Finančné trhy tento týždeň
Finančné trhy tento týždeň čakajú na dva hlavné faktory, ktoré môžu zásadne ovplyvniť vývoj, pretrvávajúca politická kríza vo Francúzsku a očakávané dáta o zamestnanosti v USA. Tieto udalosti sa odohrávajú na pozadí oslabenia amerického dolára po poklese výnosov z vládnych dlhopisov USA, čo by mohlo vytvoriť priestor pre ďalší pohyb mien a akciových trhov.
Akciové trhy v USA sa pohybujú na hranici rekordných hodnôt a investori s napätím očakávajú piatkovú správu o zamestnanosti, ktorá môže odhaliť nové indície o stave ekonomiky pred decembrovým zasadnutím Fedu. Zároveň nás čaká aktualizácia globálneho ekonomického výhľadu v kontexte geopolitického napätia a zasadnutie OPEC+, ktoré rozhodne o ďalších krokoch v oblasti produkčných škrtov na trhu s ropou, čo je téma, ktorá tradične rozprúdi vášne na komoditných trhoch.
USA: Dáta o zamestnanosti a PMI na pozadí očakávaní Fedu
Americké akciové trhy vstupujú do posledného mesiaca roka v blízkosti historických maxím. Tento týždeň však prinesie zlomové momenty, a to najmä v piatok, keď Bureau of Labor Statistics zverejní novembrovú správu o zamestnanosti. Tá je považovaná za kľúčový indikátor pre ďalšie rozhodnutia Federálneho rezervného systému (Fed) na decembrovom zasadnutí.
Okrem piatkovej správy o zamestnanosti budú investori sledovať aj údaje o počte voľných pracovných miest, raste súkromných miezd a kondícii služieb a výrobného sektora. Podľa analytikov Wells Fargo by novembrové čísla mali signalizovať stále silný, ale postupne ochabujúci trh práce, pričom očakávajú nárast zamestnanosti o 200-tisíc miest oproti mizivým 12-tisíc z októbra. Miera nezamestnanosti by mala mierne stúpnuť na 4,2 %. Tieto čísla môžu potvrdiť scenár, že Fed bude síce opatrný pri ďalších znižovaniach sadzieb, no inflácia zostane prioritou.
Významná pozornosť bude venovaná aj indexom PMI, ktoré ukazujú stav ekonomickej aktivity v službách a výrobe. Predbežné údaje naznačili pokračujúcu kontrakciu v sektore výroby s indexom 48,8 bodu, čo je už piaty po sebe idúci mesiac pod hranicou 50 bodov. Na druhej strane, sektor služieb vykázal silný rast, keď sa PMI zvýšilo na 57 bodov z októbrových 55 bodov. Ak sa tieto predbežné čísla potvrdia, môžu poskytnúť zmiešaný obraz americkej ekonomiky, ktorá balansuje medzi silným sektorom služieb a slabnúcim priemyslom.
Európa: Politická neistota vo Francúzsku a slabé PMI z Nemecka
V Európe sa pozornosť sústredí na pretrvávajúcu politickú krízu vo Francúzsku, ktorá narúša stabilitu trhov a ekonomického prostredia. Premiér Michel Barnier sa snaží zabrániť pádu vlády tým, že robí ústupky, no tlak zo strany Marine Le Penovej zostáva silný. Očakáva sa, že pondelkové obchodovanie na francúzskych trhoch môže byť turbulentné, keďže investori sledujú vývoj v Národnom zhromaždení. Politická neistota prispieva k slabým ekonomickým ukazovateľom vo Francúzsku, kde PMI v sektore služieb aj výroby ukazuje na pokles aktivity.
Nemecko, najväčšia ekonomika eurozóny, taktiež bojuje s problémami. Výrobný PMI vzrástol len mierne na 43,2 bodu, čo stále naznačuje hlbokú kontrakciu sektora. Služby sa medzitým opäť dostali do negatívneho pásma, čo prvýkrát od februára signalizuje slabnúci dopyt. Tieto čísla potvrdzujú, že slabosť čínskej ekonomiky a oslabená globálna výroba stále doliehajú na európsky export. Európska centrálna banka (ECB) však čelí tlaku na znižovanie sadzieb, pričom trhy aktuálne oceňujú 20 % pravdepodobnosť zníženia sadzieb o 50 bázických bodov v decembri.
Ázia a Pacifik: Čínske PMI
Celkovo sa očakáva, že ázijské trhy zostanú relatívne stabilné, pričom hlavnou premennou bude stav čínskeho exportu a regionálny dopyt. Slabšie PMI indexy v Číne naznačujú, že dopyt po ázijskom exporte sa zotavuje pomaly. Napriek tomu si región zachováva svoju pozíciu ako stabilizujúci prvok v globálnej ekonomike, s Austráliou ako jednou z kľúčových krajín, ktorá čelí spomaleniu rastu. Očakávané výsledky HDP a ďalšie makroekonomické údaje môžu investorom ponúknuť jasnejší obraz o trajektórii regiónu na začiatku roka 2025.
Kvartálna sezóna
Kvartálna sezóna je na konci a tak v nadchádzajúcom týždni budú finančné trhy ovplyvňované už len zlomkom významných spoločností. Týždeň začína očakávaniami od spoločnosti Salesforce, lídra v oblasti cloudového softvéru pre riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM). Firma nedávno predstavitelia novú platformu „Agentforce„, ktorá využíva umelú inteligenciu na automatizáciu zákazníckeho servisu a predaja, a tak sú investori zvedaví na to, ako bude AI poháňať zisky.
Streda ponúkne kvartálne čísla od spoločnosti SentinelOne, ktorá sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť. Tento sektor je pod tlakom rastúcej konkurencie. Firma však nedávno zvýšila prognózu tržieb a vykázala historický zisk. V stredu bude tiež zaujímavé sledovať Synopsys, jedného z lídrov v oblasti návrhu čipov a softvéru EDA, čo je odvetvie, ktoré profituje z rozmachu umelej inteligencie. Ich výsledky môžu ukázať, ako silný je dopyt po ich riešeniach, najmä medzi výrobcami polovodičov.
Štvrtok prinesie pohľad na čísla od Hewlett Packard Enterprise, hráča v oblasti infraštruktúry a hybridných cloudových riešení. HPE sa snaží udržať krok s cloudovými gigantmi ako AWS či Azure, pričom ich odvetvie čelí spomaleniu výdavkov na IT. Na záver týždňa nás čakajú výsledky spoločnosti UiPath, známej svojimi riešeniami pre automatizáciu procesov (RPA). Táto firma čelí výzvam v oblasti rastu. Akcie podniku v tomto roku dopísali 40 %. Okrem spomínaných firiem sa budú oči investorov upierať aj na firmy ako, Zscaler, Okta, Box, Foot Locker, Lululemon, DocuSign, GitLab či Asana.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.