Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň čaká finančné trhy množstvo dôležitých ekonomických údajov a udalostí, ktoré môžu ovplyvniť trhový sentiment. V USA sa pozornosť sústredí na októbrové údaje o zamestnanosti a HDP za tretí štvrťrok, ktoré prichádzajú pred plánovaným zasadnutím americkej centrálnej banky. Fed by mal podľa očakávaní znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Európska únia zverejní odhad rastu HDP za tretí štvrťrok, čo by mohlo nasmerovať ďalšie kroky ECB, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo čaká prvý labouristický rozpočet za 14 rokov, ktorý by mohol mať dopad na hodnotu libry. V Japonsku sa očakáva, že centrálna banka ponechá úrokové sadzby nezmenené. Medzitým bude pokračovať výsledková sezóna, pričom sa nám v tomto týždni predstaví viacero členov zoskupenia „Magnificent 7 ako sú Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta.

USA: Očakávania od rastu a zamestnanosti

Tento týždeň sa investori a ekonómovia zamerajú na dva kľúčové ekonomické údaje, októbrovú správu o zamestnanosti (non-farm payrolls) a pokročilé údaje o HDP za tretí kvartál. V septembri bol nárast zamestnanosti výrazný, s pridaním 254 000 pracovných miest a poklesom nezamestnanosti na 4,1 %. Očakáva sa však, že október bude slabší s odhadom na 110 000 nových pracovných miest, čo by mohlo byť najnižšie číslo od februára 2021. Ak sa rast zamestnanosti spomalí, Fed by mohol zvážiť zrýchlenie cyklu znižovania úrokových sadzieb, čo by mohlo pozitívne ovplyvniť akciové trhy.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Forexfactory

Čo sa týka rastu ekonomiky, v kontexte HDP za tretí kvartál, predpokladá sa zachovanie 3 % rastu z predchádzajúceho obdobia. Tento stabilný rast by podporil tézu „mäkkého pristátia“ ekonomiky, čo by mohlo zvýšiť dôveru investorov a posilniť dolár. Vo štvrtok bude uverejnená miera inflácie PCE, preferovaný ukazovateľ inflácie americkej centrálnej banky. Očakáva sa, že tzv. jadrová inflácia, ktorá vylučuje potraviny a energie, mierne klesne na 2,6 %.

Európa: Inflácia v eurozóne a problémy v nemeckej ekonomike

Tento týždeň bude v Európe kľúčové sledovať dáta o inflácii a raste hlavných ekonomík eurozóny, najmä z krajín ako Nemecko, Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Po predchádzajúcom poklese inflácie sa očakáva, že v októbri sa index spotrebiteľských cien (CPI) v eurozóne zvýši na 1,9 %. Mierny pokles však môže zaznamenať tzv. jadrová inflácia, teda inflácia bez cien energií a potravín, ktorá by sa mala znížiť na 2,6 %. Tieto čísla sú pre Európsku centrálnu banku (ECB) veľmi dôležité, pretože určujú, ako bude banka pristupovať k úrokovým sadzbám. ECB teraz hľadá spôsob, ako podporiť hospodársky rast a zároveň udržať infláciu pod kontrolou, čo nie je ľahká úloha.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Eurostat

Na druhej strane, stav nemeckej ekonomiky vyvoláva obavy. Kým krajiny ako Francúzsko, Taliansko a Španielsko ešte vykazujú mierny rast, nemecká ekonomika naďalej bojuje s poklesom. Očakáva sa, že HDP Nemecka klesne o 0,1 % už tretí kvartál po sebe. Dôvodom je slabý výkon nemeckého priemyslu, ktorý sa už dva roky trápi s poklesom objednávok a dopytu. Táto situácia môže ovplyvniť celkové tempo rastu v eurozóne a je pre ECB výzvou, pretože musí zohľadniť slabosť najväčšej ekonomiky regiónu pri nastavovaní svojich budúcich krokov.

Ázia a Pacifik: Japonské úrokové sadzby a výhľad pre Čínu

V ázijsko-pacifickom regióne bude v popredí zasadnutie Japonskej centrálnej banky (BOJ), očakáva sa, že tento týždeň ponechá úrokové sadzby stabilné. Po predchádzajúcich zvyšovaniach sadzieb v marci a júli, ktoré mali za cieľ podporiť jen a znížiť ceny importu, centrálna banka pravdepodobne počká na ďalší krok až do decembra alebo januára. Inflácia v Japonsku sa v posledných mesiacoch stabilizovala, čo umožňuje BOJ zvoliť vyčkávací postoj.

V Číne budú tento týždeň v centre pozornosti dáta o indexe nákupných manažérov (PMI), ktoré sledujú vývoj v priemysle a službách. Po piatich mesiacoch, počas ktorých výrobný sektor klesal, by sa PMI mohlo v priemysle konečne vrátiť do rastovej zóny, čo by znamenalo zlepšenie v čínskom výrobnom sektore. Očakáva sa, že sektor služieb zostane v expanzii. Tieto čísla sú dôležité nielen pre samotnú Čínu, ale aj pre globálne trhy, keďže vývoj čínskej ekonomiky má často priamy vplyv na dopyt po komoditách a celkový globálny obchod.

Kvartálna sezóna

Finančné trhy bude už naplno ovplyvňovať aj kvartálna sezóna. V pondelok predstaví výsledky automobilka Ford, ktorá čelí prepadu zisku spojeným s kvalitou starších modelov, čo sa prejavilo na zvýšených nákladoch kvôli záručným opravám. V utorok sa očakáva zverejnenie výsledkov od PayPalu, ktorému sa v tomto roku darí zlepšovať marže. V utorok sa predstaví aj McDonald’s. Reťazcu s rýchlim občerstvením sa v minulom týždni akcie prepadli najviac za 2 roky, po prepuknutí nákazy E.coli. AMD a Alphabet v utorok tiež zverejnia svoje čísla. AMD sa v súčasnosti snaží držať krok s rastúcim dopytom po polovodičoch, zatiaľ čo Alphabet je v centre záujmu kvôli možnému rozdeleniu firmy s cieľom rozbiť jeho monopol. V utorok zverejní svoje výsledky Visa a vo štvrtok Mastercard, dve kľúčové spoločnosti v oblasti globálnych platobných služieb.

Stredajšie zverejnenie čísel od Eli Lilly prinesie pohľad na vývoj v biotechnologickom a farmaceutickom odvetví, najmä v súvislosti s liekmi na chudnutie. V stredu a štvrtok sa objavia ďalší členovia Big techu, Microsoft, Meta, Amazon a Apple. Mete ide karta, keď si v tomto roku pripísala už takmer 66 %, zatiaľ čo Microsoft by mohol ťažiť z nových AI autonómnych agentov. Štvrtok pred otvorením trhov bude zaujímavé sledovať aj výsledky prevádzkovateľa známej aplikácie Uber. V minulom týždni sa objavili správy o potencionálnej fúzii s Expediou a tak Wall Street je zvedavá, či manažment Uberu prezradí niečo viac.

Zaujímavé budú aj výsledky firiem Amazon a Apple. Investori najhodnotnejšej firmy na svete netrpezlivo čakajú informácie o tom, aký silný je dopyt po novom Iphone 16, a Amazon pokračuje v masívnych investíciách do AI infraštruktúry. Okrem toho štvrtok predostrie svoje účtovníctvo aj niekdajšia hviezda Wall Street, Intel. Ten nevie zastaviť prudký prepad akcii (-52,5 % v tomto roku) a tak zvažuje rozdelenie biznisu. Piatkové výsledky ropných gigantov Chevron a Exxon Mobil uzavrú tento rušný týždeň, pričom Exxon a Chevron prinesú pohľad na energetický sektor, ktorý sa stretáva s poklesom cien ropy. Kvartálna sezóna v tomto týždni prinesie výsledky aj ďalších zaujímavých firiem ako Pfizer, Chipotle, Coinbase, Caterpillar, Altria či Merck.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Finančné trhy na starom kontinente, v kontexte kvartálnych výsledkov, prinesú viacero zaujímavých mien. V pondelok svoje čísla oznámi Philips, ktorý prechádza transformáciou po problémoch s bezpečnosťou svojich zdravotníckych prístrojov. V utorok nás čakajú výsledky od Novartisu, švajčiarskeho farmaceutického koncernu, ktorý sa teší vysokému dopytu po svojich liekoch a HSBC, najväčšej európskej banky. V utorok zverejní svoje účtovníctvo aj Adidas, pričom otázka zotavenia po problémoch s inventárom a slabším dopytom je stále aktuálna.

V strede pracovného týždňa budú v cente pozornosti najmä firmy ako UBS, Airbus či Volkswagen. Airbus, ktorý patrí medzi lídrov v leteckom priemysle nedávno oznámil masívne škrty v podobe 2500 pracovných miest. Volkswagen je asi najsledovanejším menom v tomto zozname. Automobilke nevychádza prechod na elektromobilitu a čelí celej rade bezprecedentných problémov. Rovnako tak ďalší veľký hráč v automobilovom priemysle, Stellantis. V centre pozornosti investorov bude najmä jeho stratégia v oblasti elektrických vozidiel a trh v USA. Vo štvrtok zverejnia výsledky aj ropné koncerny Shell a TotalEnergies.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSúd zamietol “luxusnú“ fúziu Capri a Tapestry. Akcie majiteľa Michael Kors a Versace padajú o 45 %
Ďalší článokAnalýza akcie Affirm: Aká budúcnosť čaká fintech priekopníka v oblasti BNPL?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno