Finančné trhy tento týždeň
Finančné trhy budú v tomto týždni ovplyvňované množstvom zaujímavých udalostí. Inaugurácia Donalda Trumpa naznačí smerovanie novej americkej administratívy v oblasti obchodnej politiky a daní, zatiaľ čo výsledková sezóna prinesie kľúčové čísla od firiem ako Netflix, Procter & Gamble či Johnson & Johnson. Z ekonomických dát budú oči upreté na spotrebiteľskú dôveru, predaj domov a žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA. V pondelok budú americké akciové trhy zatvorené kvôli oslavám Dňa Martina Luthera Kinga Jr.
V Ázii bude zasadaním Bank of Japan dominovať téma úrokových sadzieb, a Európa prinesie PMI dáta, ktoré naznačia, či sa jej ekonomika naďalej potápa. Trhy tak čaká týždeň plný politických krokov, ekonomických ukazovateľov a firemných výsledkov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť náladu investorov.
USA: Trumpova inaugurácia a ekonomické dáta
Tento týždeň bude hlavnou udalosťou inaugurácia Donalda Trumpa, ktorá môže priniesť zmeny v oblasti obchodnej politiky a otázky migrácie. Investori budú sledovať jeho prvé kroky, ktoré môžu ovplyvniť daňové škrty, clá a ďalšie kľúčové opatrenia. Tieto rozhodnutia by mohli predĺžiť „Trump trades“, charakterizované silným dolárom, rastúcimi výnosmi štátnych dlhopisov a býčími akciovými trhmi.
Medzi kľúčové ekonomické údaje patria spotrebiteľská dôvera, predaj existujúcich domov a žiadosti o podporu v nezamestnanosti. S&P Global uverejní indexy nákupných manažérov (PMI) pre výrobný sektor a sektor služieb. Očakáva sa mierny pokles výrobného PMI na 48,7, zatiaľ čo PMI služieb by mal vrásť na 58,5.
Európa: PMI a ekonomický sentiment
V Európe sa pozornosť zameria na predbežné PMI údaje z Nemecka a Francúzska. Vo výrobe oba štáty ostávajú v kontrakcii, pričom PMI vo Francúzsku klesol na 41,9, najprudší pokles od mája 2020. V Nemecku klesol na 42,5, čo predstavuje trojmesačné minimum. Prognózy naznačujú mierne zlepšenie, no čísla zostanú pod 50 bodmi, čo signalizuje pokles.
V sektore služieb zaznamenal francúzsky PMI v decembri štvrtý mesiac po sebe pokles, ktorý vzrástol na 49,3 zo 46,9 v novembri. Nemecké PMI služieb sa po krátkom poklese vrátilo k rastu na 51,2, čo naznačuje mierne oživenie. Prognózy poukazujú na podobné trendy, pričom francúzsky PMI v službách je predpovedaný na 49,5 a nemecký na 51,1.
Dôležitým ukazovateľom bude tiež ZEW index ekonomického sentimentu v Nemecku. Po výraznom raste v decembri na 15,7 sa očakáva mierny pokles na 15,2. V Spojenom kráľovstve klesol PMI vo výrobe už tretí mesiac po sebe na 47 v decembri, pričom januárová predpoveď bola 46,9, čo naznačuje pokračujúci pokles. Slabosť v priemysle a službách môže posilniť očakávania zníženia úrokových sadzieb zo strany ECB a Bank of England.
Ázia a Pacifik: BOJ a čínska ekonomika
V Ázii bude hlavnou udalosťou rozhodnutie Bank of Japan (BOJ) o zvýšení úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na 0,5 %. Tento krok by mohol podporiť japonský jen, ktorý sa nachádza blízko viacdekádového minima voči doláru. Guvernér Kazuo Ueda naznačil možnosť ďalšieho sprísnenia politiky, ak sa inflácia zvýši.
V Číne sa očakáva stabilita hlavných úrokových sadzieb, keďže PBOC ponechá jedno a päťročnú úrokovú sadzbu nezmenenú. Čínska ekonomika zaznamenala v roku 2024 rast o 5 %, čo splnilo vládne ciele. Očakávania na rok 2025 predpokladajú pokračujúce stimulačné politiky, ktoré by mohli pozitívne ovplyvniť čínske akcie a európske spotrebné tituly. Podľa prognózy organizácie OECD by rast HDP Číny mohol v tomto roku vzrásť o 4,5 %, čo je pod cieľom tamojšej vlády.
Kvartálna sezóna
Minulý týždeň najväčšie banky v USA otvorili výsledkovú sezónu vo veľkom štýle. V tomto týždni investorov čaká zopár zaujímavých mien, ktoré budú reportovať svoje kvartálne čísla. Medzi najvýznamnejšie mená patrí Charles Schwab, firma ponúkajúca komerčné bankovníctvo a investovanie, ktorá nedávno zvýšila svoju predpoveď celoročných tržieb. V pondelok tiež reportuje dividendový kráľ 3M, ktorému však hrozilo, že o tento status príde.
Najväčšiu pozornosť investorov v tomto týždni pritiahne Netflix. Ten v minulom roku nasadil vražedné tempo, pričom jeho akcie sa od roku 2022 štvornásobili. Analytici očakávajú, že zisk na akciu (EPS) sa medziročne zdvojnásobí na 4,23 USD, pričom tržby sa odhadujú na 10,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 15 %. V oblasti spotrebného tovaru sa pozornosť upriamuje na firmu Procter & Gamble, známu svojimi produktmi, ako Pampers či Gillette. Utorok tiež predostrie svoje čísla farmaceutický gigant Johnson & Johnson, ktorý taktiež po poslednom kvartáli zvýšil prognózu tržieb.
Rovnako očakávané sú výsledky spoločnosti General Electric, ktorá pokračuje v reštrukturalizácii, a finančného giganta American Express, ktorého akcie sa poslednom vydarenom roku vyhrievajú na historickom maxime. Tento týždeň tak ponúkne zaujímavé dáta naprieč sektormi, ktoré budú indikátorom pre ďalší vývoj na akciových trhoch. Okrem spomínaných firiem, bude zaujímavé sledovať aj ďalšie známe mená, ako Abbott, General Electric, Intuitive Surgical či Verizon.
Tento týždeň nás čaká pestrá ponuka kvartálnych výsledkov aj niektorých popredných európskych spoločností. Automobilový gigant Porsche bude hlavným bodom záujmu v utorok. V stredu prinesie svoje výsledky nízkonákladová letecká spoločnosť EasyJet, ktorá poskytne pohľad na vývoj v leteckom priemysle po turbulentnom roku 2024. Štvrtok bude patriť francúzskemu módnemu domu Christian Dior, ktorý môže poskytnúť nové informácie o raste segmentu luxusného tovaru, a týždeň uzavrie britský módny dom Burberry, ktorý po strmom prepade v roku 2023 dokonca pozastavil vyplácanie dividend v minulom roku.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.