Finančné trhy tento týždeň

Finančné trhy budú tento týždeň ovplyvňované množstvom kľúčových makroekonomických údajov. Inflácia, HDP a kroky centrálnych bánk zostávajú hlavnými hnacími silami, ktoré ovplyvnia rozhodovanie investorov. V Spojených štátoch sa pozornosť investorov sústredí na index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE). Zároveň bude dôležité sledovať začiatok vianočnej nákupnej sezóny, ktorá tradične začína s Black Friday. Údaje o maloobchodných tržbách naznačia, ako americkí spotrebitelia zvládajú rastúce ceny a či si udržia optimizmus pri nakupovaní.

V Európe sa pozornosť sústredí na údaje o inflácii v eurozóne, ktoré budú zverejnené v piatok. Tieto čísla môžu naznačiť, aké kroky by mohla podniknúť Európska centrálna banka (ECB) v snahe zvládnuť inflačné tlaky a podporiť ekonomiku. Okrem toho zostávajú na radare investorov aj geopolitické otázky, ktoré ovplyvňujú vývoj cien ropy, a globálne obchodné trendy, ktoré môžu zohrať významnú úlohu v nasledujúcich týždňoch. Tieto faktory budú kľúčové pre pochopenie celkového ekonomického vývoja a jeho dopadov na trhy.

USA: Očakáva sa stabilný rast HDP a tlak na infláciu

V Spojených štátoch bude tento týždeň hlavným bodom záujmu druhý odhad rastu HDP za tretí kvartál. Pôvodné údaje naznačujú, že ekonomika rástla ročným tempom 2,8 %, čo predstavuje mierne spomalenie oproti 3 % z predchádzajúceho štvrťroka. Očakáva sa, že nový odhad potvrdí tento rast, čo by posilnilo názor, že USA smerujú k tzv. „mäkkému pristátiu“ bez recesie. Tento výsledok by mohol povzbudiť investorov, najmä na pozadí pomalšieho rastu v iných vyspelých ekonomikách.

Ďalším kľúčovým ukazovateľom bude PCE (Personal Consumption Expenditures), ktorý je preferovaným indikátorom inflácie pre Fed. Septembrové údaje ukázali medziročný rast na úrovni 2,1 %, zatiaľ čo jadrové PCE, vylučujúce potraviny a energie, dosiahlo 2,7 %. Predpokladá sa mesačný nárast o 0,3 %, čo naznačuje pretrvávajúce inflačné tlaky. Tento vývoj by mohol znížiť očakávania na rýchle znižovanie úrokových sadzieb.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Tradingeconomics

Európa: Inflácia a podnikateľská nálada pod drobnohľadom

V eurozóne budú investori sledovať predbežné údaje o inflácii za november, ktoré ovplyvnia budúce rozhodnutia ECB. Očakáva sa, že harmonizovaný index spotrebiteľských cien (CPI) vzrastie na 2,3 %, zatiaľ čo jadrová inflácia by mohla dosiahnuť 2,8 %. Tieto hodnoty by mohli signalizovať, že ECB zostane opatrná pri uvoľňovaní menovej politiky, napriek predchádzajúcemu poklesu inflačných tlakov.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Ecb.europa.eu

Ďalším dôležitým ukazovateľom bude IFO Business Climate Index z Nemecka, ktorý meria náladu v najväčšej európskej ekonomike. Októbrové údaje ukázali nárast na 86,5 bodu, prvýkrát po piatich mesiacoch poklesu. Pre november sa však očakáva mierny pokles na 86,1 bodu v dôsledku geopolitických rizík, čo by mohlo ovplyvniť oživenie v priemysle a službách.

Ázia a Pacifik: Rozhodnutie RBNZ a austrálska inflácia

Nový Zéland bude tento týždeň rozhodovať o menovej politike po predchádzajúcom razantnom znížení úrokových sadzieb o 0,5 %. RBNZ sa pravdepodobne uchýli k ďalšiemu zníženiu, aby podporila ekonomiku čeliac technickej recesii. Niektoré očakávania dokonca naznačujú možnosť redukcie až o 0,75 %, ak sa zhoršia makroekonomické ukazovatele.

Austrália zverejní mesačné údaje o CPI za október. Predpokladá sa, že inflácia vzrastie na 2,5 % medziročne z predchádzajúcich 2,1 %. Tento vývoj by mohol posilniť očakávania, že RBA (Reserve Bank of Australia) ponechá úrokovú sadzbu stabilnú na úrovni 4,35 % minimálne do apríla budúceho roka, čím si krajina udrží svoj „jastrabí“ prístup k menovej politike.

Kvartálna sezóna

Kvartálna sezóna je na konci a tak v nadchádzajúcom týždni budú finančné trhy ovplyvňované už len zlomkom významných spoločností. Pondelok prinesie výsledky Zoomu, ktorý sa snaží zotaviť po poklese dopytu po pandémii Covid-19. Firma vsádza na nové podnikové produkty, čo by mohlo podporiť tržby a prilákať investorov. V utorok sa pozornosť obráti na Dell, lídra v IT hardvéri, a najnovšieho člena akciového indexu S&P 500, do ktorého sa podnik dostal po viac ako 90 % raste akcií v tomto roku. Okrem toho výsledky reportuje aj jeho konkurent, HP.

V ten istý deň zverejní svoje výsledky CrowdStrike, jeden z lídrov v kybernetickej bezpečnosti. Podnik bol zodpovedný za historicky prvý globálny výpadok IT systémov koncom júla. Tento výpadok zasiahol letecké spoločnosti, banky, nemocnice, mediálne spoločnosti a podniky, čo spôsobilo ich dočasné zastavenie. Okrem spomínaných firiem sa investori zamerajú aj na Workday, Autodesk či Abercrombie & Fitch.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút 35: Bude impérium Google rozdelené? Netflix a jeho blamáž, Volkswagen bojuje s odbormi 
Ďalší článokPoznáte Elastic? Tichý hrdina obľúbených aplikácií ako Spotify, Netflix či Instagram
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno