernejší postoj v reakcii na obavy z hospodárskeho poklesu, ktoré posilnili aj Trumpove clá a snaha znížiť americký deficit. Uvoľnenejšia menová politika by mohla vytvoriť príležitosť na oživenie akciových trhov.
Okrem toho, pondelok OECD vydá správu o hospodárskych vyhliadkach svetovej ekonomiky v najbližšom období. Utorok nemeckí poslanci budú hlasovať o navýšení výdavkov na obranu. Vo štvrtok sa bude konať zasadnutie Európskej rady. Lídri budú diskutovať o pokračujúcej podpore Ukrajine zo strany EÚ, potreba investovať do obrany Únie a konkurencieschopnosti EÚ. Piatok bezpečnostná rada OSN rokuje o situácii v Pásme Gazy
USA: Fed rozhoduje o sadzbách
Najväčšiu pozornosť tento týždeň pritiahne stredajšie zasadnutie Federálneho rezervného systému (Fed). Očakáva sa, že Fed ponechá úrokové sadzby na úrovni 4,25 % – 4,50 %. Tento krok podporili aj nedávne ekonomické dáta, ktoré ukázali, že spotrebiteľská dôvera v USA klesla na dvojročné minimum v dôsledku obáv z inflácie.
Kľúčový však bude sprievodný prejav Jerome Powella, ktorý môže naznačiť, kedy sa začne očakávané uvoľňovanie menovej politiky. Trhy aktuálne očakávajú prvé zníženie sadzieb v júni, no ak Powell naznačí posun na neskorší termín, môže to vyvolať negatívnu reakciu na trhoch.
Dôležitým údajom budú aj maloobchodné tržby, ktoré sú kľúčovým indikátorom spotrebiteľskej aktivity. Po januárovom poklese o -0,9 % sa očakáva, že februárové tržby vzrástli o 0,6 %. Silné výsledky by mohli signalizovať odolnosť spotrebiteľov, čo by mohlo odložiť očakávané zníženie sadzieb Fedu.
Európa: ECB pod tlakom inflácie
Nemecko zverejní údaje o indexe cien výrobcov (PPI), ktorý signalizuje budúci vývoj spotrebiteľských cien. Očakáva sa nárast PPI o 0,3 % po predchádzajúcom poklese. Tento údaj bude kľúčový pri hodnotení inflačných trendov v najväčšej európskej ekonomike. Zaujímavé budú aj údaje z britského trhu práce, kde sa očakáva, že miera nezamestnanosti zostane na úrovni 4,4 %. Tento údaj je dôležitý, pretože rastúce mzdy v Británii vytvárajú tlak na Bank of England, ktorá musí reagovať na riziko pretrvávajúcej inflácie.
Bank of England sa pravdepodobne rozhodne ponechať úrokové sadzby na úrovni 4,5 %, a to aj napriek januárovému nárastu inflácie. Napriek stabilným sadzbám však trhové očakávania naznačujú, že BOE by mohla znížiť sadzby v máji a auguste, čo je viac, než sa pôvodne predpokladalo. K tomuto kroku môže prispieť aj rastúca potreba zvýšenia výdavkov na obranu v Európe a reformy vo fiškálnej politike v Nemecku.
Ázia a Pacifik: Japonská centrálna banka a dáta z Číny
Bank of Japan (BoJ) tento týždeň rozhodne o úrokových sadzbách, pričom sa očakáva, že ich ponechá na historicky nízkej úrovni 0,50 %, čím si dá prestávku po sérii zvyšovaní v minulom roku. BOJ zvýšila depozitnú sadzbu už trikrát – v marci, júni a januári. Guvernér Kazuo Ueda pravdepodobne zdôrazní obavy z ekonomickej neistoty a dopadu globálnych obchodných konfliktov na japonský export. Japonská inflácia, ktorá v januári dosiahla 3,2 %, zostáva nad cieľom BoJ, čo však pravdepodobne nezmení opatrný postoj centrálnej banky.
People’s Bank of China (centrálna banka Číny) by mala ponechať svoje kľúčové úrokové sadzby, 1-ročnú na 3,1 % a 5-ročnú na 3,6 %, bez zmeny. Napriek stabilným sadzbám sa očakáva, že Peking zavedie dodatočné stimulačné opatrenia v reakcii na rastúce obchodné napätie s USA. Na nedávnom výročnom stretnutí vláda stanovila cieľ hospodárskeho rastu na úrovni 5 % a zvýšila deficit na historických 4 %, čo naznačuje výraznejšiu podporu ekonomiky. Okrem toho tento týždeň Čína zverejní dôležité údaje o priemyselnej produkcii, maloobchodných tržbách a investíciách do fixných aktív.
Kvartálna sezóna
V nadchádzajúcom týždni sa investori zamerajú na kvartálne výsledky viacerých významných spoločností, pričom v popredí pozornosti budú technologické, spotrebiteľské a priemyselné podniky. V utorok zverejní výsledky čínska automobilka XPeng, ktorá je významným hráčom na trhu s elektromobilmi. Spoločnosť spojila svoje sily Volkswagenom a v Číne buduje tisíce supernabíjačiek. Táto spolupráca zatiaľ funguje viac než dobre, pričom akcie si za posledný rok pripísali 140 %.
Najväčším trhákom tohto týždňa je svetový líder v oblasti športového oblečenia a obuvi, Nike. Táto ikona športovej módy čelí viacerým problémom, no nový CEO sa už aktívne snaží firmu nasmerovať k rastu. Nike nedávno stavil na spoluprácu s Kardashiankami a zameriava sa viac na ženy, ktoré tvoria až 40 % zákazníkov. Na jar predstaví novú značku NikeSKIMS, ktorá prinesie športové oblečenie, obuv a doplnky. Celosvetová expanzia tejto kolekcie je naplánovaná na rok 2026.
V rovnaký deň oznámi svoje čísla aj FedEx. Globálna logistická spoločnosť zápasí s klesajúcim dopytom a rastúcimi nákladmi. Okrem toho sa investori zamerajú aj na výsledky Micronu, popredného výrobcu pamäťových čipov. Najväčší výrobca čipov v USA nezvládol záver roka a slabé vyhliadky spôsobili pokles jeho akcií o 15 %. V piatok zverejní výsledky aj Carnival, najväčšia spoločnosť v oblasti výletných plavieb. Tento sektor sa stále zotavuje po pandémii, no nedávno zaznamenal prudký pokles, ktorý bol spôsobený trhovým výpredajom a obavami z ciel a ekonomickej neistoty.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.